Banksyho loď Louise Michel ve Středomoří volala o pomoc po záchraně migrantů

Humanitární plavidlo, pronajaté v největší tajnosti ve Středomoří pouličním umělcem Banksym, požádalo v noci na dnešek o pomoc poté, co zachránilo velký počet migrantů. Na palubě lodi je však nejméně jeden mrtvý, oznámila agentura AFP.

loď Louise Michel
doporučujeme

Loď Louise Michele zachránila 130 migrantů, včetně mnoha žen a dětí, z nafukovacího člunu, který nabíral vodu. Po první záchranné operaci ze čtvrtka má nyní loď na palubě 219 trosečníků - a pouze desetičlennou posádku. "Potřebujeme okamžitou pomoc," signalizovala loď a vyzvala Evropskou unii a italské úřady, aby jednaly. "Na lodi je již jeden mrtvý. Ostatní (trosečníci) mají popáleniny od paliva. Strávili mnoho dní na moři a teď jsou v pátrací a záchranné oblasti EU," dodala posádka na svém twitterovém účtu. Loď nyní hledá evropský přístav, kde by vylodila trosečníky, anebo by je chtěla předat lodi evropské pobřežní stráže.

Růžovobílá loď taky asistovala při dvou dalších záchranných operacích celkem 105 lidí, kteří jsou nyní na palubě německé humanitární lodi Sea-Watch 4.

Loď, pojmenovaná po francouzském anarchistce z 19. století a ozdobená kresbou britského umělce, dnes ráno podle webu Marinetraffic stále nehybně na moři asi sto kilometrů jihovýchodně od italského ostrova Lampedusa, který leží jižně od Sicílie.

Kapitánkou lodi je německá aktivistka Pia Klempová, o které je známo, že řídila několik dalších záchranných lodí. Je taky stále vyšetřována italskými úřady kvůli "napomáhání nelegálnímu přistěhovalectví".

Loď dříve patřila francouzským celníkům. Je menší, ale mnohem rychlejší než obvyklé lodě nevládních organizací působích v této oblasti, což je bývalé francouzské celní plavidlo. Na 31 metrů je menší, ale podstatně rychlejší než obvyklé lodě nevládních organizací působící v této oblasti, což mu umožňuje předstihnout libyjskou pobřežní stráž.

Nejslavnější žijící pouliční umělec na světě Banksy, který udržuje svou totožnost v největší tajnosti, se ve svých dílech pravidelně zabývá migrační krizí. Klempovou podle listu The Guardian kontaktoval loni v září, kdy ji napsal, že si nemůže nechat peníze z prací o migrační krizi a že je nabízí na pořízení nové lodi. Mladá žena se nejprve domnívala, že jde o nějaký vtip.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O rezignaci Vojtěcha se píše v zahraničí: Politické zemětřesení, Babiš…

21.09.2020 13:35 Aktualizováno Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly…

Teror v Burgasu: Pomocníci útočníka dostali doživotí, Interpol po nich…

21.09.2020 13:03 Doživotní trest bez možnosti předčasného propuštění uložil dnes zvláštní trestní soud v Sofii dvěma…

Německý ministr financí nevidí důvod sankcí USA pro Nord Stream 2

21.09.2020 12:49 Budování plynovodu Nord Stream 2 mezi Ruskem a Německem je soukromou investicí, která energetickou…

Sankce EU vůči běloruskému režimu stále závisí na souhlasu Kypru

21.09.2020 11:54 Kypr je jako poslední stát Evropské unie připraven kývnout na sankce vůči činitelům běloruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama