Bulharský premiér Borisov ustál hlasování o nedůvěře, opozice ho chtěla sesadit už popáté

Bulharská konzervativní vláda premiéra Bojka Borisova dnes v parlamentu podle očekávání úspěšně přestála hlasování o nedůvěře, které navrhli opoziční socialisté kvůli podezření z korupce uvnitř kabinetu. Informovala o tom agentura Reuters. Odstoupení vlády požadovaly v minulých týdnech v ulicích i tisíce demonstrantů.

Bojko Borisov
doporučujeme

Ve 240členném parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry podpořilo 102 zákonodárců, píše Reuters. 124 jich bylo proti. Bulharská socialistická strana (BSP), která je hlavní opoziční silou v zemi, tak ve snaze odvolat vládu neuspěla ani na pátý pokus.

V Sofii a v dalších bulharských městech se od začátku července konají demonstrace proti "mafiánskému stylu vládnutí", jejichž účastníci požadují demisi Borisovovy vlády kvůli podezření z korupce. Chtějí také rezignaci generálního prokurátora v souvislosti se zatčením dvou poradců prezidenta Rumena Radeva, který je silným politickým oponentem předsedy vlády.

Borisov řekl, že odstoupit nehodlá, což zdůvodnil i nutností provést Bulharsko pandemií covidu-19 a z ní vyplývající ekonomickou krizí. Ohlásil však změny ve vládě, z níž odejdou tři klíčoví ministři. Šéfové vnitra, hospodářství a financí shodně čelili obvinění, že pracovali pro kontroverzního magnáta Deljana Peevského.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zaznamenalo přes 1000 nově nakažených koronavirem

06.08.2020 08:48 Německo za uplynulý den zaznamenalo 1045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to…

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama