Belgie přehodnocuje svou koloniální minulost, hledá se nový název pro tunel

Obyvatelé Bruselu mají vybrat nový název pro silniční tunel, který nyní nese jméno krále Leopolda II., s jehož vládou je spojováno utrpení milionů obyvatel Afriky. Informovala o tom agentura Reuters, podle které jde o další krok, kterým se Belgie vyrovnává se svojí koloniální minulostí.

Belgický král Leopold II.
doporučujeme

"Jsme si vědomi toho, že Leopold II. je velmi kontroverzní osobností našich dějin. Musíme se vydat na cestu dekolonizace ve veřejném prostoru," řekla Elke Van den Brandtová, ministryně pro mobilitu a veřejné zakázky bruselského regionu.

Expertní komise složená z odborníků na dějiny kolonialismu a ženská práva sestaví seznam jmen, jež by přicházela v úvahu pro nové označení významného tunelu, který se táhne pod monumentální bazilikou v bruselské čtvrti Koekelberg a pod přiléhajícím parkem.

Z tohoto seznamu pak podle Reuters budou moci obyvatelé Bruselu vybírat a nové jméno tunelu úřady oznámí ještě letos. Nový název se ale bude používat až po renovaci stavby plánované na příští rok.

Reuters uvádí, že mnoho Belgičanů stále ignoruje skutečnost, že koloniální nadvláda jejich země v dnešním Kongu byla nesmírně krutá. Ve jménu "civilizační mise" tam kolonisté vytvořili brutální režim stojící na vykořisťování a nucené práci dělníků na kaučovníkových plantážích. Podle odhadů historiků zahynulo v důsledku belgických represí na deset milionů Konžanů.

V bruselské čtvrti Auderghem v červnu kdosi strhl z podstavce bustu Leopolda II. vládnoucího v letech 1865 až 1909 a v samotném centru belgické metropole někdo červenou barvou potřísnil sochu Baudouina I., krále z období 1951-1993. Incidenty se odehrály v období největší protestů proti rasismu vyvolaných smrtí černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu v americkém Minneapolisu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 21:43 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

V létě se bude cestovat s očkovacími pasy a testy, myslí si Leyenová

15.01.2021 21:37 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama