Belgie přehodnocuje svou koloniální minulost, hledá se nový název pro tunel

Obyvatelé Bruselu mají vybrat nový název pro silniční tunel, který nyní nese jméno krále Leopolda II., s jehož vládou je spojováno utrpení milionů obyvatel Afriky. Informovala o tom agentura Reuters, podle které jde o další krok, kterým se Belgie vyrovnává se svojí koloniální minulostí.

Belgický král Leopold II.
doporučujeme

"Jsme si vědomi toho, že Leopold II. je velmi kontroverzní osobností našich dějin. Musíme se vydat na cestu dekolonizace ve veřejném prostoru," řekla Elke Van den Brandtová, ministryně pro mobilitu a veřejné zakázky bruselského regionu.

Expertní komise složená z odborníků na dějiny kolonialismu a ženská práva sestaví seznam jmen, jež by přicházela v úvahu pro nové označení významného tunelu, který se táhne pod monumentální bazilikou v bruselské čtvrti Koekelberg a pod přiléhajícím parkem.

Z tohoto seznamu pak podle Reuters budou moci obyvatelé Bruselu vybírat a nové jméno tunelu úřady oznámí ještě letos. Nový název se ale bude používat až po renovaci stavby plánované na příští rok.

Reuters uvádí, že mnoho Belgičanů stále ignoruje skutečnost, že koloniální nadvláda jejich země v dnešním Kongu byla nesmírně krutá. Ve jménu "civilizační mise" tam kolonisté vytvořili brutální režim stojící na vykořisťování a nucené práci dělníků na kaučovníkových plantážích. Podle odhadů historiků zahynulo v důsledku belgických represí na deset milionů Konžanů.

V bruselské čtvrti Auderghem v červnu kdosi strhl z podstavce bustu Leopolda II. vládnoucího v letech 1865 až 1909 a v samotném centru belgické metropole někdo červenou barvou potřísnil sochu Baudouina I., krále z období 1951-1993. Incidenty se odehrály v období největší protestů proti rasismu vyvolaných smrtí černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu v americkém Minneapolisu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Běloruská spisovatelka Alexijevičová odletěla do Německa, tvrdí její…

28.09.2020 13:56 Spisovatelka Světlana Alexijevičová, která jako jediná členka vedení koordinační rady běloruské…

Lidská práva nejsou ideologie. 50 velvyslanců v Polsku podpořilo sexuální…

28.09.2020 13:34 Velvyslanci padesátky zemí včetně Česka a zástupci mezinárodních organizací v Polsku vyjádřili v…

Přes 19 tisíc nákaz denně? Merkelová se obává rychlého zhoršení epidemie v…

28.09.2020 12:25 Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová se obává rychlého šíření koronaviru v zemi, bez dalšího zásahu…

Pompeo zahájil cestu po jihu Evropy. Mimo jiné se snaží uklidnit řecko…

28.09.2020 12:16 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo setkáním se svým řeckým protějškem Nikosem Dendiasem v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama