Itálie zrušila klášter univerzitě napojené na Bannona

Italské ministerstvo kultury dnes oznámilo, že zrušilo povolení k pronájmu bývalého kláštera Trisulti pro vzdělávací ústav napojený na Stephena Bannona, bývalého blízkého poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. V ústavu Dignitatis Humanae jsou vzděláváni budoucí političtí lídři, "kulturní válečníci", kteří mají bránit národní suverenitu a "židovsko-křesťanský Západ", uvedla agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Steve Bannon
doporučujeme

Ústav obdržel povolení k pronájmu na 19 let za cenu 100.000 eur (téměř 2,6 milionu korun) v únoru roku 2018. Letos v květnu však tehdejší ministr kultury uvedl, že jím nařízené vyšetřování odhalilo "nesrovnalosti" v přidělení koncese a "porušení několika smluvních závazků". Zahájil proto proces pro odebrání povolení kvůli nesplnění podmínek pro pronájem státního majetku.

Ústav řídí britský konzervativec Benjamin Harnwell, který má blízko k Bannonovi. Bývalý poradce přislíbil ústavu věnovat milion dolarů (23,4 milionu korun), ostatní avizovaní dárci však se svými příspěvky čekají. Harnwell také v minulosti hovořil o tom, že by ústav měl mít až tisícovku studentů, převážně z anglosaského světa. Odezva případných uchazečů však byla vlažnější, než zakladatelé instituce očekávali.

Bývalý kartuziánský klášter Trisulti byl postaven ve 13. století a nachází se asi 100 kilometrů východně od Říma.

Bannon je spoluzakladatelem zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou. Patřil k Trumpovým nejbližším spolupracovníkům během jeho prezidentské kampaně a prvních měsíců v úřadě. Po Trumpově volebním vítězství v Bílém domě zastával funkci strategického poradce. Z té byl po mnoha kontroverzích odvolán v srpnu roku 2017 v době, kdy Trump čelil silné kritice kvůli reakci na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty.

Bannonovo spojenectví s Trumpem následně značně ochladlo, především kvůli knihám novináře Michaela Wolffa, ve kterých se hojně objevovaly Bannonovy citace, v nichž amerického prezidenta kritizoval.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tajná kompro nahrávka? Babiš neskutečně zuřil. Novinář prozradil pikantní…

22.10.2019 23:11 Aktualizováno Slovensko žije kauzou kolem spisu Gorila. Investigativní novinář Marek Vagovič píšící pro server…

Brexit opět odložen? Johnson u poslanců pohořel, přijetí zákona se posouvá

22.10.2019 23:07 Britský premiér Boris Johnson dnes pozastavil projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě.…

Evropské země se shodly na zákazu pesticidu škodlivého pro včely

22.10.2019 22:09 Členské státy Evropské unie podpořily návrh na zákaz používání pesticidu thiakloprid, který je…

Barnier bude za EU vyjednávat smlouvy po brexitu

22.10.2019 20:14 Brexitový vyjednávací tým Evropské komise v čele s Michelem Barnierem bude od poloviny listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama