EK kritizuje Česko za pomalé vyšetřování korupce

Nová česká vláda sice pracuje na efektivnějším potírání korupce či střetu zájmů, některé korupční případy na vysokých místech a zvláště jejich pomalé vyšetřování však vzbuzují obavy. Uvedla to dnes Evropská komise v každoročním nezávazném hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích unie.

Sídlo Evropského parlamentu

Unijní exekutiva se rovněž v případě Česka kriticky vyjádřila o nedostatečné transparentnosti vlastnictví médií, o výrocích ombudsmana na adresu menšin či o malé veřejné podpoře nevládních organizací.

Podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně. Zpráva Evropské komise potvrzuje, že Česká republika dlouhodobě zaostává v boji s korupcí a odhodlání současné vlády to změnit je diskutabilní, soudí protikorupční organizace Transparency International (TI).

Komise jako v předchozích dvou letech hodnotila soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí v jednotlivých členských zemích. Zpráva obsahuje řadu nezávazných doporučení, jak by měly země situaci ve zmíněných otázkách zlepšit.

V českém případě komise ve zprávě ocenila probíhající reformy justice, jejichž cílem je posílit nezávislost soudců či státních zástupců. Pozitivní je podle ní také plánované přijetí nové protikorupční strategie, avšak dosavadní potírání korupce na vysokých místech nevidí jako dostatečné.

"Případy korupce na vysokých místech nadále vzbuzují obavy, zvláště v souvislosti s odklady ve vyšetřování," konstatovala EK. Pozastavila se také nad milostí, kterou prezident Miloš Zeman udělil v korupční kauze šéfovi lánské obory Miloši Balákovi.

Problematický je podle komise rovněž fakt, že veřejnost nemá jasné informace o vlastnících médií. Ačkoli se současná vláda snaží zavést pravidla pro zlepšení transparentnosti a předcházení střetu zájmů při vlastnictví médií, dosud se je schválit nepovedlo. Médiím se na rozdíl od řady jiných sektorů nedostalo veřejné podpory proti dopadům covidové krize, uvádí komise. Novináři také čelí výhrůžkám, které jsou stále "součástí politického prostředí".

Zpráva EK připomíná, že expremiér Andrej Babiš (ANO) je obžalovaný z podvodu s unijní dotací v souvislosti s farmou Čapí hnízdo, a že formální obvinění bylo poprvé vzneseno už v roce 2016. Podle komise u této a dalších kauz týkajících se současných nebo bývalých vysoce postavených činitelů "existují obavy", a to kvůli "délce postupů ve všech fázích procesu včetně vyšetřování, stíhání a rozsouzení". Vedle Babiše a Baláka v tomto kontextu zmiňuje "stíhání dvou soudců, vysoce postaveného činitele ministerstva a vícero případů v městských zastupitelstvech".

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ČTK napsal, že zprávu Evropské komise jeho úřad zaznamenal a bude ji analyzovat. "Po prvotním prostudování máme za to, že zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně a správně popisuje například aktuální legislativní snahy o posílení nezávislosti veřejné žaloby. Pokud jde o hodnocení 'high-level' korupčních kauz a jejich vyšetřování, na které odkazujete, je třeba uvést, že zpráva k tomuto stanovisku neuvádí žádné statistické údaje a opírá se podle tam uvedených zdrojů pouze o poznatky od několika neziskových organizací. Výslovně zmiňována je jediná trestní věc, a to kauza bývalého premiéra Andreje Babiše, která je ovšem atypická osobou obviněného a masivní medializací a svou povahou není korupční," uvedl Stříž.

Česká republika má podle Transparency International značné mezery v legislativě, chybí jí například základní zákonná ochrana oznamovatelů nebo pravidla pro lobbing. Vláda měla podle organizace dost času na to, aby představila potřebné zákony. "Její odhodlání je ale diskutabilní. To dokládá například neexistující diskuse nad novými koncepčními dokumenty pro boj s korupcí, přičemž staré jsou platné do konce roku," sdělil ČTK ředitel české pobočky TI Ondřej Kopečný. Upozornil i na to, že Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se za současného kabinetu ještě nesešla. "Občanská společnost tak nemá přehled o tom, co současná vláda v boji s korupcí chystá," dodal.

Ačkoli česká vláda podle Evropské komise pokračuje v práci na zvýšení podílu občanských organizací na rozhodování o důležitých otázkách, zcela bez problémů nejsou jejich omezené možnosti dostat se k veřejným financím. Nedostatky vidí komise i v ochraně lidských práv, jejíž část je na ombudsmanovi, některá témata však žádný specifický orgán neřeší. "Ombudsmanova prohlášení na adresu Romů či LGBTQI osob nadále vyvolávají znepokojení," uvedla komise na adresu ochránce veřejných práv Stanislava Křečka.

Unijní exekutiva pro Česko vydala šest doporučení, která souvisejí s některými z uvedených připomínek. Mimo jiné by podle nich ČR měla zapracovat na zrychlení procesů při velkých korupčních aférách a pokročit s reformou státních zastupitelství. Kromě toho komise doporučuje zavést etické kodexy pro členy obou komor parlamentu nebo posílit pravidla a mechanismy týkající se nezávislé správy veřejnoprávních médií.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Ve Francii se opět rozhořely již uhašené požáry

10.08.2022 18:36 Aktualizováno Dříve uhašené požáry v departementu Gironde u francouzského Bordeaux se opět mocně rozhořely.…

Morawiecki viní EU z imperialistického chování vůči menším členským zemím

10.08.2022 14:10 Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Evropskou unii z imperialistického chování vůči menším…

Němcům chce ministr financí kvůli inflaci snížit daně o 10 miliard eur

10.08.2022 11:28 Aktualizováno Němci by v nadcházejícím roce mohli na daních ušetřit asi 10 miliard euro (244,3 miliardy Kč), z…

Tisíce lidí opustily vesnice v jižní Francii kvůli požárům

09.08.2022 13:39 Přes 3000 lidí na jihu Francie bylo dnes evakuováno kvůli postupujícímu lesnímu požáru, který…

Rusové by podpořili jakékoli Putinovo rozhodnutí o Ukrajině, ukázal průzkum

09.08.2022 12:32 Asi 60 procent ruských občanů by podpořilo rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina zahájit novou…

Skandál s odposlechy lídra opozičních socialistů a novinářů otřásá pozicí…

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře

08.08.2022 16:08 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol

08.08.2022 15:20 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Ve Španělsku nejezdily rychlovlaky kvůli krádeži optického kabelu

08.08.2022 12:41 Stovky cestujících využívajících rychlovlaky na železniční trati mezi Madridem a Barcelonou uvízly…

Finsko zaznamenalo po ruské invazi na Ukrajinu rekordní počet žádostí o…

08.08.2022 12:07 Finsko zaznamenalo po únorové ruské invazi na Ukrajinu rekordní počet žádostí o azyl, dokonce větší…

Související:

Právě se děje

reklama