Koronavirus straší i zaměstnance jaderných elektráren ve Francii

Francouzské jaderné elektrárny zavádějí přísnější hygienická pravidla, aby zmírnily obavy zaměstnanců z nakažení koronavirem. Státní energetická společnost EDF, která spravuje 40 jaderných bloků, tak reagovala na situaci ve třech elektrárnách, kde část zaměstnanců z obavy před nákazou pracoviště opustila.

Francouzské zákony umožňují lidem opustit pracovní místo, pokud mají odůvodněnou obavu o svůj život nebo zdraví v důsledku reálné a okamžité hrozby. Někteří zaměstnanci jaderných elektráren v obcích Fessenheim, Civaux a Chooz z práce odešli proto, že se obávají nakažení koronavirem během procedury měření úrovně radiace v těsných kabinách, jimiž musejí procházet při odchodu z práce.

Společnost EDF se rozhodla kritické místo dezinfikovat dvakrát během jedné pracovní směny a oznámila, že bude dbát na dodržování vzdálenosti mezi procházejícími zaměstnanci. Odchody zaměstnanců podle francouzských expertů provoz jaderných elektráren neohrozí, už nyní velká část lidí pracuje z domova. Na místě jsou přítomni jen pracovníci operativního řízení, údržby a bezpečnosti.

Šíření koronaviru se zatím elektrárenských provozů nedotklo, oznámila EDF. Uvedla, že bez čtvrtiny zaměstnanců mohou elektrárny fungovat tři měsíce, bez čtyřiceti procent dva až tři týdny.

Související

Více souvisejících

Francie jaderné elektrárny Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy