EU hodlá kvůli sporu o migranty zpřísnit vízová pravidla pro běloruské činitele

Evropská komise dnes navrhla přitvrdit vízová pravidla pro běloruské státní činitele. Exekutiva Evropské unie tím podle eurokomisařky Ylvy Johanssonové reaguje na agresivní chování režimu autoritářského vládce Alexandra Lukašenka, který využívá běženců k tlaku na hranice EU.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Opatření je součástí dnešního balíčku migračních návrhů, v jehož rámci chce Brusel rovněž mimo jiné tlačit na zaměstnavatele využívající k práci lidi dovezené pašeráky migrantů.

Běloruské úřady od léta svážejí k hranicím Polska a Litvy tisíce běženců, které unijní státy nechtějí vpustit na své území. Na polské hranici platí od začátku září výjimečný stav. Lukašenko využívá uprchlíky k odvetě za sankce, které na něj EU uvalila za květnové vynucené přistání civilního letadla s kritikem režimu na palubě.

"Je to akt agrese," řekla novinářům komisařka pro vnitřní záležitosti, podle níž Lukašenko zcela zjevně využívá běžence k destabilizaci evropského bloku.

Komise proto dnes navrhla, aby byli běloruští činitelé vyňati z pravidel usnadňujících obyvatelům země na základě vzájemné dohody získávání víz do unijních států. Běžných Bělorusů se podle komise úprava nedotkne. Pro změnu pravidel je nutný souhlas členských zemí EU.

Dohoda zjednodušující Bělorusům cestování do unie platila od loňska, Lukašenko se však během léta rozhodl vypovědět s ní spojenou úmluvu o zpětném přijímání migrantů, kteří se do EU dostali neoprávněně.

Unijní exekutiva přišla s návrhem v rámci nového migračního balíčku, kterým reaguje na zablokovaná jednání o zásadní reformě migračního a azylového systému, již předložila před rokem. Členské státy za tu dobu nesblížily své postoje zejména v otázce solidarity s jihoevropskými státy přetíženými žadateli o azyl. "Zatímco pokrok (jednání) je bolestně pomalý, vznikají další migrační výzvy ve známých i nových podobách," konstatoval místopředseda EK Margaritis Schinas s odkazem například právě na cílené migrační tlaky z Běloruska či Maroka.

Komise dnes předložila několik podnětů, které by mohly pomoci předejít opětovnému růstu počtů migrantů pobývajících v EU nelegálně. Jedním z nich je účinnější využívání směrnice umožňující unijním zemím trestat zaměstnavatele těžící z jejich práce. Brusel chce mimo jiné pomáhat státním orgánům prostřednictvím skupiny odborníků na nelegální migraci, která by mohla přispět k efektivnějšímu odhalování a trestání zaměstnavatelů, jejichž nabídky motivují lidi k nelegálním cestám do EU.

EK plánuje také posilovat mezinárodní partnerství v boji proti převaděčství. Hodlá rovněž účinněji postupovat vůči zemím, které podobně jako Bělorusko využívají migranty k politickým tlakům. Vedle vízových opatření k tomu podle komise může sloužit například obchodní politika či finanční pomoc.

Pandemie covidu-19 v Rumunsku paralyzovala zdravotnický systém

23.10.2021 20:02 Pandemie covidu-19 paralyzovala zdravotnický systém v Rumunsku. Všechna lůžka na odděleních…

Polskou hranici s Běloruskem hlídá před migranty přes 7000 vojáků a…

23.10.2021 12:09 Polskou hranici s Běloruskem střeží před ilegálním pronikáním migrantů více než 7000 pohraničníků,…

Zákaz interrupcí si v Polsku připomněly protesty. Byly menší než loni

22.10.2021 21:10 Polky dnes znovu vyšly do ulic, aby demonstrovaly na první výročí prakticky úplného zákazu…

Ve Španělsku zruší milion pokut udělených během nouzového stavu

22.10.2021 20:08 Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie rozdala během prvního…

Evropské státy se shodly na posílení ochrany hranic kvůli Bělorusku

22.10.2021 17:02 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes po zhruba čtyřhodinové debatě shodli na tom, že by…

Kulhánek se ve Vídni vyslovil pro rozvoj spolupráce nejen v oblasti…

22.10.2021 16:49 Pro rozvoj spolupráce v regionu střední Evropy, a to nejen v souvislosti s koronavirovou krizí, se…

Německo eviduje skoro 20.000 nově nakažených koronavirem

22.10.2021 13:51 Aktualizováno V Německu za uplynulý den přibylo více než 19.500 nových případů koronavirové nákazy. Před týdnem…

Ve Francii se zároveň očkuje proti chřipce i covidu-19

22.10.2021 12:38 Ve Francii se dnes naplno rozjela celostátní očkovací kampaň proti chřipce. Francouzský zdravotní…

Summit EU jedná o migraci a stavbě plotů na hranicích

22.10.2021 11:11 Především o lepší ochraně vnější hranice Evropské unie a finanční podpoře zemí, odkud přicházejí…

Epidemie covidu v Maďarsku sílí, vláda ale opatření nezavádí

22.10.2021 10:29 V Maďarsku za poslední den přibylo 2548 nových případů koronaviru, což je nejvíce od konce dubna,…

Související:

Právě se děje

reklama