Itálie prodloužila přísné restrikce až do poloviny února, cestování mezi regiony zakázáno

Italská vláda v noci na dnešek rozhodla o prodloužení přísných opatření proti koronaviru. Mimo jiné bude až do 15. února zakázáno nenutné cestování mezi regiony a do 5. března omezeny návštěvy příbuzných, jako to bylo přes vánoční svátky. V platnosti zůstává i zákaz nočního vycházení, informovala dnes agentura DPA. Nová opatření platí od soboty.

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Už ve středu vláda oznámila, že požádá parlament o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii covidu-19. Zatím trvá do konce ledna, vláda ho chce prodloužit do konce dubna.

Zpřísnění opatření proti šíření koronaviru zavedla italská vláda přes vánoční svátky. Od Štědrého dne se tato šedesátimilionová země stala takzvanou červenou zónou, což mimo jiné znamenalo omezení vycházení i ve dne. Lidé mohli z domu jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, na nákup, k lékaři či na krátkou procházku v blízkosti bydliště a samozřejmě v roušce. Zavřely se restaurace a obchody s výjimkou supermarketů, lékáren či prodejen novin a zakázáno bylo až na výjimky cestování mezi regiony.

Omezení cestování mezi regiony bude nově platné do 15. února, výjimkou jsou cesty do práce, k lékaři či z jiných nutných důvodů. Kromě toho bude stejně jako o Vánocích platit do 5. března pravidlo, že lidé smí na návštěvy jen ve dvou a maximálně jednou denně. Do dvojice se nepočítají děti do 14 let a lidé závislí na pomoci druhých.

Už začátkem listopadu zavedla Itálie rozdělení země podle epidemické situace na červené (nejvíce případů na počet obyvatel), oranžové a žluté zóny. Nově nyní přibude zóna bílá, za niž bude moci být označena oblast s výskytem méně než 50 případů na sto tisíc obyvatel za tři týdny a v níž by měly platit jen základní pravidla, jako je nošení roušek či dodržování bezpečných odstupů. Otevřít by se tam tak mohla kina, divadla či posilovny. Kritéria pro bílou zónu ale teď nesplňuje žádný italský region.

V Itálii se od počátku pandemie potvrdilo 2,3 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil předloni koncem roku v Číně. Za poslední den oznámila ve středu Itálie 15.774 nákaz (o den dříve (14.242) při 175.429 provedených testech (o den dříve to bylo 141.641 testů). Počet pozitivních testů tak činil devět procent (o den dříve 10 procent). V počtu celkem odhalených nákaz je Itálie nyní osmá na světě, v počtu úmrtí s covidem-19 je šestá, zaznamenala dosud 80.326 zemřelých v souvislosti s nákazou, z toho 507 za poslední den (oznámených ve středu).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 16:48 Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

ONLINE: Reprodukční číslo roste. Japonsko zažilo růst počtu sebevražd

19.01.2021 16:40 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Unijní země chystají plány pro čerpání z fondu obnovy, komise vidí chyby

19.01.2021 15:52 Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi (EK) k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama