Na dokončení oprav zbývá poslední rok. Proč Notre-Dame vyhořel se ale stále neví

Pracovníci zapojení do obnovy pařížské katedrály Notre-Dame budou mít od pátku přesně rok na dokončení rekonstrukce této gotické památky. 

Přestože se rekonstrukce ikonické katedrály, kterou každoročně navštíví kolem 12 milionů návštěvníků, setkala s několika překážkami, nová štíhlá dřevěná věž nad presbytářem (sanktusník) již začíná na pařížském panoramatu vynikat.

Očekává se, že bude plně dokončena v době letních olympijských her, které začnou 26. července příštího roku. Katedrála by měla být znovu zpřístupněna veřejnosti 8. prosince 2024.

"Postupujeme v souladu s časovým harmonogramem. Věříme si a jsme odhodláni dodržet termín, ale je to každodenní boj," uvedl podle zahraničních médií státní úředník odpovědný za obnovu památky, Philippe Jost. Francouzský prezident Emmanuel Macron má plánováno navštívit katedrálu v pátek.

Nový sanktusník je replikou původního, navrženého architektem Eugenem Viollet-le-Duc v 19. století. Jeho dubová konstrukce by měla dosáhnout plné výšky 96 metrů do konce roku. Lešení kolem sanktusníku zůstane nějakou dobu, aby bylo na začátku příštího roku možné instalovat krytinu a dekorační prvky.

Následně by se měly dokončit rámy lodi a chóru katedrály, které byly rovněž zničeny, a poté může začít rekonstrukce střechy. V závěrečné fázi bude provedeno vyčištění interiéru chrámu o rozloze přibližně 42 000 metrů čtverečních, a na podzim budou nainstalována nová vybavení.

Původní slib prezidenta Macrona byl, že obnova Notre-Dame bude dokončena do pěti let - do olympijských her. Avšak úsilí o dekontaminaci, kvůli kterému byla práce na rekonstrukci na několik měsíců přerušena, zpomalilo postup.

Během první zimy byly práce několikrát zastaveny kvůli silnému větru, a krátce poté, na začátku roku 2020, byl vyhlášen lockdown v rámci boje proti covidové pandemii. Přes pět let od požáru stále probíhá vyšetřování příčiny, které vedou tři soudci.

První analýza naznačila, že pravděpodobně šlo o nehodu, přičemž mezi teoriemi se uvádí porucha elektrického kabelu nebo i nedopalek z cigarety.

Související

katedrála Notre-Dame

Rekonstrukce Notre-Dame bude podle Macrona dokončena bez zpoždění

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes navštívil katedrálu Notre-Dame, kterou 15. dubna 2019 zpustošil požár. Během své návštěvy slíbil, že rekonstrukce této slavné pařížské památky bude dokončena bez zpoždění a podle plánu, tedy do konce roku 2024. Informovala o tom agentura AFP.
Katedrála Notre-Dame.

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily dnes francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

Více souvisejících

katedrála Notre-Dame požár katedrály Notre-Dame (15. dubna 2019)

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy