Maďarsku se nezaplacení pokuty za porušení unijních pravidel vymstilo. Brusel našel řešení

Evropská komise avizovala další postup vůči Maďarsku. Kvůli nedodržení rozsudku Soudního dvora EU v důsledku porušení unijních azylových pravidel a nezaplacení pokuty bude Budapešti odebrána část finančních prostředků z rozpočtu EU. Porušení pravidel sahá až do období migrační krize z roku 2015.

Ve středu Evropská komise oznámila, že v důsledku nezaplacení pokuty za porušení unijních azylových pravidel bude Maďarsku odebrána část finančních prostředků z EU. Informoval o tom portál Euronews. Z tohoto důvodu Brusel aktivoval takzvaný „kompenzační postup“, čímž se výška pokuty odečte z nadcházejících plateb z unijního rozpočtu pro Budapešť. 

Již v červnu uložil Soudní dvůr EU Maďarsku pokutu 200 milionů a penále milion eur za každý den prodlení za „nesplnění povinností spočívající v úmyslném vyhýbání se uplatňování společné unijní politiky jako celku“, což v případě Maďarska činí dalších více než 90 milionů eur. Maďarsko podle soudu přenáší odpovědnost na ostatní členské země, což zasahuje do solidarity a spravedlivosti rozdělení. 

Uložení pokuty předcházelo rozhodnutí z prosince 2020, kdy Soudní dvůr EU konstatoval porušení unijního práva ze strany Budapešti v oblasti řízení o přiznaní mezinárodní ochrany a navrácení neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí. Maďarský premiér Viktor Orbán popsal rozhodnutí lucemburského soudu ve svém příspěvku na sociální síti X jako „nehorázné a neakceptovatelné.“

Maďarská vláda nedodržela první srpnový termín na zaplacení pokuty, což přimělo Evropskou komisi zaslat druhou výzvu k platbě s termínem do 17. září, kterou Budapešť rovněž ignorovala.

Jak zdůrazňuje portál Euronews, přibližně 21 miliard eur z kohezních fondů a fondů obnovy určených pro Maďarsko zůstává zmrazeno kvůli poklesu úrovně právního státu v zemi. Zatím není známo, z kterého finančního balíku bude suma odečtena. 

Podle agentury AP se prosincový rozsudek týká řešení migrační krize sahající až do roku 2015, kdy maďarská vláda vytyčila ploty s ostnatými dráty na hranici se sousedním Srbskem a Chorvatskem a zřídila tranzitní zóny, což znemožnilo migrantům požádat o azyl. Tyto zóny již nejsou v provozu. 

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán EU (Evropská unie) evropská komise migrace

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

před 4 hodinami

Elon Musk

Trump má oficiální roli pro Muska. Svěřil mu nový projekt Manhattan

Zvolený americký prezident Donald Trump má oficiální roli pro miliardáře Elona Muska. Boháč bude stát v čele úřadu, který hodlá posuzovat vládní efektivitu, uvedla stanice NBC News. Pomáhat mu bude Vivek Ramaswamy, Trumpův soupeř z republikánských primárek. Trump tak naplní slib z kampaně, že Musk bude mít dohled nad vládním utrácením.

před 5 hodinami

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy