Finský trajekt se stovkami lidí na palubě najel na mělčinu

Trajekt s více než čtyřmi stovkami lidí na palubě najel v sobotu na mělčinu u Alandských ostrovů, ležících v Baltském moři mezi Finskem a Švédskem. Nikdo nebyl zraněn, uvedla dnes agentura DPA.

Trajekt Viking Grace, provozovaný finskou společností Viking Line, má kapacitu až 2800 cestujících a 500 vozidel. Kvůli koronavirovým opatřením cestovalo ale na lodi jen 331 pasažérů a 98 členů posádky.

Trajekt plul ze Stockholmu do finského města Turku a měl mít krátkou zastávku v přístavu Mariehamn, který je hlavním městem Alandských ostrovů, jež jsou autonomním územím Finska. Právě před touto zastávkou najel na mělčinu mimo přístav kvůli silnému větru.

Cestující strávili noc na trajektu, na němž jim byla poskytnuta večeře i kajuty. Dno trajektu prozkoumali potápěči, žádné škody na něm ale neshledali. Ještě během noci byla loď odtažena do Mariehamnu, kde část pasažérů vystoupila, uvedla společnost Viking Line na svých webových stránkách.

Úřady následně podle společnosti uvedly, že trajekt Viking Grace je bez rizika schopen pokračovat v plavbě do Turku, kam přepraví zbývající cestující.

Jde o druhou podobnou nehodu za dvě měsíce na Alandských ostrovech. Téměř tři stovky lidí evakuovali záchranáři 20. září z lodě Amorella poté, co najela na mělčinu nedaleko přístavu Langnas na Alandech. Ani tehdy nebyl nikdo zraněn.

Viking Grace Lodní nehody Finsko

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy