Éra Merkelové končí. Selhala, CDU je v troskách, píše tisk

Německá média oznámenou rezignaci šéfky vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampové-Karrenbauerové hodnotí jako její selhání i jako selhání kancléřky Angely Merkelové, jejíž éra se nezadržitelně blíží ke konci. Kořeny krize dlouhodobě nejsilnější německé strany je podle komentářů třeba hledat i jinde než jen v Durynsku, kde byl minulý týden poprvé ministerský předseda zvolen i hlasy pravicově populistické až radikální Alternativy pro Německo (AfD).

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Angela Merkelová
doporučujeme

"Annegret Krampová-Karrenbauerová selhala," poznamenala veřejnoprávní televize ARD k pondělnímu rozhodnutí sedmapadesátileté političky nekandidovat na kancléřku a skončit během roku v čele CDU.

"Nejpozději od událostí v Durynsku se její problémy s autoritou a vůdčí slabost staly zjevné," míní ARD, podle níž bývalou sárskou premiérku pochyby doprovázely po celou dobu jejího předsednictví od prosince 2018. Už na loňském listopadovém stranickém sjezdu kvůli nim musela pohrozit odchodem z čela CDU, pokud se za ni spolustraníci nepostaví.

"Neselhala ale jen Krampová-Karrenbauerová. Selhala také Angela Merkelová. Byl to její experiment na přechodnou dobu rozdělit funkce kancléřky a předsedkyně strany," připomíná ARD, podle níž nyní Merkelová jen těžko bude řídit proces výběru nástupce Krampové-Karrenbauerové.

Ať už z trojice kandidátů, o nichž se hovoří nejčastěji, uspěje kdokoli, bude podle serveru magazínu Der Spiegel muset trvat na tom, aby Merkelová skončila ve funkci kancléřky, protože se ukázalo, že za současné situace stranu řídit nelze. "Brzký konec éry Merkelové se stal možností, která nemá alternativu," míní komentář.

Právě éra kancléřky, která Německo vede už přes 14 let, podle listu Die Welt změnila CDU téměř k nepoznání tím, že ji posunula výrazně do politického středu. "Kompas strany je v troskách, zásadní otázky jsou nevyřešené," píše deník.

"Její selhání (Krampové-Karrenbauerové) je selháním celé CDU, protože křesťanští demokraté se desetiletí vyhýbali otázce, kým chtějí v razantně se měnícím světě být," je přesvědčen i list Süddeutschen Zeitung.

Podle ARD je jednou z takových zásadních otázek postoj CDU k AfD na jedné straně a k Levici na straně druhé. Zatímco vedení křesťanských demokratů zásadně odmítá spolupráci s oběma, část straníků zejména ve východním Německu nemá k AfD tak striktní postoj. "Odstředivé síly na pravici jsou silné," podotýká ARD. Další část křesťanských demokratů si zase dokáže představit určitou formu spolupráce s Levicí, která je podle nich na rozdíl od AfD standardní demokratickou stranou.

"To, jestli se CDU podaří z této krize dostat, je dávno více než jen stranicko-politickou otázkou. Zdravá CDU je potřeba - jako jediná strana občanského středu. A jako barometr kvality demokracie," dodává list Kölner Stadt-Anzeiger.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama