EK kritizuje Česko za pomalé vyšetřování korupce

Nová česká vláda sice pracuje na efektivnějším potírání korupce či střetu zájmů, některé korupční případy na vysokých místech a zvláště jejich pomalé vyšetřování však vzbuzují obavy. Uvedla to dnes Evropská komise v každoročním nezávazném hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích unie.

Sídlo Evropského parlamentu

Unijní exekutiva se rovněž v případě Česka kriticky vyjádřila o nedostatečné transparentnosti vlastnictví médií, o výrocích ombudsmana na adresu menšin či o malé veřejné podpoře nevládních organizací.

Podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně. Zpráva Evropské komise potvrzuje, že Česká republika dlouhodobě zaostává v boji s korupcí a odhodlání současné vlády to změnit je diskutabilní, soudí protikorupční organizace Transparency International (TI).

Komise jako v předchozích dvou letech hodnotila soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí v jednotlivých členských zemích. Zpráva obsahuje řadu nezávazných doporučení, jak by měly země situaci ve zmíněných otázkách zlepšit.

V českém případě komise ve zprávě ocenila probíhající reformy justice, jejichž cílem je posílit nezávislost soudců či státních zástupců. Pozitivní je podle ní také plánované přijetí nové protikorupční strategie, avšak dosavadní potírání korupce na vysokých místech nevidí jako dostatečné.

"Případy korupce na vysokých místech nadále vzbuzují obavy, zvláště v souvislosti s odklady ve vyšetřování," konstatovala EK. Pozastavila se také nad milostí, kterou prezident Miloš Zeman udělil v korupční kauze šéfovi lánské obory Miloši Balákovi.

Problematický je podle komise rovněž fakt, že veřejnost nemá jasné informace o vlastnících médií. Ačkoli se současná vláda snaží zavést pravidla pro zlepšení transparentnosti a předcházení střetu zájmů při vlastnictví médií, dosud se je schválit nepovedlo. Médiím se na rozdíl od řady jiných sektorů nedostalo veřejné podpory proti dopadům covidové krize, uvádí komise. Novináři také čelí výhrůžkám, které jsou stále "součástí politického prostředí".

Zpráva EK připomíná, že expremiér Andrej Babiš (ANO) je obžalovaný z podvodu s unijní dotací v souvislosti s farmou Čapí hnízdo, a že formální obvinění bylo poprvé vzneseno už v roce 2016. Podle komise u této a dalších kauz týkajících se současných nebo bývalých vysoce postavených činitelů "existují obavy", a to kvůli "délce postupů ve všech fázích procesu včetně vyšetřování, stíhání a rozsouzení". Vedle Babiše a Baláka v tomto kontextu zmiňuje "stíhání dvou soudců, vysoce postaveného činitele ministerstva a vícero případů v městských zastupitelstvech".

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ČTK napsal, že zprávu Evropské komise jeho úřad zaznamenal a bude ji analyzovat. "Po prvotním prostudování máme za to, že zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně a správně popisuje například aktuální legislativní snahy o posílení nezávislosti veřejné žaloby. Pokud jde o hodnocení 'high-level' korupčních kauz a jejich vyšetřování, na které odkazujete, je třeba uvést, že zpráva k tomuto stanovisku neuvádí žádné statistické údaje a opírá se podle tam uvedených zdrojů pouze o poznatky od několika neziskových organizací. Výslovně zmiňována je jediná trestní věc, a to kauza bývalého premiéra Andreje Babiše, která je ovšem atypická osobou obviněného a masivní medializací a svou povahou není korupční," uvedl Stříž.

Česká republika má podle Transparency International značné mezery v legislativě, chybí jí například základní zákonná ochrana oznamovatelů nebo pravidla pro lobbing. Vláda měla podle organizace dost času na to, aby představila potřebné zákony. "Její odhodlání je ale diskutabilní. To dokládá například neexistující diskuse nad novými koncepčními dokumenty pro boj s korupcí, přičemž staré jsou platné do konce roku," sdělil ČTK ředitel české pobočky TI Ondřej Kopečný. Upozornil i na to, že Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se za současného kabinetu ještě nesešla. "Občanská společnost tak nemá přehled o tom, co současná vláda v boji s korupcí chystá," dodal.

Ačkoli česká vláda podle Evropské komise pokračuje v práci na zvýšení podílu občanských organizací na rozhodování o důležitých otázkách, zcela bez problémů nejsou jejich omezené možnosti dostat se k veřejným financím. Nedostatky vidí komise i v ochraně lidských práv, jejíž část je na ombudsmanovi, některá témata však žádný specifický orgán neřeší. "Ombudsmanova prohlášení na adresu Romů či LGBTQI osob nadále vyvolávají znepokojení," uvedla komise na adresu ochránce veřejných práv Stanislava Křečka.

Unijní exekutiva pro Česko vydala šest doporučení, která souvisejí s některými z uvedených připomínek. Mimo jiné by podle nich ČR měla zapracovat na zrychlení procesů při velkých korupčních aférách a pokročit s reformou státních zastupitelství. Kromě toho komise doporučuje zavést etické kodexy pro členy obou komor parlamentu nebo posílit pravidla a mechanismy týkající se nezávislé správy veřejnoprávních médií.

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici na plánované hospitalizaci

18.08.2022 14:15 Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Na…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

V Česku hrozí dnes odpoledne silné bouřky

18.08.2022 12:26 Odpoledne a večer se mohou hlavně v Čechách objevit silné bouřky s nárazy větru, přívalovým deštěm…

Bouře v Rakousku připravila o život dvě děti a přerušila železniční dopravu

18.08.2022 19:25 Prudké bouře dnes odpoledne na jihu Rakouska těžce poškodily zásobování elektřinou a železniční…

Chorvatsko investuje 180 milionů eur do zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 000 hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Scholz v telefonátu s Lapidem odsoudil Abbásův výrok o holokaustu

18.08.2022 16:49 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Dvě pětiny Poláků se domnívají, že válka na Ukrajině představuje velkou…

18.08.2022 13:44 Zhruba dvě pětiny Poláků se domnívají, že válka na Ukrajině představuje velkou hrozbu pro polskou…

Šest největších evropských zemí v červenci neslíbilo novou pomoc Kyjevu

18.08.2022 11:40 Šest největších evropských zemí po celý červenec nenabídlo Ukrajině žádné dvoustranné závazky…

Očkování dětí proti spalničkám je povinné, rozhodl německý ústavní soud

18.08.2022 10:34 Německý ústavní soud dnes zamítl podání několika rodičů proti povinnému očkování dětí proti…

Německo asi do listopadu nedosáhne stanovené úrovně naplnění plynových…

18.08.2022 08:51 Německo pravděpodobně nesplní listopadový cíl, který vláda stanovila ohledně úrovně skladování…

Rakousko dosud naplnilo plynové zásobníky na téměř 60 procent

17.08.2022 14:54 Zásobníky zemního plynu v Rakousku jsou plné z téměř 60 procent. Dnes to podle agentury APA uvedlo…

Francie hlásí první možný případ přenosu opičích neštovic z člověka na psa

17.08.2022 13:32 Francie hlásí první možný případ přenosu opičích neštovic z člověka na psa. Objevil se u dvou mužů…

Související:

Právě se děje

reklama