EU má nového "prezidenta". Charles Michel převzal od Tuska vedení Evropské rady

Evropská unie musí být světovým lídrem v klimaticky odpovědné ekonomice a začít více dělat pro společnou obranu a bezpečnost. Prohlásil to dnes nastupující předseda Evropské rady Charles Michel, který přebral úřad od svého předchůdce Donalda Tuska. Podotkl, že při vedení unijních summitů bude mít vlastní styl a bude otevřený kompromisům s členskými státy.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Charles Michel
doporučujeme

Nový šéf unijních summitů bude hned od začátku čelit těžkým úkolům, jako je například vyjednání příštího víceletého rozpočtu EU. Do něho by se mělo výrazně promítnout financování klimatických cílů, které je prioritou pro některé členské země i pro nastupující Evropskou komisi (EK).

"Musíme najít cestu vpřed, která bude přijatelná pro všechny členské státy," řekl Michel během slavnostního předávání funkce v bruselském sídle Evropské rady.

Třiačtyřicetiletý belgický liberál oficiálně svého o 19 let staršího polského předchůdce vystřídá až v neděli, předávací ceremoniál si však oba politici naplánovali na poslední pracovní den v listopadu.

Ačkoli jsou oba lídři podobného politického smýšlení, Michel podotkl, že mezi nimi bude rozdíl.

"Budu mít vlastní styl, otevřený k dialogu," poznamenal nastupující šéf Evropské rady s tím, že hodlá "stavět mosty" i přes rozpory mezi jednotlivými zeměmi.

S úsměvem dodal, že bude například opatrnější se svými tweety. "Alespoň ze začátku," připustil Michel. Donald Tusk letos vyvolal rozruch například některými twitterovými poznámkami na adresu zastánců brexitu.

Odchodem bývalého polského premiéra ztrácejí postkomunistické státy jediného zástupce ve vedení klíčových orgánů unie. Podle Tuska je Michelovou zásadní výhodou, že vedl právě exekutivu země, v níž patří politická vyjednávání o složení vlád k nejdelším v Evropě. Pro nového šéfa unijních summitů bude podle toho dosavadního zásadním úkolem udržet jednotu unie.

"Evropa je nejlepším místem na světě, pokud zůstane místem svobody a vlády práva," podotkl Donald Tusk k budoucím výzvám EU. Zatímco on sám se musel vyrovnávat především s řeckou dluhovou krizí a migrační vlnou, na Michela vedle nevyřešené reformy azylového systému čeká hlavně zmíněný boj s klimatickými změnami či bezpečností unie.

Tusk symbolicky předal svému nástupci zvonek, který se používal ve chvílích vypjatých vyjednávání na schůzkách prezidentů a premiérů členských zemí. "Budu ho používat moudře a hlasitě, když to bude nutné," slíbil Michel, jehož čeká první summit v polovině prosince.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Parky v Paříži jsou po dvou měsících opět otevřené, platí v nich přísná…

30.05.2020 16:26 Poprvé od 17. března se dnes v Paříži otevřely parky, které byly uzavřené z karanténních důvodů…

EU apeluje na USA, aby přehodnotily ukončení spolupráce s WHO

30.05.2020 14:58 Evropská unie vyzvala Spojené státy, aby přehodnotily své rozhodnutí skončit spolupráci se Světovou…

Malta zadržela falešné libyjské bankovky za miliardu dolarů. Vyrobilo je…

30.05.2020 14:13 Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Související:

Právě se děje

Další zprávy