Aplikace rozeznávající obličej: Francie spustila kontroverzní projekt

Francie jako první evropská země nabídne svým občanům možnost použít pro ověřování digitální totožnosti při elektronické komunikaci s úřady technologii rozpoznávání obličeje, píše francouzský tisk. Kontroverzní vládní projekt však podle aktivistů organizací na ochranu občanských práv porušuje pravidla Evropské unie o ochraně osobních údajů z roku 2018, známá pod zkratkou GDPR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jak bude vypadat svět v roce 2050?
doporučujeme

Služba je nyní v testovací fázi a od listopadu má být podle agentury Bloomberg k dispozici lidem s biometrickými průkazy totožnosti. Fungovat bude na základě mobilní aplikace nazvané Alicem, která přiložením chytrého telefonu načte údaje z čipu. Uživatele pak vyzve k pořízení záběrů obličeje fotoaparátem telefonu. Video bude muset být natočeno z několika různých úhlů. Aplikace také uživatele vybídne, aby zamrkal, což má zajistit, že fotoaparát zaznamená skutečnou osobu, nikoli pouze například ukradenou fotografii. Aplikace, která bude fungovat jen na telefonech s operačním systémem android a bezdrátovou komunikační technologií NFC, pak údaje porovná. Pokud budou souhlasit, vytvoří uživateli digitální totožnost.

Vláda uvedla, že nový systém, který podle ní bude těžké oklamat, má pomoci v boji proti zneužití osobních údajů a kriminalitě. Cílem je také zjednodušit vyřizování úředních záležitostí i s ohledem na to, že všechny francouzské veřejné služby mají být do roku 2022 digitalizovány.

Problematická z hlediska ochrany osobních údajů je podle francouzského tisku skutečnost, že ten, kdo bude chtít ověřit digitální identitu tímto způsobem, bude povinen poskytnout záběry svého obličeje. Sdružení La Quadrature du Net, které se zabývá ochranou práv a svobod na internetu, proto podalo stížnost ke Státní radě, jež v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu. "Aby byl souhlas uživatele platný, musí být svobodný, tedy nikoli nucený," uvedlo sdružení.

Francouzský úřad CNIL, který dohlíží na ochranu osobních údajů, podle serveru bfmtv.com dospěl ke stejnému závěru. Vláda ale usnesení z května letošního roku, kterým zmíněný postup povolila, nezměnila.

Ministerstvo vnitra ujistilo, že všechny údaje zůstanou uložené jen v telefonu uživatele a video pořízené při aktivaci účtu bude smazáno ihned po pořízení. Odborníci ale zpochybňují, že stát bude schopný bezpečí uživatelských údajů zajistit. Agentura Bloomberg připomněla, že letos jednomu hackerovi trvalo pouhou hodinu, než prolomil zabezpečenou vládní komunikační aplikaci.

Vláda podle serveru numerama.com také uvedla, že použití aplikace Alicem bude volitelné a občanům zůstanou k dispozici i jiné možnosti, jak kontaktovat úřady - buď přes server FranceConnect, kde je k dispozici přes 500 veřejných služeb, nebo klasickou osobní návštěvou.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pryč s Merkelovou!" V Drážďanech bylo dusno, protestovali odpůrci islámu

20.10.2019 21:58 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v Drážďanech proti hnutí Vlastenečtí Evropané proti…

Londýňanům ruply nervy: Strhávali aktivisty z vagonů metra, házeli po nich…

20.10.2019 21:32 Aktualizováno Narušit londýnskou veřejnou dopravu ve špičce byla chyba, shodují se řídící členové ekologického…

Blesková schůzka v Bruselu trvala jen 15 minut. Bude brexit odložen?

20.10.2019 20:52 Aktualizováno Státy Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování britského…

"Ty jsi ten Východňák." Západní Němci se i dnes dívají na bývalou NDR skrz…

20.10.2019 18:15 Aktualizováno I 30 let po pádu berlínské zdi se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie. Třeba v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama