Do Británie jen vyvolení? Johnson spustí nový vízový systém

Britský premiér Boris Johnson si je vědom skutečnosti, že by po brexitu mohlo dojít k odlivu nejen mnohých unijních studentů, ale i vědců, matematiků a dalších výzkumníků, kteří jsou pro oblast vědy Spojeného království důležitou základnou. Chce proto zavést nový vízový systém, který by měl nahradit dosavadní schéma Tier 1. V čem bude systém Globálních talentových víz tak jedinečný a co nového nejen Spojenému království přinese?

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Boris Johnson
doporučujeme

Vědci a výzkumníci, kteří se budou chtít do Spojeného království po brexitu dostat, budou přijímáni na základě nového vízového schématu. Ten má podle plánu Borise Johnsona přilákat unijní „mozky“ a to především v aktuální situaci, kdy Británie čelí nejistotě ohledně počtu odchozích výzkumníků a studentů z důvodu opuštění Evropské unie. Nový systém ponese strategický název – Globální talentový vízový systém, dotčeným osobám tak umožní snadnější přístup do země.

Nový vízový systém představila britská vláda v neděli s tím, že by měl vstoupit v platnost k 20. únoru, tedy méně než tři týdny po oficiálním datu brexitu. Johnson také prozradil, že systém nebude mít omezenou kapacitu, jako tomu bylo doposud u systému Tier 1. Do země tak bude moci přijít neomezené množství výzkumníků, matematiků a vědců, jejichž nabírání bude podle slov vládního kabinetu novým systémem značně ulehčeno.

Spuštěním Globálního talentového systému víz dává Johnson světu zprávu, že je Spojené království nadále otevřeno vědě a výzkumu a že se chce v této oblasti držet na vrcholu. Zároveň si však uvědomuje, že to nebude jednoduché.

Již nyní Johnson čelí kritice ze strany opozice. Například jedna z mluvčích Liberálních demokratů prohlásila, že je Johnsonův nový vízový plán pouhým „marketingovým tahem.“ Příliš se totiž neliší od doposud stále fungujícího systému Tier 1. Jediným rozdílem mezi dvěma vízovými systémy je horní hranice, která má být u Globálního talentového systému vypuštěna. U schématu Tieru 1 byla horní hranice stanovena na dva tisíce žadatelů ročně, nikdy jí však nebylo dosaženo. Podle slov Christine Jardinové tato skutečnost dokazuje, jak omezeně britský premiér tamějšími vědeckému sektoru rozumí.

Aktuální statistiky ukazují, že například Skotsko ode dne brexitového referenda opustilo již přes dva tisíce akademiků. Server Politico dále uvádí, že dokonce i tak prestižní instituce, jakou je bezesporu i vyhlášená University College London, se obávají, že by mohly po brexitu ztratit až sedmdesát procent unijních studentů.

Nastalou situaci chce proto Johnson vyřešit novým vízovým systémem, který má studentům a akademikům zajistit jejich místo ve vědeckém sektoru Spojeného království. Otázkou nyní zůstává, zda nový systém Globálních talentových víz bude efektivnější než dosavadní Tier 1.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama