Německé město se zbaví Hitlera jako čestného občana. Stojí za tím studentská iniciativa

Čtyři tisíce obcí kdysi učinilo Adolfa Hitlera čestným občanem a mnohé z nich mu titul dodnes neodebraly. Studenti ve městě Bad Honnef na západě Německa se nyní rozhodli jednat.

Před pár měsíci podali studenti školy v Bad Honnefu návrh, aby se město distancovalo od Adolfa Hitlera, jakožto jeho čestného občana. "V tomto městě žijeme, takže jeho historie se nás samozřejmě také týká. A pak jsme si položili otázku, zda bychom svým dnešním vlivem mohli něco změnit na historii a Hitlerově čestném občanství. S tématem nás seznámil i náš učitel a každý z nás pak jednoduše napsal email starostovi,“ uvedli v prohlášení pro web DW. 

Jejich iniciativou bylo zřízení petice, kterou podepsalo více než tisíc lidí (tedy více než 5 % obyvatel z celkových 25 000), což je počet potřebný k tomu, aby se tématem začala zabývat městská rada. 

Bad Honnef učinil Hitlera městským občanem roku 1933. Byl jedním z prvních měst, které učinilo takovéto rozhodnutí. Ačkoliv čestné občanství automaticky zaniklo Hitlerovou sebevraždou 30. dubna 1945, většina měst a obcí ho dodnes oficiálně nezrušila. 

V posledních letech se od Hitlera distancují mnohé komunity, pravděpodobně jako signál proti politickému posunu obyvatelstva na pravou stranu politického spektra. 

Bad Honnef se neúspěšně pokusil poprvé od Hitlera distancovat před 40 lety, nyní chce město tuto kapitolu ukončit. 

Související

Více souvisejících

Německo Adolf Hitler nacisté historie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Petr Fiala

Fiala vyhodil Bartoše z vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) plánuje navrhnout odvolání Ivana Bartoše, předsedy Pirátů, z funkcí vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Svůj krok zdůvodnil tím, že podle něj Bartoš nezvládá efektivně řídit digitalizaci stavebního řízení. Od středy převezme tuto agendu tým pod vedením ministra dopravy Martina Kupky (ODS).

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Gaze

Libanon provedl další raketový útok na Izrael

Izraelská armáda během noci na úterý provedla nálety v jižním Libanonu, při kterých zasáhla desítky cílů. Podle izraelské armády, na kterou se odvolává agentura Reuters, sekundární exploze naznačují, že v těchto budovách byly pravděpodobně uloženy zbraně patřící militantnímu hnutí Hizballáh. Uvedl to server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Mark Robinson

USA hýbe kauza kandidáta na guvernéra. Označil se za „černého nacistu“

Kontroverzní kandidát na guvernéra amerického státu Severní Karolina Mark Robinson musí čelit nepříjemnostem, které si sám způsobil komentáři na internetu. Konkrétně na pornografických stránkách pod oficiálním e-mailem a bez skrytého jména sám sebe líčil jako „černého nacistu“ a přiznal se ke špehování nahých žen. 

včera

včera

včera

včera

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Bude mít Barcelona ve svých řadách českého gólmana? Má se zajímat i o Pavlenku

Až do konce sezóny se bude muset s největší pravděpodobností obejít fotbalová Barcelona bez gólmanské jedničky Marca-Andrého ter Stegena. Německý brankář si totiž přivodil zranění pravého kolene, ve kterém si přetrhl patelární šlachu a proto ho tak nyní čeká operace. Vedení katalánského velkoklubu tak nelení a rozhlíží se po náhradních gólmanech. Jedním z nich má být i český brankář Jiří Pavlenka.

včera

Bedřich Smetana

I když neslyšeli, zapsali se do dějin. Kteří slavní se potýkali s handicapem?

Na 23. září připadá Mezinárodní den neslyšících, který mimo jiné připomíná, že by lidé s tímto zdravotním znevýhodněním neměli být vyčleňováni ze společnosti. I neslyšící osoby si totiž za jistých podmínek mohou užívat života a dokonce dosáhnout mnohých úspěchů. Některé osobnosti z historie jsou toto důkazem – uplatnily se ve vědě, umění i v hudbě.

včera

včera

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy