Kapitán lodě s uprchlíky má v Itálii malér, úřady mu vyměřily obří pokutu

Německému kapitánovi, který v pondělí vplul s lodí Eleonore se stovkou afrických migrantů do italských vod, italské úřady vyměřily pokutu 300.000 eur (7,8 milionu Kč). Oznámila to dnes německá nevládní organizace Mission Lifeline s tím, že se proti pokutě odvolala a doufá, že kapitán nakonec pokutu nebude muset zaplatit. Informuje o tom agentura DPA.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Pokuty až milion eur umožňuje zákon, který letos prosadil předchozí italský ministr vnitra a šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini. Itálie má ale od čtvrtka novou vládu, v níž Salviniho Liga už není. Někteří očekávají, že nová vláda přísnou migrační politiku zmírní. Mluvčí organizace Mission Lifeline Axel Steier dnes ale DPA řekl, že stran větší změny v migrační politice po změně vlády velký optimista není.

Kapitán Claus-Peter Reisch vplul do italských vod u Sicílie v pondělí i přes zákaz místních úřadů. Zdůvodnil to nepříznivým počasím, které ohrožovalo migranty i posádku na lodi. Ta čekala týden v mezinárodních vodách u Malty, která ji ale stejně jako Itálie přijmout odmítla. Obě tyto země uzavírají přístavy lodím nevládních organizací s migranty od loňska a otevřou je až poté, co země EU slíbí běžence převzít.

Osmapadesátiletý Reisch dostal už letos pokutu na Maltě, kde mu hrozil i rok vězení. Maltský soud mu v květnu dal pokutu 10.000 eur (skoro 260.000 Kč) za to, že loni připlul do maltského přístavu s migranty naloděnými u Libye. Soud verdikt zdůvodnil tím, že plavidlo nebylo řádně registrováno.

Do italských vod zakázal lodi Eleonore vstup dekretem 27. srpna tehdejší ministr Salvini, který od nástupu do úřadu loni v červnu razil přísnou protiimigrační politiku.

Od čtvrtka vede italské ministerstvo vnitra Luciana Lamorgeseová, která není členkou žádné politické strany. Zaměstnankyní ministerstva vnitra je už 40 let a od roku 2013 byla šéfkou kabinetu tehdejšího ministra vnitra Angelina Alfana. V této funkci působila do roku 2017, tedy právě v době, kdy se Itálie potýkala s masovou migrační vlnou.

Od nové vlády analytici očekávají změnu přístupu k migrační politice, ne však zásadní. Salviniho tvrdá protiimigrační opatření totiž schválil i jeho tehdejší koaliční partner Hnutí pěti hvězd, které je i v nové vládě. Tu utvořila se svým dřívějším rivalem, středolevou Demokratickou stranou.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pokusy na stovkách pacientů. Ve Francii odhalili ilegální léčebnu pacientů…

20.09.2019 23:09 Nepovolené léčebné pokusy na stovkách pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou odhalily…

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Evropská komise odpoví na žádost o zveřejnění dopisu Babišovi do konce…

20.09.2019 19:03 Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama