Lékaři bez hranic se rozešli s skupinou SOS Méditerranée

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes ukončila spolupráci s organizací SOS Méditerranée, s níž od roku 2016 zachránila ve Středozemním moři na lodích Aquarius a Ocean Viking více než 30.000 migrantů. Lékaři bez hranic v prohlášení uvedli, že se organizace neshodly na tom, zda pokračovat v záchranných operacích také v době pandemie.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

loď Aquarius
doporučujeme

"Ačkoli se MSF i SOS Méditerranée shodují, že je nezbytně nutné pokračovat v záchraně životů na moři, chtěla SOS Méditerranée získat před vyplutím další záruky od států týkající se místa bezpečného vylodění," uvedla v prohlášení zástupkyně MSF Annemarie Loofová.

Podle ní evropské vlády využívají pandemie covid-19 jako záminky, aby se zbavily své zodpovědnosti za migranty plavící se přes Středozemní moře, a navíc hatí práci humanitárních organizací.

"Státy využívají opatření ke kontrole nákazy, aby ospravedlnily porušování mezinárodního práva a humanitárních principů. Nechávají přitom nejzranitelnější lidi umírat na evropských hranicích," kritizuje v prohlášení MSF. Agentura AFP připomněla, že Malta a Itálie kvůli šíření koronaviru uzavřely před časem pro migranty své přístavy.

Pro Lékaře bez hranic je podle Loofové hlavní "humanitární imperativ jednat... ať už máme záruky nebo ne". "Nemůžeme kotvit s plně vybavenou záchrannou lodí v přístavu, když lidé stále prchají z Libye a riskují, že se utopí," dodala.

Organizace SOS Méditerranée v reakci prohlásila, že rozhodnutí MSF lituje, ale že jej respektuje. Svou záchrannou činnost ve Středozemním moři se humanitární organizace rozhodla pozastavit a obnoví ji, až ji bude znovu možné vykonávat bezpečně.

MSF a SOS Méditerranée spolupracovaly na záchraně migrantů ve Středozemním moři od roku 2016. Loď Ocean Viking, na které se humanitární pracovníci donedávna společně plavili, zůstane do odvolání v domovském přístavu v Marseille, kde kotví od 20. března.

V loňském roce podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) zahynulo při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy 1283 migrantů. Za posledních pět let ve vodách mezi severní Afrikou a Evropou o život přišlo přes 19.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Kaczynski chce volby polského prezidenta do 28. června

27.05.2020 19:55 Aktualizováno Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je…

Francie oznámila dalších 66 úmrtí lidí s covidem-19

27.05.2020 19:31 Ve Francii za uplynulých 24 hodin zemřelo 66 lidí s covidem-19. S odvoláním na ministerstvo…

Německo brzy zruší varování před cestami do EU, oznámil Maas

27.05.2020 19:15 Německo k 15. červnu zruší varování pro turisty před cestami do 26 zemí Evropské unie včetně Česka.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy