Helsinský výbor: Maďarsko dál nutí migranty k návratu do Srbska

Maďarsko dál pokračuje v nezákonných snahách donutit migranty k návratu zpět do Srbska, aniž by jim umožnilo v zemi podat žádost a azyl. Praxi nepřerušilo ani po prosincovém verdiktu Soudního dvora EU, který rozhodl, že svým přístupem porušuje unijní právo, řekl dnes podle agentury DPA zástupce maďarského Helsinského výboru András Léderer. Podle něj od rozsudku Maďarsko k návratu do Srbska donutilo na 3000 migrantů.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"To, že to celé může běžet dál i po verdiktu, je naprosto neslýchané," řekl Léderer. Budapešť tím podle něj otevřeně porušuje právní předpisy EU.

Vláda premiéra Viktora Orbána začala v době masivní uprchlické vlny v roce 2015 razit tvrdou protimigrační politiku. Maďarsko vybudovalo na vnější hranici EU se Srbskem tranzitní zóny u přechodů Röszke a Tompa. Fungovaly přímo u hranic jako uzavřené tábory, které šlo volně opustit jen směrem do Srbska.

Evropská komise kvůli zacházení s uprchlíky zahájila s Maďarskem řízení pro porušování povinností plynoucích z unijních směrnic a nejvyšší orgán unijní justice loni rozhodl, že země porušila právo evropského bloku. Soudci v Lucemburku konkrétně odsoudili zadržování migrantů v tranzitních zónách a také to, že cizinci v podstatě nedostali možnost požádat v Maďarsku o azyl.

"Maďarsko má specifický právní řád, který mimo jiné obsahuje přísná opatření na ochranu hranic," odpověděla na žádost o komentář serveru EUObserver mluvčí maďarské vlády. Ke konkrétnímu obvinění Helsinského výboru, že úřady vědomě nerespektují verdikt unijního soudu, se nevyjádřila.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže

04.03.2021 19:49 Evropská komise pravděpodobně oficiálně obviní americkou technologickou společnost Apple z…

V Itálii stoupají bilance nakažených, někde zpřísní restrikce

04.03.2021 18:23 V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak…

EK chce, aby firmy sdělovaly, kolik platí mužům a ženám

04.03.2021 17:07 Aktualizováno Rozdíly v mzdách a platech, které dostávají muži a ženy za srovnatelnou práci v zemích Evropské…

Bavorsko prodloužilo karanténní nařízení, dotkne se i Česka

04.03.2021 15:52 Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama