Expert: Británie si koronavirem neporadila dobře, dělala chyby

Británie si s pandemií covidu-19 neporadila příliš dobře a při reakci na rozmach nákazy učinila jisté chyby. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil hlavní vědecký poradce vlády Patrick Vallance. Úřady dnes začaly s uvolňováním opatření ve městě Leicester, které je nedávným ohniskem nákazy a stále vykazuje nadprůměrné počty nově nakažených.

"Je velice těžké určit, kde si přesně v tuto chvíli stojíme. Je jasné, že výsledek ve Spojeném království nebyl dobrý, to si myslím, že mohu říct zcela narovinu," prohlásil Vallance před zákonodárci. Dodal však, že si některé státy vedly hůře, neupřesnil ale jaké.

"Budou zde věci, minulá rozhodnutí, u nichž se ukáže, že ve své době nebyla správná, tím jsem si také jistý," dodal vládní poradce.

Británie eviduje nejvíce zemřelých s covidem-19 v Evropě, podle agentury Reuters tam v souvislosti s pandemií zemřelo téměř 56.000 lidí včetně těch, u nichž panuje pouze podezření na infekci koronavirem. Za poslední den tam podle místních úřadů po nákaze zemřelo dalších 66 lidí.

Premiér Boris Johnson původně váhal se zavedením striktních společenských omezení, jak učinila řada jiných evropských států, a karanténu vyhlásil až 23. března. Jeden z někdejších členů vládního expertního vědeckého tým přitom prohlásil, že pokud by se vláda ke kroku uchýlila o týden dřív, byl by celkový počet zemřelých poloviční.

Podle Vallance se Británie stále potýká s první vlnou nákazy, poznamenal však, že existují "dost silné náznaky", že se koronavirus zařadí mezi sezónní onemocnění a bude vracet i v příštích letech. "Nyní se vypořádáváme s potlačenou první vlnou," řekl poradce. "Myslím, že je poměrně pravděpodobné, že budeme svědky návratu tohoto viru v různých vlnách po řadu let," dodal.

Úřady začaly s uvolňováním některých omezení v Leicesteru, které tam začaly opět platit ke konci června. "Jsme nyní v pozici, kdy můžeme uvolnit některé, ale ne všechny, zavedené restrikce," řekl ministr zdravotnictví Matt Hancock s tím, že vláda situaci v tomto středoanglickém městě s 330.000 obyvateli znovu zhodnotí za dva týdny.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy