Covid je varovným signálem. Mezinárodní společenství v boji s pandemií selhává, tvrdí Guterres

Mezinárodní společenství zatím selhává v koordinovaném postupu proti epidemii koronaviru. Uvedl to v sobotu generální tajemník OSN António Guterres. Portugalské tiskové agentuře Lusa řekl, že země by se měly chovat více koordinovaně a solidárně. Na působení OSN během epidemie je ale hrdý.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

"Více než milion lidí zemřelo a dalších více než 30 milionů lidí bylo nakaženo, protože v boji proti viru nedošlo k dostatečné koordinaci mezi státy," prohlásil Guterres. Podle něj koronavirus představuje velkou výzvou pro mezinárodní společenství. "Bohužel do této chvíle v ní mezinárodní společenství selhává," uvedl.

Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse se počet nakažených koronavirem ve světě zvýšil na 39,6 milionu osob a v souvislostí s nemocí covid-19 zemřelo 1,1 milionu lidí.

"Pokud nepřijmeme silná a koordinovaná řešení, tak mikroskopický virus může uvrhnout do hladu a chudoby hladu miliony osob s ničivými ekonomickými důsledky," varoval Guterres.

Podle generálního tajemníka je epidemie koronaviru "varovným signálem" pro další oblasti, kde je spolupráce a koordinace mezinárodního společenství nedostatečná. Jedná se například o klimatické změny či boj proti terorismu a organizovanému zločinu.

Lisabonský rodák António Guterres se stal generální tajemníkem OSN v lednu 2017. Mandát mu vyprší na konci příštího roku. V letech 2005 až 2015 zastával funkci Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V letech 1995 až 2001 stál v čele portugalské vlády a byl předsedou portugalské Socialistické strany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté v Německu blokovali některé dálnice, spustili se po lanech z…

26.10.2020 16:00 Ekologičtí aktivisté se dnes po lanech spustili z dálničních mostů na západě Německa. Tímto…

Slovensko má za sebou úvodní fázi plošného testování. Odhaleno téměř 5600…

26.10.2020 15:35 Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve…

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 14:47 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval spoluobčany, nekupovali francouzské zboží. Reagoval…

Německo hlásí 8685 nových případů koronaviru. Čekají nás obtížné měsíce,…

26.10.2020 14:20 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo 8685 případů nákazy novým koronavirem, což je o něco méně než v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama