Johnson hovořil o pokroku jednání s EU, podle Corbyna nemá plán

Britská vláda činí v jednáních o brexitu značné pokroky a s partnery v Evropské unii dojedná brexitovou dohodu, v níž nebude tzv. irská pojistka. Při interpelacích v dolní komoře parlamentu to dnes prohlásil britský premiér Boris Johnson. Podle lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna ale žádné vyjednávání neprobíhá.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jeremy Corbyn
doporučujeme

Do data brexitu zbývá 57 dní. Irská pojistka má zabránit vytvoření klasického hraničního režimu mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu; podle svých kritiků ale tento model hrozí tím, že Británii udrží připoutanou k unijním strukturám i po odchodu z evropského bloku.

Boris Johnson uvedl, že jediné, co brání ve vyjednání nové "rozvodové" dohody, je návrh zákona, který v úterý opozice společně s rebely z konzervativních řad protlačila na dnešní program dolní komory parlamentu. Tento zákon by britské vládě ukládal dohodnout tříměsíční odklad brexitu, pokud by do 19. října nebyly ratifikovány podmínky odchodu z EU nebo pokud by sněmovna neschválila brexit bez dohody.

Premiér chce v případě schválení návrhu vyvolat předčasné volby, které by se uskutečnily 15. října. Na dnešním programu Dolní sněmovny je proto i vládní návrh na její rozpuštění, ten ale projde pouze když pro něj zvednou ruce dvě třetiny poslanců.

Při svých prvních interpelacích v roli ministerského předsedy Johnson několikrát vyzval Corbyna, aby záměr vyvolat předčasné volby podpořil. Labouristický lídr na tyto pobídky nereagoval a Johnsona opakovaně žádal o vyjádření ohledně vyjednávacích plánů vlády a dopadů brexitu bez dohody. Ani opoziční předák se konkrétní odpovědi nedočkal.

"Předseda vlády se zoufale snaží uniknout pečlivému dohledu, chápu proč tomu tak je. Protože nemá žádný plán na vyjednání nové (brexitové) dohody, nemá autoritu a nemá (parlamentní) většinu," řekl Corbyn.

Z absence důvěryhodného plánu pro jednání o alternativách k irské pojistce Johnsonovu vládu podezírali také vzpurní poslanci, kteří byli po úterním hlasování vyloučeni z poslaneckého klubu Konzervativní strany. Deník The Daily Telegraph v pondělní reportáži uvedl, že kabinet v létě v souvislosti s rozhovory v Bruselu přijal "zdržovací" taktiku.

Server televize Sky News v úterý s odvoláním na své vládní zdroje napsal, že britský brexitový vyjednávací tým je nyní oproti časům Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové čtvrtinový. S hlavním britským vyjednavačem Davidem Frostem nyní podle Sky News spolupracuje jen 24 lidí. Během nejintenzivnější fáze brexitových rozhovorů za minulé vlády to bylo 100 lidí.

"Dramatické omezení velikosti vyjednávacího týmu by mohlo vyvolat další obavy, že premiér nemyslí své snahy o dosažení nové brexitové dohody vážně a místo toho usiluje o brexit bez dohody," píše komentátor Sky News.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Prokurátorkou EU bude Kövesiová? Šance má vysoké, navzdory odporu její…

19.09.2019 16:59 Někdejší rumunská protikorupční žalobkyně Laura Kövesiová se zřejmě stane první šéfkou nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama