Kancléř Kurz jednal se státy, které zdárně zvládly pandemii. Mezi nimi i Česko

O vědecké spolupráci, dalším uvolňování karanténních opatření a izolaci nakažených dnes jednal rakouský kancléř Sebastian Kurz s premiéry vybraných zemí, které jsou v boji proti pandemii nemoci covid-19 považovány za úspěšné.

Sebastian Kurz
doporučujeme

Videokonference, která byla již třetí, se zúčastnil také český premiér Andrej Babiš či jeho kolegové z Řecka, Dánska nebo Norska. Napsal to deník Kronen Zeitung.

"Intenzivně spolupracujeme na výzkumu léků, očkovacích látek a obzvláště pak na rychlém testování," řekl po jednání Kurz. Uvedl, že to vše může přispět k rychlému návratu k běžnému životu.

Vzhledem k příznivému vývoji bude podle Kurze možné tento týden učinit v jeho zemi další krok uvolňování poměrů, kdy bude stanoveno jen několik málo pravidel, která ale budou jasná. "Další fáze, kterou můžeme oznámit již v pátek, je fází odpovědnosti každého z nás," řekl kancléř. Poznamenal, že nemoc není poražena, ale že se stává realitou. "Samozřejmě nás na této cestě čekají nezdary," řekl.

Na první videokonferenci v dubnu šéfové vlád oznámili záměr spolupráce při výzkumu očkovacích látek a léků proti covidu-19. Vyjádřili také obavu z možné druhé vlny epidemie. Na počátku tohoto měsíce při druhém jednání skupina debatovala o zkušenostech s opětovným otevíráním ekonomik a o regionálních opatřeních, která by mohla zabránit druhé vlně.

Rakousko se považuje za jednu z nejúspěšnějších zemí v dosavadním boji s pandemií. Téměř devítimilionová alpská země hlásí ke dnešku dohromady 16.510 případů nákazy. Na komplikace související s infekcí v Rakousku zemřelo 645 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polský soud odsoudil obec za "zónu bez LGBT"

14.07.2020 21:59 Správní soud v polském městě Gliwice dnes odsoudil obec Istebna za usnesení obecní rady, že území…

Itálie prodloužila nošení roušek v uzavřených prostorách

14.07.2020 20:26 Itálie, která patřila v nynější pandemii covidu-19 k nejvíce postiženým zemím, prodlouží zatím do…

EU vyškrtne Srbsko a Černou Horu ze seznamu bezpečných zemí

14.07.2020 17:55 Státy Evropské unie vyškrtnou Srbsko a Černou Horu ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou…

Macron hájí nového ministra vnitra, ten je vyšetřován kvůli údajnému…

14.07.2020 17:02 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes obhajoval své rozhodnutí jmenovat do čela ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy