Itálie po devíti týdnech karantény ožívá, miliony lidí se vrátily do práce

Miliony Italů se dnes v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydaly do práce. Provázela je u toho radost z obnovených svobod i strach z opětovného propuknutí nákazy, píší zahraniční média.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Za běžných okolností rušné pondělní ráno bylo v Miláně, správním středisku koronavirem těžce zasaženého regionu Lombardie, absolutně klidné, píše deník Corriere della Serra. V ulicích se objevilo o něco více aut, stanice metra byly ale téměř liduprázdné. Na vlakových nádražích se lidé čekající na první spoje do Říma a Neapole v rozestupech řadili do dlouhých front. Na dodržování bezpečné vzdálenosti dohlíželi zaměstnanci drah, kteří cestujícím také měřili teplotu a ptali se na důvod cesty.

Itálie byla první zemí v západní Evropě, která začátkem března celostátně omezila volný pohyb osob, a je i mezi prvními, které opatření uvolnily. Celkem Italové strávili v karanténě devět týdnů. Koronavirus se od propuknutí nákazy v zemi potvrdil u 100.179 lidí, z nichž 28.884 zemřelo.

Ode dneška mohou obyvatelé jihoevropského státu v rámci stejného regionu navštívit své příbuzné, jít na procházku či si zaběhat do znovuotevřených parků. V počtu do 15 lidí jsou také povoleny pohřby. V uzavřených veřejných prostorech však musí lidé nosit roušky.

Obchody se v Itálii otevřou nejdříve 18. května, kavárny a restaurace až 1. června a studenti do školních lavic zasednou až se začátkem dalšího školního roku v září.

Jak píše France24, se smíšenými pocity strachu a radosti se na alespoň částečné uvolnění opatření těšil čtyřicetiletý Říman Stefano Milano, který plánuje pro svého syna narozeninovou oslavu s příbuznými a návštěvu rodičů. "Máme ale obavy, protože (rodiče) jsou staří a můj tchán má rakovinu, a je tedy v rizikové skupině," uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drážďanská klenotnice se půl roku od loupeže otevře návštěvníkům

29.05.2020 16:18 Po jedenácti týdnech nucené přestávky způsobené koronavirovou pandemií se otevřou v sobotu sbírky…

Záchranný balík EU? Podle Orbána je zvrácený, Poláci ho naopak uvítali

29.05.2020 15:40 Za absurdní a zvrácený považuje konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán záměr Evropské komise,…

Řecko otevře hranice. Turisté z 29 zemí včetně ČR mohou přijet už 15.…

29.05.2020 15:02 Řecko oznámilo seznam zemí, odkud budou moci turisté už od 15. června létat do Atén a Soluně. Mezi…

Španělsko schválilo základní příjem. Nejchudší lidé dostanou 462 eur…

29.05.2020 14:34 Španělská vláda dnes schválila zavedení základního příjmu pro nejchudší jako prevenci před dopady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy