Německé město se zbaví Hitlera jako čestného občana. Stojí za tím studentská iniciativa

Čtyři tisíce obcí kdysi učinilo Adolfa Hitlera čestným občanem a mnohé z nich mu titul dodnes neodebraly. Studenti ve městě Bad Honnef na západě Německa se nyní rozhodli jednat.

Před pár měsíci podali studenti školy v Bad Honnefu návrh, aby se město distancovalo od Adolfa Hitlera, jakožto jeho čestného občana. "V tomto městě žijeme, takže jeho historie se nás samozřejmě také týká. A pak jsme si položili otázku, zda bychom svým dnešním vlivem mohli něco změnit na historii a Hitlerově čestném občanství. S tématem nás seznámil i náš učitel a každý z nás pak jednoduše napsal email starostovi,“ uvedli v prohlášení pro web DW. 

Jejich iniciativou bylo zřízení petice, kterou podepsalo více než tisíc lidí (tedy více než 5 % obyvatel z celkových 25 000), což je počet potřebný k tomu, aby se tématem začala zabývat městská rada. 

Bad Honnef učinil Hitlera městským občanem roku 1933. Byl jedním z prvních měst, které učinilo takovéto rozhodnutí. Ačkoliv čestné občanství automaticky zaniklo Hitlerovou sebevraždou 30. dubna 1945, většina měst a obcí ho dodnes oficiálně nezrušila. 

V posledních letech se od Hitlera distancují mnohé komunity, pravděpodobně jako signál proti politickému posunu obyvatelstva na pravou stranu politického spektra. 

Bad Honnef se neúspěšně pokusil poprvé od Hitlera distancovat před 40 lety, nyní chce město tuto kapitolu ukončit. 

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

Německo Adolf Hitler nacisté historie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy