British Airways zrušily lety do Číny. Koronavirus nahání stále větší strach

Britská letecká společnost British Airways dnes oznámila, že s okamžitou platností ruší kvůli epidemii koronaviru všechny přímé spoje s pevninskou Čínou. Učinila tak krátce poté, co britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby Britové do země necestovali, pokud to není nezbytně nutné. Praha má s Čínou dvanáct spojení týdně, která provozují tři čínské aerolinky. Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková dnes na dotaz ČTK řekla, že od těchto společností nemá informace o případném rušení spojů kvůli koronaviru.

Na stránkách britských aerolinek nyní není možnost rezervovat přímé lety do pevninské Číny v lednu ani v únoru, upozornila agentura Reuters. V prohlášení, které aerolinky agentuře zaslaly, nicméně stojí, že opatření bude v platnosti do 31. ledna a další postup firma zatím prověřuje.

Do Pekingu či Šanghaje, kam British Airways dosud létaly denně z letiště Heathrow, si lze teď zakoupit letenky s přestupem v Hongkongu.

"Omlouváme se zákazníkům za nepříjemnosti, ale bezpečnost našich zákazníků a naší posádky je vždy prioritou," citovala z prohlášení British Airways agentura Reuters. Podle agentury AFP v prohlášení stojí, že krok společnost učinila "na základě doporučení ministerstva zahraničí". Varování se týká pevninské Číny, nikoli Hongkongu a Macaa.

Nový koronavirus si v pevninské Číně k úterní půlnoci vyžádal životy 132 lidí, dalších 5974 osob se nakazilo.

Některé lety do pevninské Číny už v minulých dnech podle agentury Reuters zrušily také letecké společnosti United Airlines, Air Canada či Cathay Pacific. Například United Airlines krok zdůvodnily poklesem zájmu o letenky. Finská letecká společnost Finnair už v úterý zastavila přijímání rezervací na lety z Helsinek do Pekingu a Nankingu a to až do konce března. Všechny lety do Číny do odvolání zrušil také jihokorejský nízkonákladový dopravce Air Seoul.

#BritishAirways has suspended all flights in and out of China. Here’s a look at Shanghai Hongqiao Airport as I wait for my flight back to Beijing’s Daxing Airport: Desolation. From check-in to the gate approximately 10 minutes pic.twitter.com/eQGgQZqklg

— Brandon Aguirre (@_TheOriginalDon) January 29, 2020

Britské aerolinky Virgin Atlantic dnes uvedly, že budou do Šanghaje nadále létat podle plánu.

Německá letecká společnost Lufthansa na dotaz agentury DPA odpověděla, že "situaci velmi pozorně sleduje". Její letadla na spojení s Čínou ale zatím přilétají a odlétají podle plánu. Aerolinky podle mluvčího nicméně zaznamenaly "lehkou zdrženlivost" zákazníků při nákupu letenek na tyto spoje.

Také francouzské aerolinky Air France dnes na dotaz agentury AFP uvedly, že se jejich plán letů do Číny a zpět nijak nezměnil. Paříž má z evropských metropolí nejlepší spojení s Čínou. Air France nabízí každý týden na lince mezi Paříží a Pekingem deset letů a dalších třináct spojů na lince mezi Paříží a Šanghají. Lety do Wu-chanu, odkud se koronavirus začal šířit, francouzské aerolinky zrušily už 24. ledna.

Praha má s Čínou čtyři letecká spojení. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, s mezipřistáním v Si-anu. Jde o 12 spojení týdně. Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková dnes na dotaz ČTK řekla, že od těchto společností nemá informace o rušení spojů kvůli koronaviru. China Eastern Airlines a Hainan Airlines už dříve oznámily omezení některých spojů, důvod ale neuvedly.

Ve vztazích mezi Čínou a Českem v poslední době panuje napětí, jehož zdrojem jsou i vztahy Prahy s Čínou kvůli sesterským smlouvám s Pekingem, Šanghají a tchajwanskou metropolí Tchaj-pej.

Související

Více souvisejících

British Airways Čína Velká Británie Letiště Václava Havla Praha Lufthansa United Airlines Air France Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy