Itálie doporučila očkovat vakcínou od AstraZenecy lidi do 55 let

Italský lékový regulátor doporučil očkovat vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca pouze osoby ve věku od 18 do 55 let. Poukázal na to, že v klinických testech přípravku byly osoby starší 55 let velice řídce zastoupeny. Kvůli tomu není zcela jisté, jak u starších osob, které jsou prioritní skupinou v očkování, preparát funguje.

AstraZeneca
doporučujeme

Podmínečnou registraci preparátu v pátek schválila Evropská komise pro dospělé osoby bez horního limitu věku. Věkový limit nestanovil ani britský regulátor, který povolil používání preparátu na konci prosince.

Zástupci německého regulátora ale ve čtvrtek uvedli, že takové omezení zvažují. Vakcínu by v Německu měli dostat pouze lidé mladší 65 let. Pochybnosti vyjádřil také francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého je vakcína od společnosti AstraZeneca v případě lidí starších 65 let téměř neúčinná.

Senioři jsou považování za jednu ze zranitelných skupin obyvatelstva a ve většině evropských zemích mají společně se zdravotníky přednost v očkování proti covidu-19.

Italský regulátor doporučil úřadům, aby osoby ve věku 55 let a více let dostávali pouze další dvě schválené vakcíny od společností Moderna a Pfizer a BioNTech. U nich je účinnost a bezpečnost dostatečně prokázaná i v případě seniorů.

Itálie na vakcínu od společnosti AstraZeneca velice sází kvůli méně komplikovanému skladování dávek. Do vývoje a výroby přípravku jsou navíc zapojené italské firmy.

Mezi evropskými zeměmi Itálie zaznamenala jeden z nejhorších průběhů epidemie koronaviru. Od začátku pandemie se nákaza prokázala u 2,54 milionu lidí, z nichž 88.279 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama