Itálie prodloužila přísné restrikce až do poloviny února, cestování mezi regiony zakázáno

Italská vláda v noci na dnešek rozhodla o prodloužení přísných opatření proti koronaviru. Mimo jiné bude až do 15. února zakázáno nenutné cestování mezi regiony a do 5. března omezeny návštěvy příbuzných, jako to bylo přes vánoční svátky. V platnosti zůstává i zákaz nočního vycházení, informovala dnes agentura DPA. Nová opatření platí od soboty.

Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Už ve středu vláda oznámila, že požádá parlament o prodloužení nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii covidu-19. Zatím trvá do konce ledna, vláda ho chce prodloužit do konce dubna.

Zpřísnění opatření proti šíření koronaviru zavedla italská vláda přes vánoční svátky. Od Štědrého dne se tato šedesátimilionová země stala takzvanou červenou zónou, což mimo jiné znamenalo omezení vycházení i ve dne. Lidé mohli z domu jen z nutných důvodů, jako je cesta do práce, na nákup, k lékaři či na krátkou procházku v blízkosti bydliště a samozřejmě v roušce. Zavřely se restaurace a obchody s výjimkou supermarketů, lékáren či prodejen novin a zakázáno bylo až na výjimky cestování mezi regiony.

Omezení cestování mezi regiony bude nově platné do 15. února, výjimkou jsou cesty do práce, k lékaři či z jiných nutných důvodů. Kromě toho bude stejně jako o Vánocích platit do 5. března pravidlo, že lidé smí na návštěvy jen ve dvou a maximálně jednou denně. Do dvojice se nepočítají děti do 14 let a lidé závislí na pomoci druhých.

Už začátkem listopadu zavedla Itálie rozdělení země podle epidemické situace na červené (nejvíce případů na počet obyvatel), oranžové a žluté zóny. Nově nyní přibude zóna bílá, za niž bude moci být označena oblast s výskytem méně než 50 případů na sto tisíc obyvatel za tři týdny a v níž by měly platit jen základní pravidla, jako je nošení roušek či dodržování bezpečných odstupů. Otevřít by se tam tak mohla kina, divadla či posilovny. Kritéria pro bílou zónu ale teď nesplňuje žádný italský region.

V Itálii se od počátku pandemie potvrdilo 2,3 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil předloni koncem roku v Číně. Za poslední den oznámila ve středu Itálie 15.774 nákaz (o den dříve (14.242) při 175.429 provedených testech (o den dříve to bylo 141.641 testů). Počet pozitivních testů tak činil devět procent (o den dříve 10 procent). V počtu celkem odhalených nákaz je Itálie nyní osmá na světě, v počtu úmrtí s covidem-19 je šestá, zaznamenala dosud 80.326 zemřelých v souvislosti s nákazou, z toho 507 za poslední den (oznámených ve středu).

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Europarlament vyzval státy, aby umožnily ženám legální a bezpečné potraty

24.06.2021 21:25 Poslanci Evropského parlamentu dnes schválili usnesení, v němž vyzývají členské státy, aby…

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Související:

Právě se děje