Kapitán lodě s uprchlíky má v Itálii malér, úřady mu vyměřily obří pokutu

Německému kapitánovi, který v pondělí vplul s lodí Eleonore se stovkou afrických migrantů do italských vod, italské úřady vyměřily pokutu 300.000 eur (7,8 milionu Kč). Oznámila to dnes německá nevládní organizace Mission Lifeline s tím, že se proti pokutě odvolala a doufá, že kapitán nakonec pokutu nebude muset zaplatit. Informuje o tom agentura DPA.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokuty až milion eur umožňuje zákon, který letos prosadil předchozí italský ministr vnitra a šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini. Itálie má ale od čtvrtka novou vládu, v níž Salviniho Liga už není. Někteří očekávají, že nová vláda přísnou migrační politiku zmírní. Mluvčí organizace Mission Lifeline Axel Steier dnes ale DPA řekl, že stran větší změny v migrační politice po změně vlády velký optimista není.

Kapitán Claus-Peter Reisch vplul do italských vod u Sicílie v pondělí i přes zákaz místních úřadů. Zdůvodnil to nepříznivým počasím, které ohrožovalo migranty i posádku na lodi. Ta čekala týden v mezinárodních vodách u Malty, která ji ale stejně jako Itálie přijmout odmítla. Obě tyto země uzavírají přístavy lodím nevládních organizací s migranty od loňska a otevřou je až poté, co země EU slíbí běžence převzít.

Osmapadesátiletý Reisch dostal už letos pokutu na Maltě, kde mu hrozil i rok vězení. Maltský soud mu v květnu dal pokutu 10.000 eur (skoro 260.000 Kč) za to, že loni připlul do maltského přístavu s migranty naloděnými u Libye. Soud verdikt zdůvodnil tím, že plavidlo nebylo řádně registrováno.

Do italských vod zakázal lodi Eleonore vstup dekretem 27. srpna tehdejší ministr Salvini, který od nástupu do úřadu loni v červnu razil přísnou protiimigrační politiku.

Od čtvrtka vede italské ministerstvo vnitra Luciana Lamorgeseová, která není členkou žádné politické strany. Zaměstnankyní ministerstva vnitra je už 40 let a od roku 2013 byla šéfkou kabinetu tehdejšího ministra vnitra Angelina Alfana. V této funkci působila do roku 2017, tedy právě v době, kdy se Itálie potýkala s masovou migrační vlnou.

Od nové vlády analytici očekávají změnu přístupu k migrační politice, ne však zásadní. Salviniho tvrdá protiimigrační opatření totiž schválil i jeho tehdejší koaliční partner Hnutí pěti hvězd, které je i v nové vládě. Tu utvořila se svým dřívějším rivalem, středolevou Demokratickou stranou.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čečenský bloger žijící v Polsku unikl pokusu o atentát, píše list The…

27.02.2020 12:43 Jednoho z nejznámějších čečenských opozičních blogerů Tumsa Abdurachmanova ve středu v jeho bytě v…

Požár zachvátil sedmipatrovou budovu ve Štrasburku, zahynulo pět lidí

27.02.2020 12:09 Aktualizováno Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na dnešek pět lidí…

Kočner a Rusko jsou vinni z padělání směnek, rozhodl slovenský soud

27.02.2020 10:59 Slovenský soud dnes uznal vinnými kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera a exministra…

Turisté, kteří kvůli koronaviru uvázli na Tenerife, prý budou moci hotel…

27.02.2020 10:55 Lidé, kteří v pondělí 24. února přiletěli do hotelu H10 Costa Adeje Palace na španělském ostrově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama