Právě se odehrála další část nepříliš srozumitelné manéže s názvem „Brexit“ a stále není jisté jestli a jak Velká Británie opustí Evropskou unii. Politický nezájem o zbytek Evropy však není mezi Brity ničím neobvyklým. Izolacionistická politika na ostrovech panovala i před vypuknutím 1. světové války.
Mocenská pozice Velké Británie utvářená především v průběhu 19. století byla naprosto výjimečná. Koloniální panství Britů zahrnovalo takřka jednu třetinu zemského povrchu. Spojené království ovládalo Indii (tzv. Perla britského impéria), Kanadu, Austrálii a pás zemí přes celý africký kontinent od Egypta až po Jižní Afriku, dálestrategické okolí Suezského průplavu atd. Kolonie byly zdrojem bohatství královské moci a britští politikové neměli ambice se angažovat v evropské politice více než je nezbytně nutné.
Historický pocit nadřazenosti?
Postavení Velké Británie jakožto nejbohatší a nejsilnější velmoci před 1. světovou válkou bylo opravdu nezpochybnitelné. Londýn byl v 19. století nejdůležitějším obchodním centrem na světě, dokud ho nevystřídal New York právě z důvodu výsledků světových válek, a Britové sami cítili výjimečnost svého postavení ve světě. Historické paralely jsou vždy ošidné, ale dost možná právě tento pocit exkluzivity oproti ostatním evropským národů Brity přivedl k Brexitové blamáži.
Reálně ještě k ničemu nedošlo a jedna z nejstabilnějších zemí světa se potýká s obrovskými problémy: paralyzovaná politická scéna, odchod řady firem a za vše mluví čtvrtinový (!) pokles hodnoty měny. Za výsledkem jistě nestojí jen minulost, ale vezmeme-li v potaz, že pro Brexit se vyslovili zejména starší konzervativní obyvatelé země, tak to ledacos napovídá.
Historický pocit nadřazenosti Britů má své dějinné okolnosti. Zásadní je celá koloniální otázka. Řada historiků je přesvědčena o tom, že právě koloniální expanze proměnila Evropu ze světové periferie uvězněné v úskalích středověké mentality řízené náboženskými dogmaty na ekonomického a dnes spíše kulturního hegemona světa. Stála za tím jediná věc a tím byl obchod, který byl pro ekonomicky smysluplné využití kolonií klíčovou činností. S důrazem na obchod a zisk se nastartovaly kola přerodu z tradiční na moderní společnost. A jak všichni vědí, v tomto procesu byli Britové na cílové pásce první.
Břímě bílého muže
Provoz kolonií však kladl před Impérium problematické otázky? Bylo morální ovládat rozsáhlá cizí území? Pro vnímání problému britskými kolonialisty se vžila fráze „břímě bílého muže.“ Přestože ekonomické centrum v Londýně se těšilo z obrovských zisků z kolonií, zároveň vyžadovalo řadu investicí. Kolonialisté budovali v technologicky méně vyspělých zemích dopravní, správní i vzdělávací infrastrukturu. Pro mnoho Britů zejména vojáků a úředníku znamenala práce v dalekých koloniích komplikace se stěhováním do zcela jiného prostředí.
Civilizační mise, kterou kolonialisté vykonávali, byla vnímána jako náročný úkol (břímě). Stoupající potřeba na investice do kolonií ve 20. století, byla také jednou z příčin, proč se koloniální říše rozpadla. Politici v Londýně si totiž začali pokládat otázku, jestli investice do kolonií nejsou větší, než do „vlastního území.“ A jak se posléze ukázalo, snahy o vývoz britského pojetí civilizace bez ohledu na dosavadní kulturu a tradice v koloniích, nedopadlo příliš úspěšně, o čemž dnes vypovídá například migrační krize.
Celá situace nevyhnutelně vedla k pocitu nadřazenosti Britů nad ostatními. A je otázkou, jestli právě tento pocit, historicky založený na reálných úspěších, nezanechal vzpomínku na svou důležitost, kterou rovnostářská Evropská unie nikdy nemohla naplnit. Ať již byly příčiny jakékoliv, výsledek se aktuálně ostrovnímu království vůbec nevyplácí.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Brexit , kolonialismus , historie
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
před 49 minutami
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
před 1 hodinou
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
před 2 hodinami
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
před 2 hodinami
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
před 3 hodinami
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
před 4 hodinami
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
před 5 hodinami
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
před 5 hodinami
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
před 6 hodinami
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
před 6 hodinami
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
před 6 hodinami
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
před 7 hodinami
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
před 7 hodinami
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
před 8 hodinami
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
před 8 hodinami
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
před 9 hodinami
Čím může Kyjev útočit v Rusku? Chlouba americké armády ATACMS je víc než jen zbraní
před 9 hodinami
Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ
před 9 hodinami
Pařížská dohoda není mrtvá, nemůžeme ale nechat planetu shořet, varuje Měsícová
před 9 hodinami
Počasí, jaké jsme si nikdy neuměli představit. Přináší smrt a zkázu napříč kontinenty, varují vědci
Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz dříve prakticky nepravděpodobné. Tyto extrémní jevy, zesílené lidskými emisemi skleníkových plynů, přinášejí smrt a zkázu napříč kontinenty a naznačují, že klimatické změny překročily hranice přirozeného vývoje klimatu v historii lidstva.
Zdroj: Libor Novák