Ruský atentát změní zahraniční politiku Prahy, píše polský tisk

Zveřejněním toho, že za atentátem na území České republiky stáli Rusové, možná chtěla česká vláda zneškodnit jinou bombu. A to zkřížit plány prezidenta (Miloše) Zemana, který naléhá na sblížení s Moskvou.

Eurozpravy.cz

V komentáři pod titulkem "Ruský atentát v české zbrojovce převrátí zahraniční politiku Prahy" to dnes odpoledne napsal polský deník Gazeta Wyborcza. Na mysli má nejspíše výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, jak v textu dál správně uvádí.

List připomněl, že Praha v sobotu vyhostila 18 ruských diplomatů, kterým dala 48 hodin na odjezd ze země. Rusko zareagovalo důrazněji a nařídilo 20 pracovníkům české ambasády v Moskvě, aby Rusko do 24 hodin opustili. Vicepremiér Jan Hamáček přiznal, že české velvyslanectví je tím ochromeno, funguje pouze konzulární oddělení.

Diplomatický spor je výsledkem sobotního skandálního odhalení, jehož důsledkem "může být největší krize v česko-ruských vztazích od roku 1989", napsal polský deník.

Výbuch ve skladu munice ve Vrběticích z roku 2014 nebyl podle českých úřadů obyčejným neštěstím, ale atentátem nachystaným dvěma agenty ruské rozvědky GRU. A to stejných, kteří byli zodpovědní za pokus o otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Českým bezpečnostním službách trvalo objasnění záhady roky, protože výbuch ve Vrběticích způsobil tak obrovské škody, že bylo těžké shromáždit důkazní materiál o příčině výbuchu.

Kreml tvrdí, že všechny teorie o účasti Rusů a atentátu jsou výmysly. Mluvčí ruské diplomacie označila vyhoštění ruských diplomatů za nepřátelský akt.

V tezi o atentátu totiž nechybějí slabiny: jak je možné, že policie nenašla druhé odpalovací zařízení, když o dva měsíce dříve zajistila celý prostor? Jak mohli ruští agenti přijít s náložemi, připevnit je v muničním skladu a nikým nerušeni odejít? Jistý je jedině fakt, že agenti se dostali dovnitř tak, že se vydávali za obchodní partnery, kteří si chtějí prohlédnout zboží na místě. Oba dorazili do Vrbětic s falešnými pasy a e-mail s žádostí o návštěvu odeslali z adresy, která znemožňuje identifikaci odesilatele.

Deník zdůrazňuje názor, že atentát povede k přehodnocení české zahraniční politiky. "Ovzduší v zemi je teď takové, jaké bylo na Ukrajině v roce 2014, když (Rusko) anektovalo Krym a vypukla válka. Proruské sympatie vystřídalo nepřátelství a nedůvěra," cituje list analytika Davida Stulíka z pražského centra Evropské hodnoty, který v uvedené době působil na Ukrajině.

Atentát podle listu staví do nepříznivého světla hlavně vicepremiéra Jana Hamáčka, který měl v pondělí odletět do Moskvy na jednání o nákupu ruské vakcíny Sputnik V a na jednání o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Hamáček tvrdí, že o tom, kdo stál za atentátem z roku 2014, se dozvěděl až v pátek. Prozápadní ministr zahraničí Tomáš Petříček, kterého Hamáček odvolal, nicméně tvrdí, že o této věci vláda jednala už před dvěma týdny. To Hamáčkovi, který vede sociální demokraty, vytváří dodatečný problém s hodnověrností. Nepomůže to k oblibě jeho strany, která je koaličním partnerem ve vládě Andreje Babiše, a momentálně vytírá dno s voličskou podporou na úrovni tří procent. Pokud se tato tendence zachová, bude to znamenat, že po podzimních volbách se sociální demokraté poprvé nedostanou do parlamentu. Hamáček věřil, že dovoz Sputniku V vylepší postavení jeho strany.

Ale nejvíce na dovoz této vakcíny naléhal prezident Miloš Zeman, a stejně tak na dohodu s Rusy o dostavbě Dukovan za pět miliard eur, napsal komentátor a dodal Stulíkův názor, že pod Zemanovým nátlakem komunisté odvolali podporu Babišově vládě v parlamentu.

"Zeman, jehož proruské sympatie nejsou pro nikoho tajemstvím, několik dnů výmluvně mlčí. Zveřejněním informace o ruském atentátu jej Babiš údajně zcela překvapil," píše Gazeta Wyborcza.

Podle listu není vyloučeno, že do říjnových voleb Babiš povede menšinovou vládu. Jeho kroky vůči Kremlu ale podporují všechny strany v českém parlamentu s výjimkou extremistických uskupení. "Rusové, kteří ve verzi o atentátu vidí mezery, se budou snažit tuto hypotézu zpochybňovat a zpracovávat veřejné mínění v Česku," citoval na závěr list názor analytika, podle kterého už se ale nevrátí proruská politika, jakou si přál Zeman.

Témata: EZ

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Bavorská CSU zřejmě překonala hranici pro vstup do Spolkového sněmu

26.09.2021 21:42 Křesťansko-sociální unie (CSU), která je největší politická síla v Bavorsku a která je tradiční…

GRAF: Drama u německých voleb. Výsledky se zatím liší v desetinách procent

26.09.2021 21:28 Aktualizováno Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Problémy u voleb: V Berlíně se volilo hodinu a půl po skončení, některé…

26.09.2021 20:59 V některých volebních místnostech v Berlíně se dnes hlasovalo i hodinu a půl po oficiálním konci…

Laschet se zatím nevzdává. CDU/CSU chce vést německou vládu

26.09.2021 20:48 Aktualizováno Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet není s výsledky parlamentních…

Scholz chce být kancléřem, Laschet je zklamán. První reakce lídrů hlavních…

26.09.2021 20:02 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

GRAF: Noční můra CDU/CSU se nevyplní. Vláda SPD, Zelených a Levice nebude…

26.09.2021 19:13 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Německé volby se chýlí ke konci. O post kancléře bojují už jen dva…

26.09.2021 17:56 Aktualizováno Voliči v Německu od rána vybírají nové poslance Spolkového sněmu, a rozhodují tak i o nové spolkové…

Volební účast je v Německu zatím nižší než v roce 2017

26.09.2021 17:13 Průběžná účast v dnešních německých volbách do Spolkového sněmu ve 14:00 činila 36,5 procenta, v…

Kancléřský kandidát Laschet porušil předpisy volební komise

26.09.2021 16:21 Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet se dnes ve volební místnosti…

Na západě Německa hlasují odpůrci roušek do mobilních uren

26.09.2021 15:47 Při hlasování v dnešních parlamentních volbách v Německu je nutné mít kvůli opatřením proti šíření…

Související:

Právě se děje

reklama