V unii hoří boj o post prezidenta a ministra zahraničí EU

Praha - Henry Kissinger si kdysi povzdechl, že když chce hovořit s představitelem Evropy, nemá komu zavolat, protože nikdo takový není. Brzy bude moci americký diplomat zavolat ministrovi zahraničních věcí Evropské unie, a dokonce i jejímu prezidentovi.

Složitý proces ratifikace Lisabonské smlouvy, která tyto funkce v Evropské unii zavádí, vystřídá možná ještě komplikovanější hledání shody na tom, kdy by se vlastně měl evropským prezidentem stát.

Nejčastěji skloňovanými jmény jsou přitom bývalý britský ministerský předseda Tony Blair, lucemburský premiér Jean Claude Juncker, nizozemský premiér Jan Peter Balkenende, bývalý šéf irské exekutivy John Bruton, rakouský expremiér Wolfgang Schüssel nebo bývalá lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová.

Blair má na své straně nového labouristického premiéra Gorgona Browna, německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Silná opozice proti němu stojí ale doma. Stínový ministr zahraničních věcí za britské konzervativce William Hague tvrdí, že Blairovo působení v této funkci by bylo pro Británii pravou pohromou. Kromě toho socialisté, o které by se měl Blair právě opírat, usilují podle slov jejich šéfa v Evropském parlamentu Martina Schulze spíše o obsazení postu ministra zahraničních věcí. Funkce prezidenta by tak připadla spíš pravici. Blairovi neprospívá ani dřívější angažmá Británie v Iráku a fakt, že ostrovní stát není v schengenském prostoru.

Juncker je stabilní sílou, která v Lucembursku vládne již od roku 1995 a patří k nejdéle sloužícím premiérům v Evropě. Je považován za velmi sympatického společníka s uměním nalézat kompromisy. Symbolicky by jeho zvolení znamenalo faktické potvrzení důležitosti malých zemí v EU. Proti jeho kandidatuře se ovšem vyslovil francouzský prezident Sarkozy.

Prezident Evropské unii, přesněji předseda Evropské rady, bude v čele EU stát dva a půl roku. Zvolí ho kvalifikovaná většina Evropské rady, která ho může zároveň i kdykoli odvolat. Prezident bude předsedat unijním summitům a určovat agendu jednání. Na mezinárodní scéně bude symbolizovat jednotný hlas EU. Tato funkce zahrnuje taktéž aspekt ceremoniální.

Plat šéfa EU by měl být zhruba stejný jako plat předsedy Evropské komise, tedy 270 tisíc eur ročně.

Funkce prezidenta EU by měla nahradit princip rotujících předsednictví. Členské země by se nadále střídaly jen v šéfování Radám EU. Česko vykonávalo předsednictví v první polovině letošního roku, nyní Evropské unii předsedá Švédsko.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Vláda ČR

Piráti v opozici znamenají peklo pro Fialovu vládu. Moci se už znova neujme

Vládní pětikoalici hrozí rozpad. Pokud Piráti vstoupí do opozice, bude pro premiéra Petra Fialu poslední rok působení učiněným peklem. Navíc současné vládní strany nemají mnoho šancí na vítězství ve sněmovních volbách, konajících se příští podzim. Dvě z nich, TOP09 a KDU-ČSL, se bez koalice SPOLU nacházejí v průzkumech pod pěti procenty.

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační foto

Policie obvinila muže, který s nožem vyhrožoval ve škole v Ostravě

Policie pokročila s vyšetřováním incidentu, který řešila na začátku nového školního týdne dramatické chvíle v jedné ze škol v Ostravě. Rodič jednoho z dětí si tam přišel vyřizovat účty s učiteli, přičemž se vybavil kapesním nožem. Nyní si vyslechl obvinění. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Ivan Bartoš

Piráti: Stávající vláda končí. Byl to podraz, ODS chce vládnout s ANO, kmotři zůstanou kmotry

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tím, že premiér Petr Fiala navrhl jeho odvolání z vlády, koalice Spolu zahájila cestu ke spolupráci s hnutím ANO. Fiala plánuje ke konci září navrhnout prezidentu Pavlovi Bartošovo odvolání z postu vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj kvůli neúspěchu v digitalizaci stavebního řízení. Od středy bude digitalizaci vést ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

před 3 hodinami

Test rakety Sarmat

Nelichotivá bilance Putinových „superzbraní“

Mediálním prostorem v uplynulém víkendu proletěla zprava, že na ruském kosmodromu Pleseck došlo k masivní explozi, jejíž příčnou mělo být selhání vojenské mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat. Pokud je tato hypotéza pravdivá, jedná se o další ukázku skutečného, tristního stavu „superzbraní“, kterými se chlubí ruský autoritářský vládce Vladimir Putin ve snaze šířit strach z vojenské síly své země.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Fiala

Fiala vyhodil Bartoše z vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje navrhnout odvolání Ivana Bartoše, předsedy Pirátů, z funkcí vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Svůj krok zdůvodnil tím, že podle něj Bartoš nezvládá efektivně řídit digitalizaci stavebního řízení. Od středy převezme tuto agendu tým pod vedením ministra dopravy Martina Kupky (ODS).

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Válka v Gaze

Libanon provedl další raketový útok na Izrael

Izraelská armáda během noci na úterý provedla nálety v jižním Libanonu, při kterých zasáhla desítky cílů. Podle izraelské armády, na kterou se odvolává agentura Reuters, sekundární exploze naznačují, že v těchto budovách byly pravděpodobně uloženy zbraně patřící militantnímu hnutí Hizballáh. Uvedl to server Times of Israel.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Konec války s Ruskem je blíž, než si myslíme, prohlásil Zelenskyj

Kyjev se nachází blíže k ukončení války s Ruskem, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí v rozhovoru pro ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy