Brexit zahýbe europarlamentem. Posílí nacionalisté

Páteční odchod Británie z Evropské unie změní rozložení sil v Evropském parlamentu. Nejsilnější skupina evropských lidovců sice zvýrazní svoji převahu, koalice, na jejíž hlasy spoléhá lidovecká předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová však celkově oslabí. Pro schvalování klíčových chystaných norem včetně klimatického zákona se tak bude moci opřít o menší většinu než dosud.

Brexit
doporučujeme

Britským poslancům patřilo po loňských eurovolbách 73 křesel z celkového počtu 751. Po čtvrtečním konci plenárního zasedání však ostrovní politici vyklidí své kanceláře a místo nich nastoupí do práce 27 nových poslanců ze 14 zemí. Po pěti křeslech získají Francie a Španělsko, po třech Itálie a Nizozemsko, dvě Irsko a po jednom devět dalších zemí. Tyto počty určil EP podle toho, které země měly dosud v poměru k počtu obyvatel příliš nízké zastoupení.

Celkem 46 křesel zůstane neobsazených jako rezerva pro případné nové členské země. Počet poslanců se tím sníží na 705 a většině politických skupin prořídnou řady. Počet nejsilnějších lidovců se podle údajů EP zvýší o pět na celkových 187, neboť členy jejich frakce nebyli žádní Britové. Další dvě skupiny, o jejichž hlasy se dosud von der Leyenová opírala, však početně ztratí. Socialisté přijdou o desítku britských labouristů a liberály oslabí odchod 17 liberálních demokratů.

Pokud bude chtít prosadit nějaký návrh, bude komise muset získat nejméně 353 hlasů. Tento počet dají tři nejsilnější frakce při kompletní účasti stále pohodlně dohromady. Někteří poslanci však tvrdí, že uvnitř jednotlivých skupin panují větší názorové rozdíly než dříve, zvláště pokud jde o klíčové klimatické body. Lidovci se navíc teprve příští týden rozhodnou, zda ze skupiny vyloučí stranu Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož kritizují za autoritářský styl politiky. Jeho 25 poslanců by mohlo von der Leyenové vzhledem k přeskupení sil výrazně chybět.

Ačkoli zelení oslabí a na místě čtvrté nejsilnější skupiny je vystřídají s nárůstem na 77 poslanců protiunijní nacionalisté, význam zelených podle všeobecného očekávání v parlamentu stoupne.

Z tábora národovců vedeného italskou Ligou a francouzským Národním sdružením se ozývají hlasy, že budou schopni zablokovat některé návrhy, na nichž se hlavní trio zcela neshodne. Nacionalisté se navíc snaží své řady rozšířit o italské Hnutí pěti hvězd, které se k nim sice nejprve odmítlo přidat, ale po odchodu šéfa Luigiho di Maia je názorově rozdělené.

Zelení však tvrdí, že vliv protiunijní frakce nevzroste a v důležitých případech budou ochotni uvažovat o podpoře komise. "Většina v parlamentu se nezmění a s námi jako zelenými je možné u důležitých návrhů počítat," prohlašuje německý poslanec Daniel Freund.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama