Ankara je klíčovým partnerem EU, podle komise se ale vzdálila demokracii

Turecko se podle Evropské komise ještě více vzdálilo demokracii, vládě práva a dodržování základních práv, nezajišťuje nezávislé soudnictví a nepokročilo ani v boji proti korupci. Zůstává ale klíčovým partnerem Evropské unie, uvedla ve své dnes zveřejněné zprávě o procesu rozšiřování EU Evropská komise (EK).

Zdůraznila v ní i "klíčovou roli" Ankary v migrační politice a spor o těžbu ve východním Středomoří. Turecké ministerstvo zahraničí označilo některé pasáže zprávy za "zaujaté a nekonstruktivní".

"Turecko zůstává klíčovým partnerem Evropské unie. Nicméně Turecko dál pokračovalo ve vzdalování se EU zejména vážnými nedostatky na poli demokracie, ve vládě práva, základní právech a v nezávislosti soudnictví," uvedla EK ve zprávě, která se kromě Turecka týká i šesti západobalkánských zemí. Z nich dostala podle serveru Euractiv nejlepší hodnocení od EK Severní Makedonie.

EK ve zprávě také konstatovala, že turecké úřady pokračují v nátlaku na občanskou společnost, nevládní organizace i média. Vyzvala také Ankaru, aby se zavázala "k dobrým sousedským vztahům a mírovému řešení sporů. V této souvislosti zmínila spor Turecka se dvěma členskými země EU - Řeckem a řeckou částí Kypru o průzkum těžby plynu ve východním Středomoří, kvůli němuž nedávný summit EU opět zmínil možnost sankcí vůči Ankaře. Právě tuto pasáž označilo dnes turecké ministerstvo zahraničí za zaujatou.

Evropská komise ale ve zprávě ocenila "mimořádné úsilí poskytovat bezprecedentní humanitární pomoc více než 3,6 milionu syrských uprchlíků". Podle EK "hrálo Turecko klíčovou roli v zajištění efektivního zvládání migračních toků ve východním Středomoří". Ankara přitom letos v březnu vyostřila napětí na řecko-turecké hranici, když oznámila, že přestává bránit migrantům v cestě do EU, což slíbila v dohodě s unií z roku 2016. K řecké hranici pak z tureckého vnitrozemí dorazily desetitisíce migrantů, které tam podle některých zdrojů svážely i turecké úřady.

Turecko požádalo o členství v unii již v roce 1987 a od roku 1999 má status kandidáta. Rozhovory o vstupu Turecka do EU začaly v říjnu 2005, ale dlouhodobě stagnují zejména kvůli výhradám EU k dodržování svobody slova v Turecku a autoritářskému vládnutí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jednání komplikuje také rozdělení ostrova Kypr, v jehož severní části leží Severokyperská turecká republika, uznávaná pouze Ankarou.

Zamrzlé rozhovory EU-Turecko byly nakrátko obnoveny v roce 2016 díky migrační dohodě, záhy ale jednání opět zamrzla, když po pokusu části turecké armády o puč v červenci 2016 Erdoganova vláda zesílila pronásledování svých kritiků.

Související

Více souvisejících

Turecko evropská komise EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy