Aplikace rozeznávající obličej: Francie spustila kontroverzní projekt

Francie jako první evropská země nabídne svým občanům možnost použít pro ověřování digitální totožnosti při elektronické komunikaci s úřady technologii rozpoznávání obličeje, píše francouzský tisk. Kontroverzní vládní projekt však podle aktivistů organizací na ochranu občanských práv porušuje pravidla Evropské unie o ochraně osobních údajů z roku 2018, známá pod zkratkou GDPR.

Jak bude vypadat svět v roce 2050?
doporučujeme

Služba je nyní v testovací fázi a od listopadu má být podle agentury Bloomberg k dispozici lidem s biometrickými průkazy totožnosti. Fungovat bude na základě mobilní aplikace nazvané Alicem, která přiložením chytrého telefonu načte údaje z čipu. Uživatele pak vyzve k pořízení záběrů obličeje fotoaparátem telefonu. Video bude muset být natočeno z několika různých úhlů. Aplikace také uživatele vybídne, aby zamrkal, což má zajistit, že fotoaparát zaznamená skutečnou osobu, nikoli pouze například ukradenou fotografii. Aplikace, která bude fungovat jen na telefonech s operačním systémem android a bezdrátovou komunikační technologií NFC, pak údaje porovná. Pokud budou souhlasit, vytvoří uživateli digitální totožnost.

Vláda uvedla, že nový systém, který podle ní bude těžké oklamat, má pomoci v boji proti zneužití osobních údajů a kriminalitě. Cílem je také zjednodušit vyřizování úředních záležitostí i s ohledem na to, že všechny francouzské veřejné služby mají být do roku 2022 digitalizovány.

Problematická z hlediska ochrany osobních údajů je podle francouzského tisku skutečnost, že ten, kdo bude chtít ověřit digitální identitu tímto způsobem, bude povinen poskytnout záběry svého obličeje. Sdružení La Quadrature du Net, které se zabývá ochranou práv a svobod na internetu, proto podalo stížnost ke Státní radě, jež v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu. "Aby byl souhlas uživatele platný, musí být svobodný, tedy nikoli nucený," uvedlo sdružení.

Francouzský úřad CNIL, který dohlíží na ochranu osobních údajů, podle serveru bfmtv.com dospěl ke stejnému závěru. Vláda ale usnesení z května letošního roku, kterým zmíněný postup povolila, nezměnila.

Ministerstvo vnitra ujistilo, že všechny údaje zůstanou uložené jen v telefonu uživatele a video pořízené při aktivaci účtu bude smazáno ihned po pořízení. Odborníci ale zpochybňují, že stát bude schopný bezpečí uživatelských údajů zajistit. Agentura Bloomberg připomněla, že letos jednomu hackerovi trvalo pouhou hodinu, než prolomil zabezpečenou vládní komunikační aplikaci.

Vláda podle serveru numerama.com také uvedla, že použití aplikace Alicem bude volitelné a občanům zůstanou k dispozici i jiné možnosti, jak kontaktovat úřady - buď přes server FranceConnect, kde je k dispozici přes 500 veřejných služeb, nebo klasickou osobní návštěvou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko zařadilo ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země

22.09.2020 22:00 Nizozemsko dnes zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z…

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

22.09.2020 21:35 Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky…

Macron vyzval, aby do Sin-ťiangu jela mise pod záštitou OSN

22.09.2020 21:08 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval k vytvoření mezinárodní mise pod záštitou…

Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

22.09.2020 20:39 Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama