Geologové budou hledat vhodné kameny na opravu chrámu Notre-Dame

Na obnovu požárem poničené pařížské katedrály Notre-Dame bude potřeba velké množství kamenů přesně daných velikostí a struktury. Pro úřad dohlížející na rekonstrukci chrámu je vyhledá Francouzská geologická služba (BRGM). O dohodě mezi oběma institucemi informovala agentura AFP.

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

Kameny musí být "vzhledově a rozměrově kompatibilní", uvádí se ve zveřejněném prohlášení. Původní kameny pro stavbu katedrály se těžily v pařížském podzemí ve 12. a 13. století. Jednalo se o vápenec z geologických vrstev vytvořených před 41 až 48 miliony let, které jsou hojné v Paříži a v okolí.

Geologové z BRGM schválili program, podle kterého budou požadované kameny hledat. Plán počítá s geologickým průzkumem v aktivních a případně i opuštěných lomech a s laboratorním testováním vzorků. Pokud půjde vše hladce, průzkum skončí v polovině letošního roku. Francouzská vláda v listopadu přijala normy, které umožňují rozšíření nebo založení nových lomů právě kvůli vyhledávání kamenů vhodných pro rekonstrukci katedrály.

Gotická katedrála vyhořela 15. dubna 2019. Chrám má po rekonstrukci vypadat stejně jako před požárem, obnovu do původní podoby si podle několika průzkumů veřejného mínění přála většina Francouzů a schválil ji i prezident Emmanuel Macron. Opravená katedrála se má opět otevřít veřejnosti v dubnu 2024.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama