Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé musejí při příchodu do práce prokázat covidovým pasem. Největší protest zatím hlásí Terst, kde odbory vyhlásily stávku v přístavu, uvedla agentura ANSA.

Přístav je klíčový pro napájení ropovodu vedoucího přes Ingolstadt do Kralup nad Vltavou, případně i Litvínova. Protesty, blokády a stávky se dnes ráno uskutečnily i v dalších italských přístavech a firmách. Na odpoledne jsou shromáždění ohlášená mimo jiné v Římě.

Před vstupem do přístavu v Terstu se dnes ráno shromáždily přes dva tisíce lidí. Demonstranti skandovali hesla proti covidovým pasům i premiérovi Mariovi Draghimu. Na rozdíl od prohlášení ze čtvrtka ale odbory nepřistoupily k "tvrdé stávce" s blokádami při vstupu na pracoviště. "Kdo chce pracovat, může projít," uvedl šéf přístavních odborů Stefano Puzzer. Podle šéfa regionu Furlansko-Julské Benátky, kterého je Terst hlavním městem, Massimiliana Fedrigy přístav funguje, ale ve zpomaleném režimu.

Terstský přístav je klíčový pro napájení Transalpinského ropovodu (TAL). Na něj je připojen ropovod IKL vedoucí z Vohburgu u Ingolstadtu do Kralup nad Vltavou, který zbavil Česko závislosti na ruské ropě.

Protesty zaznamenaly i další italské přístavy. V některých firmách odbory vyhlásily proti nové povinnosti stávky. Velkou pozornost si získal protest občanských zaměstnanců italských vzdušných sil, kteří chtěli zablokovat vstup na vojenskou základnu v Sigonelle na Sicílii. V Římě policie zastavila neohlášený protest několika desítek odpůrců covidových pasů. Další shromáždění jsou v hlavním městě ohlášena na odpoledne. Stovky lidí dopoledne protestovaly na hlavním nádraží ve Florencii.

Nová povinnost se vztahuje na zhruba 23 milionů zaměstnanců. Podle nadace GIMBE, která se zabývá zdravotními statistikami, je bez očkování zhruba 3,8 milionu zaměstnanců. Ti se při vstupu na pracoviště budou muset prokazovat negativním testem na koronavirus či potvrzením, že prodělali před nejvýše šesti měsíci nemoc covid-19. Někteří politici chtějí po vládě, aby testy hradilo veřejné zdravotní pojištění. Ceny testů jsou sice v Itálii zastropované, ale zaměstnanci si je musí sami platit. Povinnost platí zatím do konce roku, kdy končí nouzový stav vyhlášený v souvislosti s pandemií. Vláda však může požádat o jeho prodloužení.

V posledních dvou dnech si covidový pas stáhlo 1,5 milionu lidí. To je nejvíce od doby, kdy se začal používat. V Itálii je podobně jako v některých dalších evropských zemích od srpna nutné se prokázat covidovým certifikátem při vstupu do vnitřních prostor barů, restaurací či kin. Covidový certifikát je povinný také při nástupu na dálkové spoje a od září se jím musí prokazovat učitelé a další pracovníci na školách.

Související

Více souvisejících

Itálie covid pasy Demonstrace

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy