Itálie uzavře přístavy humanitárním lodím s migranty, bojí se šíření covid-19

Itálie kvůli šíření koronaviru uzavře své přístavy lodím, na nichž zachraňují migranty humanitární organizace. Vláda o tom podle agentury Reuters rozhodla v noci na dnešek s argumentem, že italské přístavy nemohou být kvůli epidemii považovány za bezpečné.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye
doporučujeme

Rozhodnutí přišlo poté, co loď Alan Kurdi provozovaná nevládní organizací Sea-Eye vzala na palubu zhruba 150 lidí u libyjských břehů a zamířila s nimi k Itálii.

"Po celou dobu národní zdravotnické nouze způsobené šířením virózy covid-19 nemohou italské přístavy zaručit nezbytnosti potřebné pro klasifikaci a definici bezpečného místa," uvedla vláda ve svém výnosu.

V Itálii má platit nouzový stav do 31. července, ale není vyloučeno, že bude prodloužen. Nové nařízení podepsali ministři vnitra, dopravy i zdravotnictví. Poslední z nich, Roberto Speranza, přitom pochází ze středolevé Demokratické strany (PD), která vždy podporovala ochranu migrantů i příslušné dobročinné operace, poznamenala agentura Reuters.

Po relativním utlumení počtu pokusů migrantů z Afriky o přeplutí Středozemního moře do Itálie jich opět začalo přibývat v prvních dvou měsíců roku. Opět jich pak prudce ubylo v březnu, kdy Itálii naplno zasáhla epidemie způsobená koronavirem.

V Itálii už zemřelo do úterka nejméně 17.127 lidí s virem, což je nejvíc na světě. Počet zachycených případů infekce přesáhl 135.500.

Lodě dobročinných spolků pravidelně hlídkovaly poblíž břehů Libye a hledaly migranty, kteří potřebovali zachránit z vratkých člunů. Na počátku koronavirové krize se tyto lodě stáhly, ale plavidlo Alan Kurdi se do oblasti minulý víkend vrátilo.

"I když se život v Evropě téměř zastavil, lidská práva je třeba chránit," napsala organizace Sea-Eye v úterním příspěvku na twitteru, když oznámila, že zachránila 150 lidí, pro které potřebuje bezpečný přístav. Organizace rovněž vyzvala domovské Německo, aby migranty převzalo.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 507 nakažených koronavirem, mrtvých 26

05.06.2020 07:18 V Německu přibylo za uplynulý den 507 nových případů nákazy koronavirem a 26 úmrtí. Od začátku…

Po otevření barů čeká na konzumenty v Evropě milion piv

05.06.2020 07:03 S tím, jak se po celé Evropě otevírají bary a hospody, čeká na konzumenty až milion předplacených…

Maďarsko otevře hranice pro Čechy, Slováky a Rakušany

05.06.2020 06:50 Cestovní omezení mezi Maďarskem, Slovenskem, ČR a Rakouskem bude od dnešních 08:00 SELČ zrušeno.

Co čeká evropskou a světovou ekonomiku? Analytik má černý scénář

05.06.2020 00:01 NÁZOR - Eurozóna patří k ekonomikám, které koronavirová epidemie poškodila nejvíce, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy