Itálie už eviduje přes 103.000 obětí koronaviru

Itálie si dnes připomíná 103.000 lidí, kteří zemřeli v souvislosti s nemocí covid-19. Hlavní ceremoniál s účastí premiéra Maria Draghiho se odehrál v Bergamu, informovala agentura AFP. Na Bergamo a jeho okolí dolehla velice tvrdě první vlna pandemie. Ve zbytku Itálie byly vyvěšeny státní vlajky na půl žerdi.

Itálie si dnes připomíná 103.000 obětí covidu-19
doporučujeme

"Nesmazatelnou vzpomínkou jsou vojenské kamiony převážející rakve," uvedl premiér Draghi. Podle něj je dnešní den plný zármutku a také naděje díky pokračující očkovací kampani. Draghi zdůraznil, že pondělní pozastavení používání vakcíny od firmy AstraZeneca, které bylo dojednáno s dalšími zeměmi, je jen dočasné. Zpoždění se podle něj podaří dohnat zvýšenými dodávkami preparátů v příštích měsících.

Záběry kolon vojenských kamionů z 18. března loňského roku, jež přepravovaly rakve mimo Bergamo, oběhly celý svět, napsala agentura AFP. Pohřební služby byly v severoitalském městě kvůli strmému nárůstu zemřelých na pokraji kolapsu. "Obvykle pořádáme zhruba 1400 pohřbů za rok, vloni v březnu to bylo zhruba tisíc," uvedla majitelka pohřebních služeb Roberta Capriniová. Ve stotisícovém městě a jeho okrese zemřelo jen za březen na 6000 lidí, což je až šestkrát více než v předchozích letech. Mrtvé dnes nedaleko hlavní bergamské nemocnice připomíná malý lesík, kde při vzpomínkové akci premiér Draghi vysadil strom.

Počet zemřelých, u kterých se potvrdila nákaza koronavirem, vystoupal v Itálii během jednoho roku epidemie na 103.000. Bergamo se nachází v oblasti, kde znovu panují nejpřísnější protiepidemická opatření. "Covid je nyní agresivnější kvůli mnoha případům britské mutace. A pacienti jsou mladší než dříve," řekl primář jednotky intenzivní péče v nemocnici v Seriate nedaleko Bergama Roberto Keim.

Část obyvatel města si ale myslí, že před rokem úřady nepostupovaly dostatečně rázně a rychle. Kritizována je především neuskutečněná uzávěra silně průmyslového údolí Seriana, které vloni bylo jedním z největších ohnisek koronaviru. "Nikdo nechtěl přijmout nepopulární opatření vzhledem k tomu, že Lombardie představuje 22 procent italského hrubého domácího produktu," uvedl předseda sdružení Noi Denunceremo (Žalujeme) Luca Fusco.

Toto sdružení podalo několik trestních oznámení, kterými se zabývá bergamská prokuratura. V rámci vyšetřování státní zástupci provedli prohlídky na ministerstvu zdravotnictví a vyslechli tehdejšího premiéra Giuseppeho Conteho či ministra zdravotnictví Roberta Speranzu. Žádná obvinění dosud nepadla. A také dnešní vzpomínkový ceremoniál se obešel bez protestů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama