Britové izolováni od Evropy. Mohou za Brexit události více než 100 let staré?

Právě se odehrála další část nepříliš srozumitelné manéže s názvem „Brexit“ a stále není jisté jestli a jak Velká Británie opustí Evropskou unii. Politický nezájem o zbytek Evropy však není mezi Brity ničím neobvyklým. Izolacionistická politika na ostrovech panovala i před vypuknutím 1. světové války.

Mocenská pozice Velké Británie utvářená především v průběhu 19. století byla naprosto výjimečná. Koloniální panství Britů zahrnovalo takřka jednu třetinu zemského povrchu. Spojené království ovládalo Indii (tzv. Perla britského impéria), Kanadu, Austrálii a pás zemí přes celý africký kontinent od Egypta až po Jižní Afriku, dálestrategické okolí Suezského průplavu atd. Kolonie byly zdrojem bohatství královské moci a britští politikové neměli ambice se angažovat v evropské politice více než je nezbytně nutné.

Historický pocit nadřazenosti?

Postavení Velké Británie jakožto nejbohatší a nejsilnější velmoci před 1. světovou válkou bylo opravdu nezpochybnitelné. Londýn byl v 19. století nejdůležitějším obchodním centrem na světě, dokud ho nevystřídal New York právě z důvodu výsledků světových válek, a Britové sami cítili výjimečnost svého postavení ve světě. Historické paralely jsou vždy ošidné, ale dost možná právě tento pocit exkluzivity oproti ostatním evropským národů Brity přivedl k Brexitové blamáži.

Reálně ještě k ničemu nedošlo a jedna z nejstabilnějších zemí světa se potýká s obrovskými problémy: paralyzovaná politická scéna, odchod řady firem a za vše mluví čtvrtinový (!) pokles hodnoty měny. Za výsledkem jistě nestojí jen minulost, ale vezmeme-li v potaz, že pro Brexit se vyslovili zejména starší konzervativní obyvatelé země, tak to ledacos napovídá.

Historický pocit nadřazenosti Britů má své dějinné okolnosti. Zásadní je celá koloniální otázka. Řada historiků je přesvědčena o tom, že právě koloniální expanze proměnila Evropu ze světové periferie uvězněné v úskalích středověké mentality řízené náboženskými dogmaty na ekonomického a dnes spíše kulturního hegemona světa. Stála za tím jediná věc a tím byl obchod, který byl pro ekonomicky smysluplné využití kolonií klíčovou činností. S důrazem na obchod a zisk se nastartovaly kola přerodu z tradiční na moderní společnost. A jak všichni vědí, v tomto procesu byli Britové na cílové pásce první.

Břímě bílého muže

Provoz kolonií však kladl před Impérium problematické otázky? Bylo morální ovládat rozsáhlá cizí území? Pro vnímání problému britskými kolonialisty se vžila fráze „břímě bílého muže.“ Přestože ekonomické centrum v Londýně se těšilo z obrovských zisků z kolonií, zároveň vyžadovalo řadu investicí. Kolonialisté budovali v technologicky méně vyspělých zemích dopravní, správní i vzdělávací infrastrukturu. Pro mnoho Britů zejména vojáků a úředníku znamenala práce v dalekých koloniích komplikace se stěhováním do zcela jiného prostředí.

Civilizační mise, kterou kolonialisté vykonávali, byla vnímána jako náročný úkol (břímě). Stoupající potřeba na investice do kolonií ve 20. století, byla také jednou z příčin, proč se koloniální říše rozpadla. Politici v Londýně si totiž začali pokládat otázku, jestli investice do kolonií nejsou větší, než do „vlastního území.“ A jak se posléze ukázalo, snahy o vývoz britského pojetí civilizace bez ohledu na dosavadní kulturu a tradice v koloniích, nedopadlo příliš úspěšně, o čemž dnes vypovídá například migrační krize.

Celá situace nevyhnutelně vedla k pocitu nadřazenosti Britů nad ostatními. A je otázkou, jestli právě tento pocit, historicky založený na reálných úspěších, nezanechal vzpomínku na svou důležitost, kterou rovnostářská Evropská unie nikdy nemohla naplnit. Ať již byly příčiny jakékoliv, výsledek se aktuálně ostrovnímu království vůbec nevyplácí.

Související

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit kolonialismus historie

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy