Do Nizozemska připlul Mikuláš, spor o Černého Petra neutlumila ani epidemie

Za přísných hygienických opatření přijatých kvůli šíření koronaviru dnes do Nizozemska dorazil svatý Mikuláš. Tradiční oslava, která připadá na první sobotu po svatém Martinu, se ale musela letos obejít bez tisíců přihlížejících dětí i dospělých, informovala stanice NOS. Spory kolem tradiční postavy Černého Petra ale pandemie neutlumila.

Mikuláš
doporučujeme

Svatá Mikuláš, zvaný v nizozemštině Sinterklaas, dorazil do Nizozemska na parníku, který podle tradice připlouvá ze Španělska. Místo, kde zakotví, ale bylo na rozdíl od předchozích let do poslední chvíle tajné. Až do 5. prosince budou nizozemské děti dostávat od Mikuláše každý den malý dárek či sladkost. V prosinci dostanou i dárky větší. Vánoce jsou pak v zemi už především náboženským svátkem.

V Nizozemsku Mikuláše, který dnes od parníku jako obyčejně odjel na bílém koni, nedoprovází čeští andělé a čerti ale Černí Petrové (Zwarte Piet). Právě s těmito postavami jsou ale v posledních letech spojené kontroverze. Podle kritiků je totiž rasistické, když se běloši barví na černo. Jejich odpůrci ale považují Černého Petra za nedělitelnou součást nizozemské historie a tradic.

Liberální nizozemský premiér Mark Rutte v minulosti několikrát řekl, že nepovažuje Černého Petra za rasistickou postavu. V červnu ale uvedl, že se jeho názor změnil. "Když se setkávám s lidmi, s malými dětmi s tmavou pletí, které říkají, že se cítí diskriminované, protože je Petr černý, to je to poslední, co byste chtěli," řekl v parlamentu. Očekává prý, že do několika let žádný Petr doprovázející Mikuláše černý nebude.

Na záběrech odvysílaných dnes nizozemskou televizí je vidět, že letos Petrové neměli zcela začerněný obličej, zlaté kruhové náušnice ani výrazně červená ústa jako v minulých letech. Jejich tváře byly spíše zašpiněné. Podle jedné z verzí legendy jsou Petrové špinaví od sazí, jak prolézají komíny, aby dětem nadělovali dárky.

Podle bojovníka proti rasismus Elvina Rigterse, který hovořil s agenturou AP, ale není změna Černých Petrů na Šedé Petry dostatečná.

Tradice příjezdu Mikuláše se dodržuje také v Belgii. Na rozdíl od Nizozemska, kde svatý připlouvá každý rok jinam, zde zamíří vždy neomylně do Antverp. Také belgická vláda ale kvůli pandemii oslavy zrušila.

Dětem nicméně ministři vnitra a zdravotnictví tento týden vysvětlili, že Mikuláš dostal výjimku a nebude muset po příjezdu ze Španělska do karantény. Navzdory nočnímu zákazu vycházení, který v Belgii přijali kvůli šíření koronaviru, bude také moci chodit po střechách a házet dětem komínem drobné dárky. Mikuláše nicméně vláda vyzvala, aby "vždy dodržoval odstup, myl si pravidelně ruce a nosil roušku".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:38 Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

04.12.2020 19:31 Aktualizováno Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama