Europoslanci vítají plán obnovy a chtějí nové příjmy rozpočtu

Převážně pozitivně hodnotili dnes poslanci Evropského parlamentu návrh fondu na obnovu ekonomik, který jim prezentovala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Většina z nich oceňovala, že unijní exekutiva počítá s novými zdroji příjmů rozpočtu EU nebo že chce v rámci hospodářského oživení investovat do ekologických a digitálních priorit. Kritičtí zákonodárci upozorňovali na to, že bezprecedentní půjčku bude muset EU splácet z budoucích rozpočtů.

Brusel chce poskytnout unijním zemím 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun), které si vypůjčí na finančních trzích. Půl bilionu eur budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry.

"Hlavní otázkou pro nás není, kolik peněz bude investováno, ale na co půjdou," prohlásil předseda nejsilnější europarlamentní skupiny lidovců Manfred Weber. Komise podle něj správně svázala využití peněz z fondu obnovy se svými prioritami, jimiž jsou vedle přechodu ke klimaticky odpovědnému a digitálnímu hospodářství i podpora vzdělání či výzkumu.

Splatit dosud nevídaný společný evropský dluh podle něj nebude jednoduché a nešlo by to bez nových rozpočtových příjmů. Mezi ně komise řadí emisní povolenky či uhlíková cla. "Také digitální giganti musejí zaplatit svůj podíl," podpořil Weber myšlenku, aby do rozpočtu přispívala i digitální daň placená velkými firmami jako jsou Facebook či Google.

Zástupci dalších skupin vyzývali lídry evropských zemí, aby plán bez příliš dlouhého vyjednávání podpořili. "Nejde jen o naši budoucnost, ale i o přežití eura a jednotného trhu. Je to okamžik pravdy," řekla předsedkyně europarlamentních socialistů Iratxe Garcíaová. V narážce na skupinu takzvaných šetrných zemí, která dává ke společnému dluhu najevo nejhlasitější odpor, navrhla, aby Evropská rada do budoucna hlasovala o rozpočtu většinově a ne jednomyslně jako dosud. Není však pravděpodobné, že by tento návrh získal podporu členských států bloku.

Naproti tomu se očekává, že by některé členské země mohly váhat se souhlasem k využití nových zdrojů rozpočtových příjmů. Europoslanci dnes připomínali nedávné usnesení, v němž podmínili svůj souhlas s rozpočtem právě rozšířením příjmových zdrojů.

Šéf třetí nejsilnější frakce liberálů Dacian Ciološ zdůraznil, že jeho skupina podpoří pouze návrh, v němž bude čerpání unijních peněz svázáno s dodržováním evropských hodnot. Komise s tím ve svém návrhu počítá, členské země však měly při vyjednávání o "předkrizovém" rozpočtu v únoru tendenci vyznění této podmínky zmírňovat.

"Neměla by (EU) postihovat lidi, ale vlády a politiky, kteří nehrají podle pravidel," uvedl Ciološ. Unie vede řízení pro porušování společných hodnot s Polskem a Maďarskem.

Někteří konzervativní politici a členové nacionalistické frakce nezávislých se k návrhu komise postavili o poznání kritičtěji. Německý europoslanec Jörg Meuthen označil půjčku za "nesmysl", který je "pokrytectvím ve jménu solidarity". Peníze, které pomohou unijním ekonomikám vzpamatovat se z krize, podle něj nespravedlivě zaplatí další generace. Právě zájmy budoucích generací přitom v parlamentu argumentovala von der Leyenová, když vyzdvihovala přínos společných investic nejen pro zaměstnanost či hospodářský růst, ale i pro studijní pobyty či výzkumné projekty.

Související

Více souvisejících

evropský parlament EU (Evropská unie) Ekonomika Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy