Itálie hlásí 17 obětí nákazy, guvernér Lombardie je v karanténě

Itálie oznámila další tři úmrtí na nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z Číny. Počet jeho obětí v Itálii tak vzrostl na 17, informoval dnes šéf italské civilní obrany Angelo Borrelli. Podle něj je v zemi nakažených osob 650, ve středu jich přitom bylo kolem 400. Itálie je tak po Číně a Jižní Koreji nejvíce zasaženou zemí tímto novým koronavirem.

Borrelli též oznámil, že ze 650 infikovaných je jich 284 v domácí karanténě, ostatní jsou hospitalizovaní. Doma se rozhodl dobrovolně 14 dní zůstat i guvernér severoitalské Lombardie, která je největším ohniskem nákazy v zemi, ač příznaky se u něj neprojevily a testy měl negativní.

Jak Attilio Fontana napsal na facebooku, pro dobrovolnou izolaci se rozhodl poté, co jedna jeho spolupracovnice měla pozitivní test na onemocnění COVID-19 způsobované novým typem koronaviru.

"Budu se řídit instrukcemi úřadů a dva týdny se budu snažit žít v izolaci, abych především ochránil lidi, se kterými pracuji," uvedl Fontana. On i další jeho spolupracovníci podstoupili testy na koronavirus, které byly negativní. Přesto ale všichni zůstanou 14 dní v karanténě.

Ohniskem epidemie koronaviru v Evropě jsou nyní právě regiony na severu Itálie. Nejvíce nakažených je v Lombardii, poté v Benátsku a v regionu Emilia Romagna. Nákaza se však už objevila i na jihu země - na Sicílii a v regionu Marche. Tam však jde o jednotlivé případy.

Agentura APA dnes napsala, že Itálie chce omezit počet testů na koronavirus, podstupovat jej mají jen lidé s příznaky nemoci COVID-19. Civilní ochrana tak chce ulevit nemocnicím. Testy na koronavirus udělali zdravotníci v posledních dnech přibližně 10.000 lidí.

Úřady se také snaží mírnit obavy ze šíření epidemie, kvůli níž řada zemí varovala své občany před cestami na sever Itálie, zejména do Lombardie. V metropoli tohoto regionu Milánu se snaží vrátit do normálního života i tím, že radnice oznámila od příštího týden znovuotevření dómu pro turisty. Starosta Giuseppe Sala také vyzval vládu, aby znovu otevřela muzea, která byla kvůli koronaviru v postižených regionech uzavřena.

Před panikou varoval i italský ministr zahraničí Luigi Di Maio. "Zavádějící informace o epidemii udělají více škody než samotné riziko nákazy," řekl Di Maio na tiskové konferenci. "Zasažena je jen jedna desetina procenta země," dodal podle agentury Reuters.

Související

Více souvisejících

Itálie Řecko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 59 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy