Francie bude potřebovat další lockdown, myslí si expert

Francie zřejmě bude muset vyhlásit už třetí plošnou uzávěru kvůli šíření nových a nakažlivějších mutací koronaviru. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil hlavní zdravotnický poradce francouzské vlády Jean-François Delfraissy. Francie má za uplynulý den největší nárůst počtu lidí hospitalizovaných i lidí na jednotkách intenzivní péče od poloviny listopadu.

Francie, Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

"Pokud nezpřísníme omezení, ocitneme se v polovině března v mimořádně těžké situaci. (...) Pravděpodobně musíme znovu zavést uzávěru," řekl expert v televizi BFM. "Toto je zásadní týden, politici se musejí rozhodnout," dodal s tím, že je na vládě, zda půjde o přísnou uzávěru jako loni na jaře, nebo o mírnější variantu, kterou úřady zavedly v listopadu.

Smysl by podle něj dávalo novou plošnou uzávěru načasovat společně s nadcházejícími únorovými školními prázdninami, které by se tím prodloužily minimálně o týden.

V Evropě i jinde ve světě narůstají obavy z nových mutací viru, které se poprvé objevily mimo jiné v Británii či Jihoafrické republice a které jsou podle odborníků výrazně nakažlivější než původní koronavirus.

Francie zavedla od 16. ledna nejméně na dva týdny noční zákaz vycházení již od 18:00 ve snaze zpomalit šíření viru. Průměrný počet nově infikovaných za den se však od té doby zvýšil z 18.000 na více než 20.000.

Ze soboty na dnešek přitom vzrostl počet lidí s koronavirem v nemocnicích o 493 na celkových 26.393, pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) přibylo 69 a dohromady je jich nyní 2965. Agentura Reuters podotýká, že počty lidí na JIP jsou jedním z hlavních ukazatelů toho, jak se v zemi daří s nákazou bojovat.

Země oznámila 18.436 nově potvrzených infekcí za uplynulý den, což je zhruba o 1800 více než před týdnem. Celkově se nákaza od začátku pandemie potvrdila u více než 3,05 milionu Francouzů. S covidem-19 tam za uplynulý den zemřelo dalších 172 lidí, celkový počet úmrtí dosáhl 73.049.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při havárii vrtulníku zahynul francouzský miliardář a poslanec Dassault

07.03.2021 22:01 Aktualizováno Francouzský miliardář a poslanec Olivier Dassault (69) dnes přišel o život při havárii vrtulníku…

Draghiho italská vláda zvažuje zpřísnění restrikcí v celé zemi

07.03.2021 16:54 Italská vláda zvažuje v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací kvůli koronaviru zpřísnit…

Francie a Rusko si podle médií potají vyhostily diplomaty

06.03.2021 18:20 Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém…

Slovenské pacienty s koronavirem přijali v německém Dortmundu

06.03.2021 16:43 Aktualizováno Německo dnes přijalo dva slovenské pacienty s onemocněním covid-19. Informovala o tom mluvčí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama