Itálie v ekonomicko-sociální krizi. Z opatření proti koronaviru vytěží mafie, tvrdí experti

Omezení volného pohybu lidí, které italská vláda přijala kvůli šíření koronaviru a kvůli nimiž velká část Italů přišla o pravidelný zdroj příjmů, nahrávají mafii. Obavy mají experti a místní starostové zejména na chudém italském jihu, kde v posledních dnech policie nejen kontroluje omezení pohybu, ale také hlídá supermarkety před rabováním.

"Kromě nouzového stavu ve zdravotnictví postupuje v Itálii také vážná ekonomická a sociální krize," řekl římské zpravodajce španělského deníku La Vanguardia starosta Palerma Leoluca Orlando. Minulý týden se asi dvacet lidí domluvilo přes internet a pokusili se ukrást zboží v supermarketu Lidl v sicilském Palermu. "Nemáme peníze, a tak nebudeme platit," řekl jeden ze zlodějů policistům, kteří rabování zabránili.

Něco podobného se stalo v Neapoli. Muž s rouškou se pokusil odvézt bez placení nákupní košík, měl v něm chleba, rajčatovou omáčku, olej a sušenky. Kolem něj se vytvořila skupina lidí, kteří ho bránili. "Není to tím, že by nechtěl zaplatit. Ale nemá peníze a má hlad," řekl jeden z místních. "Když nám nepomůže stát, pomůžeme mu my, já to za něj zaplatím," nabídl se druhý.

Dalším příkladem, jak koronavirová pandemie vyprazdňuje ledničky zejména Italům na jihu země, je emotivní video, které na sociálních sítích zveřejnil jeden sicilský otec. Po boku s malou dcerkou, která jedla chleba, se v něm obrací přímo na premiéra Giuseppeho Conteho. "Pokud za několik dní nebude mít má dcera ani tento kousek chleba, uděláme revoluci. Už je to dvacet dní a peníze nám docházejí," řekl sicilský otec s odkazem začátek omezení pohybu v celé zemi. Nařízení původně platilo do pátku, vláda nyní oznámila, že ho hodlá prodloužit do 12. dubna.

"Omezení volného pohybu připravilo o peníze i řadu lidí, kteří si na živobytí vydělávají prací na černo, a těch je tady v Kalábrii mnoho," uvedl kněz Giacomo Panizza. Dodal, že právě to je příležitost pro kalábrijskou mafii ‘Ndrangheta, která může dát vydělat na živobytí mnoha lidem. "Mohou dát peníze a práci lidem, kteří ji ztratili kvůli koronavirové pandemiii," potvrdil deníku Corriere della Sera Federico Cafiero de Raho, italský prokurátor pro boj s mafií.

"Stačí se podívat na náplň působení mafie a je jasné, jak na této pandemii mafie vydělá," popsal minulý týden deníku La Repubblica spisovatel Roberto Saviano, neapolský rodák a autor bestselleru o italské mafii Gomora. "Kam investovala (mafie) v posledních dekádách? Do společností provozujících kantýny, úklid, svoz odpadu, dopravu, pohřební služby, distribuci jídla a benzinu," popsal Saviano. "Mafie ví, co lidé potřebují, a tak jim to za svých vlastních podmínek dá," dodal spisovatel.

Italská vláda si je sociálního napětí vědoma a o víkendu proto premiér oznámil, že vyčlení na pomoc obcím kvůli koronaviru 4,3 miliardy eur (asi 116 miliard Kč) z fondu solidarity. Mnozí starostové ale považují tuto částku za nedostatečnou. "Tyto peníze jsou malou náplastí na velkou ránu," míní starosta Orlando, podle něhož bude v dlouhodobém horizontu potřeba mnohem více peněz. Jednat ale podle něj bude nutné rychle, jinak hrozí, že sociální utrpení lidí vyústí v rabování a násilnosti.

"Mafie už pečlivě plánuje, kde se uplatní při obnově ekonomiky," míní šéf italského vyšetřovacího týmu pro boj s mafií Giuseppe Governale. "Budou hledat díry v systému. Musíme mít oči otevřené... a sledovat podezřelé operace, vznik nových společností, fiktivních firem," dodal. Podle expertů hrozí kvůli koronavirovým opatřením bankrot až 65 procentům italských malých a středních podniků, uvedla agentura AFP.

Související

Více souvisejících

Mafie Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 20 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy