Lídři EU proberou problémy s vakcínami a omezeními na hranicích

Další společný postup proti koronavirové nákaze nabírající v řadě zemí na síle bude hlavním tématem dvoudenní videokonference prezidentů a premiérů států Evropské unie. Lídři budou ve čtvrtek hledat způsob, jak urychlit unijní distribuci covidových vakcín či předejít sporům okolo omezení na hranicích. Páteční část videosummitu pak věnují mimo jiné plánům posilování bezpečnostní spolupráce.

Šéfové států a vlád se letos podruhé na dálku spojí v době, kdy se ve velké části unijních zemí rozbíhá očkování pomaleji, než se předpokládalo, a některé si stěžují na nedostatek vakcín. Předseda Evropské rady Charles Michel lídry před videosummitem ujistil, že cílem EU je rychlejší pokračování vakcinace. "To znamená urychlit proces autorizace vakcín, stejně jako jejich produkci a distribuci," uvedl šéf unijních summitů v tradičním zvacím dopise.

Brusel se od začátku roku potýká s výpadky dodávek některých výrobců a zvláště velké problémy má s britskou firmou AstraZeneca. Ta podle dnešních informací agentury Reuters nenaplní množství dávek přislíbených unijním zemím pro druhé čtvrtletí letošního roku. EU se podle Michela bude snažit podporovat spolupráci mezi výrobci vakcín a přesvědčit je, aby dodržovali slíbené dodávky, případně navýšili výrobu. Na summitu podle diplomatů patrně dojde i na diskusi o podnětu skupiny zemí, zda z veřejných peněz financovat rozšíření kapacit výroby vakcín, aby měly unijní státy v budoucnu dostatek látek na očekávaná přeočkování.

Politické vůdce čeká také diskuse o přísných cestovních omezeních, která v současnosti kvůli obavám ze šíření nakažlivějších mutací viru uplatňují některé státy, mimo jiné Německo na hranicích s Českem.

"Jde o to zachovat rovnováhu mezi omezením zbytných cest a fungováním jednotného trhu," řekl dnes novinářům k očekávané debatě vysoce postavený unijní činitel. Navrhované společné prohlášení lídrů hovoří o nutnosti omezit cestování, zachovat však zároveň například plynulý provoz kamionů. To se vzhledem k požadovaným covidovým testům pro jejich řidiče například na německo-české hranici v minulých dnech nedařilo.

Německo či Belgie, která zcela zakázala zbytné cesty svých obyvatel do zahraničí, čelí spolu s dalšími čtyřmi zeměmi výtkám Evropské komise, na něž musí reagovat do příštího týdne.

Lídři se ve čtvrtek budou bavit i o nutnosti podrobněji zjišťovat podíl nových mutací na pozitivních testech či o možnostech budoucího uznávání celounijních očkovacích certifikátů pro cesty přes hranice. Na něj tlačí zvláště jižní země spoléhající na příjmy z turistického ruchu. Podle zmíněného činitele se však vzhledem k rezervovanějšímu přístupu zemí jako Německo či Francie žádná zásadní shoda neočekává.

Páteční část videokonference bude věnována zejména plánovanému posilování obranné spolupráce EU. Na stole budou mít prezidenti a premiéři návrh nové společné obranné strategie počítající s rozšířením společných obranných projektů včetně možného vývoje nových obranných systémů. S lídry se na dálku spojí generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, s nímž proberou možnosti další kooperace obou vzájemně se prolínajících bloků.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU očkování hranice

Aktuálně se děje

před 10 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy