Lídři se na summitu NATO shodli na vracení uprchlíků

Lídři Británie, Francie, Německa a Turecka se dnes na okraj summitu NATO v Londýně shodli na nutnosti vytvořit v Sýrii podmínky pro bezpečný návrat uprchlíků. Zároveň uvedli, že útoky namířené proti civilistům v Sýrii musejí skončit. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

loď Aquarius
doporučujeme

"Lídři uvedli, že budou pracovat na tom, aby vytvořili podmínky pro bezpečný, dobrovolný a udržitelný návrat uprchlíků," uvedla v prohlášení kancelář britského premiéra Borise Johnsona. V dokumentu rovněž stálo, že musí pokračovat boj proti terorismu ve všech jeho podobách.

Útoky na civilisty v Sýrii musejí podle lídrů skončit i v provincii Idlib, kterou mají z větší části pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada.

Johnson, francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan také uvedli, že podporují snahy zmocněnce OSN pro Libyi Ghassana Salamého zapojit strany libyjského konfliktu do jednání s cílem najít mírové řešení.

Erdogan ještě předtím dnes prohlásil, že Ankara nepodpoří Severoatlantickou alianci v otázce obrany pobaltských států, pokud aliance neuzná jako teroristické ty skupiny, proti nimž bojuje Turecko.

Ankara dlouhodobě požaduje, aby Západ uznal příslušníky syrských kurdských oddílů YPG za teroristy. Turecko proti nim v říjnu zahájilo na severu Sýrie ofenzivu a uzavřelo postupně dohody s USA a Ruskem, podle nichž se oddíly YPG musejí stáhnout do vzdálenosti 30 kilometrů od turecké hranice.

"S politováním musím říct, že nemáme stejnou definici terorismu," řekl s odkazem na Turecko dnes Macron, kterého citovala agentura AP.

Oddíly YPG byly spojenci Američanů v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a ztratily v tomto boji tisíce svých příslušníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v soudní síni: Odsouzený se pokusil o sebevraždu

07.12.2019 11:12 Francie zažila v pátek večer drama přímo v soudní síni: muž odsouzený na 30 let za mříže za únos,…

Britský mladík šokoval soud. Řekl, proč shodil šestiletého chlapce z…

06.12.2019 21:24 K pokusu o vraždu se dnes u soudu v Londýně přiznal 18letý Jonty Bravery, který v srpnu shodil…

Lidé v Madridu pochodují za klima, účastní se i Thunbergová

06.12.2019 18:52 V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v…

Výbuch plynu v paneláku v Prešově: Pět mrtvých, dál hrozí zřícení domu

06.12.2019 18:31 Aktualizováno Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při dnešní explozi plynu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama