Covid: Celé Irsko je v páté kategorii restrikcí, dovolena nejsou ani rodinná setkání uvnitř

V Irsku dnes začala platit přísná opatření v boji se šířením koronaviru. Pravidla jsou podobná těm, která zhruba pět milionů obyvatel země muselo dodržovat už letos na jaře za první vlny epidemie. Omezení budou trvat šest týdnů, po čtyřech týdnech chce vláda premiéra Micheála Martina zhodnotit, jak proti šíření viru zabrala, informovala veřejnoprávní stanice RTÉ.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

O půlnoci se Irsko ocitlo v páté, tedy nejvyšší kategorii restrikcí v systému vypracovaném za účelem boje s epidemií covidu-19. Po celém Irsku musejí být zavřené maloobchodní prodejny s výjimkou obchodů s potravinami, lékáren a několika dalších. Irové nemohou využívat ani některé služby včetně těch kadeřnických. Restaurace a hospody smí prodávat jídlo jen s sebou.

Omezeny jsou podle RTÉ volný pohyb a shromažďování lidí. Dovolena nejsou žádná rodinná setkání v domech či zahradách, se členy jedné další domácnosti se mohou sejít Irové jen venku a to například kvůli cvičení či jiné fyzické aktivitě. Pohybovat se ale lidé mohou - s určitými výjimkami - jen v okruhu pěti kilometrů od domova.

Počet účastníků na svatbách je do konce roku omezený na 25, na pohřbech na deset. Žádné jiné vnitřní akce se konat nesmějí. Zavřená jsou muzea, galerie, divadla i kina. Bohoslužby se smí konat jen on-line, kostely a další modlitebny ale zůstávají otevřené. Školy a školky rovněž dál fungují, dodržují ale přísná hygienická opatření.

Vláda vyzvala, aby lidé zůstávali co nejvíce doma. Ti, kteří mohou pracovat z domova, by měli tuto možnost využít.

Premiér Martin tento týden mimo jiné řekl, že se vláda přísná opatření rozhodla přijmout nyní, aby umožnila lidem rozumným způsobem strávit Vánoce.

Irská ministryně spravedlnosti Helen McEnteeová vyzvala lidi, aby pravidla dodržovali, zároveň ale varovala, že v případě potřeby se budou ukládat pokuty. Ty se mohou vyšplhat až na 500 eur (13.600 Kč).

V Irsku se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala u více než 53.000 lidí, z toho u 1167 za poslední den. S covidem-19 zemřelo celkem 1868 infikovaných. V irských nemocnicích je nyní 314 nakažených, z toho 34 na jednotkách intenzivní péče.

Český ministr zdravotnictví Roman Prymula ve středu uvedl, že chce v dohledné době zveřejnit plán, který vychází z irského modelu s pěti stupni různých opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku byl zadržen policejní exprezident Lučanský. Bral úplatky a…

03.12.2020 17:01 Aktualizováno Kriminalisté na Slovensku dnes zadrželi bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského, kterého…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 16:03 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Zvrat v případu: Podezření, že Švédka desítky let věznila syna, se…

03.12.2020 14:13 Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že…

Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

03.12.2020 14:09 Aktualizováno Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama