Maďarsku se nezaplacení pokuty za porušení unijních pravidel vymstilo. Brusel našel řešení

Evropská komise avizovala další postup vůči Maďarsku. Kvůli nedodržení rozsudku Soudního dvora EU v důsledku porušení unijních azylových pravidel a nezaplacení pokuty bude Budapešti odebrána část finančních prostředků z rozpočtu EU. Porušení pravidel sahá až do období migrační krize z roku 2015.

Ve středu Evropská komise oznámila, že v důsledku nezaplacení pokuty za porušení unijních azylových pravidel bude Maďarsku odebrána část finančních prostředků z EU. Informoval o tom portál Euronews. Z tohoto důvodu Brusel aktivoval takzvaný „kompenzační postup“, čímž se výška pokuty odečte z nadcházejících plateb z unijního rozpočtu pro Budapešť. 

Již v červnu uložil Soudní dvůr EU Maďarsku pokutu 200 milionů a penále milion eur za každý den prodlení za „nesplnění povinností spočívající v úmyslném vyhýbání se uplatňování společné unijní politiky jako celku“, což v případě Maďarska činí dalších více než 90 milionů eur. Maďarsko podle soudu přenáší odpovědnost na ostatní členské země, což zasahuje do solidarity a spravedlivosti rozdělení. 

Uložení pokuty předcházelo rozhodnutí z prosince 2020, kdy Soudní dvůr EU konstatoval porušení unijního práva ze strany Budapešti v oblasti řízení o přiznaní mezinárodní ochrany a navrácení neoprávněně pobývajících státních příslušníků třetích zemí. Maďarský premiér Viktor Orbán popsal rozhodnutí lucemburského soudu ve svém příspěvku na sociální síti X jako „nehorázné a neakceptovatelné.“

Maďarská vláda nedodržela první srpnový termín na zaplacení pokuty, což přimělo Evropskou komisi zaslat druhou výzvu k platbě s termínem do 17. září, kterou Budapešť rovněž ignorovala.

Jak zdůrazňuje portál Euronews, přibližně 21 miliard eur z kohezních fondů a fondů obnovy určených pro Maďarsko zůstává zmrazeno kvůli poklesu úrovně právního státu v zemi. Zatím není známo, z kterého finančního balíku bude suma odečtena. 

Podle agentury AP se prosincový rozsudek týká řešení migrační krize sahající až do roku 2015, kdy maďarská vláda vytyčila ploty s ostnatými dráty na hranici se sousedním Srbskem a Chorvatskem a zřídila tranzitní zóny, což znemožnilo migrantům požádat o azyl. Tyto zóny již nejsou v provozu. 

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán EU (Evropská unie) evropská komise migrace

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Mark Robinson

USA hýbe kauza kandidáta na guvernéra. Označil se za „černého nacistu“

Kontroverzní kandidát na guvernéra amerického státu Severní Karolina Mark Robinson musí čelit nepříjemnostem, které si sám způsobil komentáři na internetu. Konkrétně na pornografických stránkách pod oficiálním e-mailem a bez skrytého jména sám sebe líčil jako „černého nacistu“ a přiznal se ke špehování nahých žen. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Nou Camp, domácí hřiště klubu FC Barcelona. Byl dokončen v roce 1957 a nynější kapacita 98 600 diváků ho činí největším fotbalovým stadionem Evropy.

Bude mít Barcelona ve svých řadách českého gólmana? Má se zajímat i o Pavlenku

Až do konce sezóny se bude muset s největší pravděpodobností obejít fotbalová Barcelona bez gólmanské jedničky Marca-Andrého ter Stegena. Německý brankář si totiž přivodil zranění pravého kolene, ve kterém si přetrhl patelární šlachu a proto ho tak nyní čeká operace. Vedení katalánského velkoklubu tak nelení a rozhlíží se po náhradních gólmanech. Jedním z nich má být i český brankář Jiří Pavlenka.

před 3 hodinami

Bedřich Smetana

I když neslyšeli, zapsali se do dějin. Kteří slavní se potýkali s handicapem?

Na 23. září připadá Mezinárodní den neslyšících, který mimo jiné připomíná, že by lidé s tímto zdravotním znevýhodněním neměli být vyčleňováni ze společnosti. I neslyšící osoby si totiž za jistých podmínek mohou užívat života a dokonce dosáhnout mnohých úspěchů. Některé osobnosti z historie jsou toto důkazem – uplatnily se ve vědě, umění i v hudbě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vít Rakušan

Po povodních je v Česku pohřešováno osm lidí

Po povodních se v Česku stále pohřešuje osm osob, z toho šest v přímé souvislosti se záplavami. Pět lidí přišlo o život, uvedl dnes po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kapesní nůž, kterým muž ohrožoval školní personál. (23.9.2024)

Policie řešila drama ve škole v Ostravě. Rodič vyhrožoval učitelce

Policie řešila na začátku nového školního týdne dramatické chvíle v jedné ze škol v Ostravě. Rodič jednoho z dětí si zřejmě přišel vyřizovat účty s učiteli, přičemž se vybavil kapesním nožem. Strážci zákona ho nakonec zadrželi mimo školní budovu, aniž by se někomu něco stalo.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Rusku dochází čas. Jestli chceme demokracii, musíme jednat, vyzval Kara-Murza

Západní vlády a ruská opozice v exilu by měly začít připravovat přechod Ruska k demokracii po odchodu prezidenta Vladimira Putina, prohlásil ruský opoziční politik Vladimir Kara-Murza, sedm týdnů po svém propuštění ze sibiřské trestanecké kolonie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy