La Manche pod náporem uprchlíků, počet pokusů o překonání kanálu roste

Počet migrantů, kteří se pokoušejí dostat přes Lamanšský průliv z Francie do Británie, se oproti loňskému roku zdvojnásobil. Uvedl to francouzský námořní úřad, podle nějž se touto cestou od ledna pokusilo proniknout 1473 běženců, zatímco za celý loňský rok to bylo 586 migrantů.

O boji proti migraci v Lamanšském průlivu budou ve čtvrtek v Paříži jednat francouzský ministr vnitra Christophe Castaner a jeho britská kolegyně Priti Patelová.

V roce 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize, úřady žádné pokusy migrantů o přeplutí Lamanšského průlivu nezaznamenaly. V roce 2016 bylo v průlivu zachráněno 164 migrantů, o rok později 47. Migranti se v moři mezi Francií a Británií začali ve větších počtech objevovat loni v listopadu. Od té doby jejich množství podle úřadů "pomalu, ale jistě roste". Nezabránilo tomu ani lednové posílení pobřežních hlídek na moři i na souši, píše AFP.

Třicet kilometrů průlivu v jeho nejužším bodě se někteří migranti pokoušejí dokonce přeplavat. Minulý pátek bylo na pláži v belgické obci Zeebrugge nalezeno tělo osmačtyřicetiletého Iráčana, který patrně takto vyrazil z jedné pláže na severu Francie.

"Toto je jistě více medializované, ale v poměru s každodenní prací celníků a četníků nesrovnatelné. V kamionech nalézáme daleko více migrantů," řekl AFP její policejní zdroj.

Pašeráci lidí podle úřadů kupují v Německu, Nizozemsku a Belgii malé čluny, které schovávají do písku. Pak své zákazníky dopraví na severofrancouzské pobřeží a ti si už musí poradit sami.

Rostoucí počet pokusů podle úřadů souvisí s příchodem irácké komunity, které se v oblasti okolo Calais a Dunkerku nepodařilo usadit, a s přísnějšími silničními a železničnímu kontrolami v tunelu pod Lamanšským průlivem. Aktivisté také tvrdí, že migranti jsou terčem policejního zastrašování. Řadu z nich k pokusu o přeplutí kanálu inspirují ti, kterým se to podařilo.

Související

Více souvisejících

uprchlíci Velká Británie Francie Lamanšský průliv

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy