Johnson hovořil o pokroku jednání s EU, podle Corbyna nemá plán

Britská vláda činí v jednáních o brexitu značné pokroky a s partnery v Evropské unii dojedná brexitovou dohodu, v níž nebude tzv. irská pojistka. Při interpelacích v dolní komoře parlamentu to dnes prohlásil britský premiér Boris Johnson. Podle lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna ale žádné vyjednávání neprobíhá.

Jeremy Corbyn
doporučujeme

Do data brexitu zbývá 57 dní. Irská pojistka má zabránit vytvoření klasického hraničního režimu mezi Severním Irskem a Irskou republikou po brexitu; podle svých kritiků ale tento model hrozí tím, že Británii udrží připoutanou k unijním strukturám i po odchodu z evropského bloku.

Boris Johnson uvedl, že jediné, co brání ve vyjednání nové "rozvodové" dohody, je návrh zákona, který v úterý opozice společně s rebely z konzervativních řad protlačila na dnešní program dolní komory parlamentu. Tento zákon by britské vládě ukládal dohodnout tříměsíční odklad brexitu, pokud by do 19. října nebyly ratifikovány podmínky odchodu z EU nebo pokud by sněmovna neschválila brexit bez dohody.

Premiér chce v případě schválení návrhu vyvolat předčasné volby, které by se uskutečnily 15. října. Na dnešním programu Dolní sněmovny je proto i vládní návrh na její rozpuštění, ten ale projde pouze když pro něj zvednou ruce dvě třetiny poslanců.

Při svých prvních interpelacích v roli ministerského předsedy Johnson několikrát vyzval Corbyna, aby záměr vyvolat předčasné volby podpořil. Labouristický lídr na tyto pobídky nereagoval a Johnsona opakovaně žádal o vyjádření ohledně vyjednávacích plánů vlády a dopadů brexitu bez dohody. Ani opoziční předák se konkrétní odpovědi nedočkal.

"Předseda vlády se zoufale snaží uniknout pečlivému dohledu, chápu proč tomu tak je. Protože nemá žádný plán na vyjednání nové (brexitové) dohody, nemá autoritu a nemá (parlamentní) většinu," řekl Corbyn.

Z absence důvěryhodného plánu pro jednání o alternativách k irské pojistce Johnsonovu vládu podezírali také vzpurní poslanci, kteří byli po úterním hlasování vyloučeni z poslaneckého klubu Konzervativní strany. Deník The Daily Telegraph v pondělní reportáži uvedl, že kabinet v létě v souvislosti s rozhovory v Bruselu přijal "zdržovací" taktiku.

Server televize Sky News v úterý s odvoláním na své vládní zdroje napsal, že britský brexitový vyjednávací tým je nyní oproti časům Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové čtvrtinový. S hlavním britským vyjednavačem Davidem Frostem nyní podle Sky News spolupracuje jen 24 lidí. Během nejintenzivnější fáze brexitových rozhovorů za minulé vlády to bylo 100 lidí.

"Dramatické omezení velikosti vyjednávacího týmu by mohlo vyvolat další obavy, že premiér nemyslí své snahy o dosažení nové brexitové dohody vážně a místo toho usiluje o brexit bez dohody," píše komentátor Sky News.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macron slíbil Cichanouské pomoc s vyjednáváním o propuštění vězňů

29.09.2020 11:04 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes představitelce běloruské opozice Svjatlaně Cichanouské…

Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej…

29.09.2020 10:46 Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 10:28 Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Orbán vyzval Jourovou k rezignaci, prý se dopustila hanlivých prohlášení o…

29.09.2020 10:12 Aktualizováno Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval k odstoupení místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama