Irsko má jasno: Návrhy brexitu musí být na stole do příštího týdne

Pokud Británie do konce příštího týdne nepředloží zbytku Evropské unie písemné návrhy ohledně řešení problému s irskou hranicí, pak bude velmi složité na říjnovém unijním summitu uzavřít dohodu ohledně podmínek brexitu. Řekl to dnes irský premiér Leo Varadkar, když podrobněji informoval o obsahu pondělního jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Britští novináři dnes také uvádějí, že Londýn Bruselu předložil nový dokument s plány pro tzv. irskou pojistku, údajně ale jde jen o další předběžný návrh.

Irská pojistka byla zapracována do návrhu brexitové dohody s cílem zabránit po britském odchodu z unie obnovení hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Připravenou "rozvodovou" dohodu ale třikrát odmítl britský parlament a britský premiér Boris Johnson požaduje novou dohodu s jiným mechanismem pro zachování volného režimu na irské hranici. Podle zbytku EU ale zatím Londýn nepředložil plnohodnotnou alternativu, přičemž do platného data brexitu zbývá pět týdnů.

"Vím, že předseda Tusk a další šéfové vlád EU by chtěli britské návrhy v písemné podobě vidět v prvním říjnovém týdnu, jinak je velmi těžko představitelné, jak bychom mohli něco dohodnout na summitu v polovině října," řekl podle deníku The Guardian Varadkar směrem k potenciálně zlomové vrcholné schůzce, která se uskuteční 17. a 18. října.

Varadkar kromě Tuska během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku jednal i s Johnsonem, který zase rovněž absolvoval bilaterální jednání s předsedou Evropské rady. Série brexitových jednání ale, alespoň podle následných veřejných prohlášení politiků, žádný průlom nepřinesla.

Johnsonův kolega z britské vlády Michael Gove přesto dnes v britském parlamentu prohlásil, že v posledních týdnech došlo v rozhovorech o brexitu ke "značnému pohybu". EU je nyní podle něj ochotna změnit stávající brexitovou dohodu, což v minulosti odmítala. Komentátoři se shodují, že "nálada" kolem jednání je v poslední době pozitivnější, Brusel nicméně stále trvá na podobě irské pojistky, která bude mít stejný efekt jako již dojednané opatření.

V Bruselu dnes pokračovala jednání na technické úrovni mezi vyjednavači britské vlády a Evropské komise. Reportéři The Guardian a zpravodajské BBC na twitteru informovali, že Londýn předložil další dokument s předběžnými návrhy poté, co minulý týden Evropská komise obdržela tři takovéto dokumenty. Na dnešním setkání ale podle The Guardian chyběl hlavní britský vyjednávač David Frost.

Konkrétnější plán by podle britských médií mohla vláda předložit po sjezdu Konzervativní strany, který skončí 2. října. Dohodnutí a následná ratifikace podmínek brexitu před jeho termínem na konci příštího měsíce by byly pro obě strany nejjednodušším východiskem z táhlé krize kolem britského odchodu z unie. Překážkou na této cestě je však kromě rozdílných pozic obou stran také přetrvávající patová situace v dolní komoře britského parlamentu.

Související

Leo Varadkar

Irský premiér Varadkar podal rezignaci. Skončil i jako šéf Fine Gael

Irský premiér Leo Varadkar dnes potvrdil zprávy místních médií a oznámil svoji rezignaci. Okamžitě odstupuje z pozice předsedy vládní strany Fine Gael a z křesla šéfa irské vlády odejde ihned, jakmile bude jeho nástupce připravený ujmout se úřadu. Varadkarova rezignace neznamená automaticky nové volby v Irsku, neboť jej může nahradit jiný zástupce Fine Gael.

Více souvisejících

irsko Leo Varadkar Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy