Mediálním prostorem v uplynulém víkendu proletěla zprava, že na ruském kosmodromu Pleseck došlo k masivní explozi, jejíž příčnou mělo být selhání vojenské mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat. Pokud je tato hypotéza pravdivá, jedná se o další ukázku skutečného, tristního stavu „superzbraní“, kterými se chlubí ruský autoritářský vládce Vladimir Putin ve snaze šířit strach z vojenské síly své země.
RS-28 Sarmat – v kódu NATO označována jako SS-X-30 Satan 2 – je těžká mezikontinentální balistická střela odpalovaná z podzemního sila. Podle dostupných údajů by měla být schopná dopravit až 16 jaderných náloží na vzdálenost 18 tisíc kilometrů. Prototyp byl dokončen v polovině minulé dekády. Raketa by v budoucnu měla tvořit jednu z hlavních součástí arzenálu strategických sil Ruské federace.
Na papíře prezentované parametry Sarmatu působí impozantně a hrozivě. I z tohoto důvodu jej Vladimir Putin ve svém nechvalně známém projevu z března 2018 zařadil mezi šestici nových ruských „superzbraní“. Před ruskými zákonodárci tehdy pohrozil Západu, aby „vzal v potaz novou realitu“, kterou tyto jaderné a duální zbraňové systémy vytvářejí. Zdůraznil přitom, že Rusko „neblafuje“.
Ačkoliv ve své době vzbudila Putinova slova mezi západními novináři i bezpečnostními analytiky značnou odezvu a mnohdy i znepokojení, s odstupem 6,5 roku působí ve zcela jiném světle. Ponechme nyní stranou, že přesné informace o tom, co se 21. září v Plesecku událo, není možné z veřejně dostupných zdrojů získat. Skutečností zůstává, že Kremlem i ruskými propagandisty tolik vzývaný Sarmat zatím uskutečnil jediný úspěšný test. Naopak, pokud stál tento typ za sobotním výbuchem, jednalo se o jeho přinejmenším čtvrté selhání.
Při pohledu na tuto nelichotivou statistiku se nabízí otázka, kdo by se měl případného bojového nasazení Sarmatu bát více. Ruskou generalitu patrně příliš netěší důsledky, jaké by mohl mít pro její vlastní území podobně neúspěšný ostrý odpal střely osazené termonukleárními hlavicemi.
O moc lepšími výsledky se nemůže pyšnit ani zbylá pětice Putinových „superzbraní“. Hypersonický kluzák Avangard byl sice údajně zařazen do služby, není však jasné v jakých počtech. Je navíc do značné míry vázán právě na raketu RS-28, která má být jedním z jeho primárních nosičů. Střela s plochou dráhou letu 9M730 Burevestnik – údajně na jaderný pohon – je stále ve fázi vývoje. Podle monitorovací nevládní organizace Nuclear Threat Initiative byly jen dva z třinácti známých testů úspěšné, a to pouze částečně.
Další dvojici „superzbraní“, údajně hypersonické střely 3M22 Zirkon a Ch-47M2 Kinžal, nasadila ruská armáda v probíhajícím konfliktu na Ukrajině. Lze je tedy považovat za bojeschopné. Nepotvrdily ale superlativy, které na jejich adresu zaznívaly z Putinových úst. Především padlo tvrzení, že jsou nezastavitelné. Obzvlášť u Kinžalu se ukázalo, že jeho skutečné výkony ruská propaganda silně zveličila. V několika případech tak byla ruská útočící střela sestřelena ukrajinským protivzdušným systémem Patriot americké výroby. Ukrajinská strana tvrdí to samé i o Zirkonu, třebaže ten ruské síly nasadily v omezenějším množství. Ani jedna ze střel každopádně nepřinesla výraznější zvrat ve válce.
Poslední „superzbraň“, termonukleární hlavicí osazené torpédo 2M39 Poseidon, halí nejasnosti. Moskva loni ohlásila, že úspěšně dokončila výrobu první série této podmořské střely. Tvrzení však nepodložila žádnými jasnými důkazy. Opravdu Putin tentokrát „neblafoval“? Jako odpověď se nabízí protiotázka, proč by zrovna v tomto případě měl být ruský zbrojní průmysl uspět, když v dalších technologicky náročných projektech, jako je výroba letounu Su-57 či tanku T-14 Armata, selhává.
Su-57 a T-14 měly demonstrovat schopnost ruské armády držet krok se sofistikovanými západními zbraňovými systémy nebo je dokonce předčit. Putin osobně označil Su-57 za nejlepší bojový letoun světa. Letmý pohled na 2,5 roku trvající boje na Ukrajině ale opět nabízí poněkud jiný obraz. Obě ruskou propagandou do nebes vynášené zbraně zasáhly do války sporadicky, už jen kvůli neschopnosti ruského průmyslu zajistit jejich výrobu ve smysluplných počtech. Ruští velitelé navíc drží zmíněné suchoje daleko od frontových linií a dosahu ukrajinské protivzdušné obrany, třebaže májí být obtížně zjistitelné nepřítelem. V případě tanků Armata existují důvodné pochybnosti o tom, zda byly vůbec vyslány plnit bojové úkoly. Nedávné prohlášení ruských představitelů, že tyto obrněnce jsou pro tento účel „příliš drahé“ pak působí spíše jako nechtěný vtip.
Nic z výše uvedených slov nezpochybňuje fakt, že Rusko zůstává vojenskou velmocí, která disponuje ničivým jaderným arzenálem. V případě nasazení by působil nepředstavitelnou zkázu. Technologická úroveň ruských zbraní, která odráží obecné schopnosti ruského průmyslu a hospodářství, ale ohromuje maximálně na papíře. Je na západních politicích a vojenských expertech, aby i na základě těchto dvou premis zformovali racionální strategii odstrašení a zadržování putinovského Ruska.
Autor je historik.
Související
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
komentář , raketa Sarmat , Ruská armáda , Rusko , zbraně , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě