ROZHOVOR | V Litvě je každý ochoten bránit zemi se zbraní v ruce, říká velvyslanec pro EZ. Nabádá k ostražitosti vůči Putinovi

Litevský velvyslanec Laimonas Talat-Kelpša míní, že Češi toho o Litvě příliš neví. Panuje podle něj přesvědčení o tom, že pobaltská země je „příliš daleko“. Upozornil také na fakt, že ruské etnikum je daleko početnější v Česku než v Litvě. „Musíme být neustále ostražití vůči Putinovým pokusům šířit dezinformace a destabilizovat veřejný pořádek v našich společnostech. Zde se naše země mohou od sebe navzájem hodně naučit,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Co pro Litvu znamená organizace summitu Severoatlantické aliance?

Jednalo se o největší mezinárodní akci, kterou kdy Litva pořádala. Vilnius hostil více než 40 delegací a zajistil špičkovou bezpečnost a maximální komfort pro více než 2 400 delegátů. To, že jsme vše zvládli dobře, jen dokazuje kvalitu naší práce. Summit má také důležitou symbolickou hodnotu, neboť uspořádání setkání na východní hranici NATO znamená v kontextu pokračující ruské agrese proti Ukrajině mnoho. Stručně řečeno, summit byl historický a úspěšný.

Jste spokojen s výsledky summitu?

Co se týče Litvy, summit přinesl výsledky ve všech klíčových oblastech. Byly schváleny nové obranné plány. Přítomnost NATO v našem regionu bude posílena. Pobaltské státy by měly obdržet systémy protivzdušné obrany. Dokonce se podařilo odblokovat patovou situaci ohledně členství Švédska, čímž se posílily vyhlídky na komplexní bezpečnost v našem regionu. 

Ano, značná část spojenců, včetně Litvy, si přála důraznější formulaci ohledně členství Ukrajiny, ale zřejmě budeme muset před příštím summitem ve Washingtonu ujít další míli, abychom ty dosud váhající přiměli opustit své pochybnosti.

Kdy si tedy myslíte, že Švédsko vstoupí do NATO?

Ihned poté, co turecký a maďarský parlament ratifikují přístupové dokumenty a ty budou uloženy ve Washingtonu.

Bude hodnotným členem?

Členství Švédska je pro naši kolektivní obranu, zejména v Pobaltí, nepostradatelné. Přistoupení Švédska změní pravidla hry, pokud jde o spojeneckou reakci. Ceníme si také švédských zpravodajských informací, které nyní budou sdílet všichni spojenci v NATO. Takže ano, členství Švédska, stejně jako Finska, bude pro NATO velkým přínosem.

Neměla by Ukrajina hrát větší roli při zajišťování bezpečnosti východního křídla NATO?

Ukrajina již hraje roli, pro kterou se nepřipravovala. Dnes Ukrajina brání hranice NATO, a to za cenu obrovských nákladů. Stojí to tisíce ukrajinských životů, ničí to infrastrukturu, způsobuje kolosální finanční a ekonomickou zátěž. 

Proto nepochybuji o tom, že poté, co Ukrajina vyhraje tuto válku a vyžene Rusy zpět k jejich mezinárodně uznaným hranicím, bude mít slovo Ukrajiny v záležitostech Evropy rozhodující význam. Musíme jen zajistit, aby Ukrajina mluvila jako spojenec NATO.

Jak byste popsal současné vztahy mezi Českou republikou a Litvou? 

Rozhodně prožíváme jedno z nejlepších období v historii našich vztahů. Naše obchodní výměna prudce stoupá: loni dosáhla 1,5 miliardy eur, v přepočtu zhruba 40 miliard korun. 

V Litvě působí čeští vojáci, kteří zajišťují bezpečnost proti zahraničním hrozbám. Sdílíme společné chápání evropských bezpečnostních rizik a na evropských a mezinárodních jednáních častěji než dříve vystupujeme jednotně. 

Co nám ještě chybí, je užší integrace našich dopravních a energetických sítí a snad i odstranění některých psychologických bariér. Například v loňském roce navštívilo Litvu pouze 3 000 českých turistů, přestože Litva je od Prahy vzdálena pouhých 10 hodin jízdy autem. Musíme změnit stereotyp, že jsme od sebe příliš daleko. Moje velvyslanectví na tom již pracuje.

V jakém aspektu je mezi našimi zeměmi nejhlubší spolupráce?

Jako prioritu číslo jedna bych vyzdvihl vojenskou spolupráci, protože ta je pro naši bezpečnost klíčová. Vytváří také další hodnotu. Vezměme si jako příklad více než tisíc českých vojáků, kteří byli nasazeni v Litvě: Po návratu z mise se o své přímé zkušenosti z Litvy dělí se svými přáteli a rodinnými příslušníky, čímž šíří povědomí o Litvě v Česku. 

Letos v únoru jsem měl v Liberci tu čest zúčastnit se veřejné přednášky českých letců, kteří v Litvě sloužili. Sál byl doslova plný. A byli to právě čeští letečtí piloti, kteří veřejnosti vyprávěli o litevském jídle, litevském počasí, místních tradicích... úžasné.

Na druhou stranu se s uspokojením dívám na rozšiřování našich obchodních vztahů. Každoročně se naše obchodní výměna zvyšuje o 10 až 30 procent a tento trend se udržuje od našeho vstupu do Evropské unie v roce 2004. Jednotný trh tedy skutečně dělá zázraky.

Jediné, co musíme udělat, je pozvat naše společnosti, aby se blíže seznámily s obchodními příležitostmi v rozvíjejících se odvětvích, jako jsou biotechnologie, fintech a e-government, kde je Litva obzvláště silná a kde bychom se rádi podělili o náš úspěch s ostatními evropskými partnery.

Je Litva v současné době bezpečná? Zaznamenali jste v poslední době nějaké podvratné akce ze strany Ruské federace?

Litva je stejně bezpečná jako kterýkoli jiný stát na východní hranici EU a NATO. Mimochodem, vzdálenost z Vilniusu na ukrajinskou hranici není výrazně větší než z Prahy na Ukrajinu. Podle mého názoru závisí bezpečnost především na tom, jak se cítíme sami. 

A Litevci, včetně obchodních společností v Litvě, se cítí jistě. Každý muž a každá žena v zemi by se postavili se zbraní v ruce na obranu, a za druhé, že naši spojenci by okamžitě poskytli kolektivní obrannou reakci. Takže i když občas zažíváme různé perturbace vycházející z Ruska, Běloruska nebo Číny, zatím nemáme důvod pochybovat o své bezpečnosti.

Jak se k pomoci válkou zmítané Ukrajině staví Litva? Kolik jste za poslední rok a půl poslali do Kyjeva?

Celková hodnota pomoci činí 1 miliardu eur. Přes 500 milionů bylo poskytnuto jako přímá vojenská pomoc, z toho více než 60 milionů získali občané během různých sbírek. 

V přepočtu na obyvatele je Litva jednoznačně jedním z nejaktivnějších podporovatelů Ukrajiny. Poskytujeme však i civilní pomoc. Na Ukrajinu byly vyslány dva lékařské týmy k ošetření zraněných obětí války a také bylo do země zasláno více než 1 200 generátorů elektřiny a 270 transformátorů, které jí pomohly vyrovnat se s výpadky proudu způsobenými ruským bombardováním. 

Litva obnovuje školy a obydlí v Borodjance, dějišti nejstrašnějších válečných zločinů tohoto století. A nezapomínejme ani na válečné uprchlíky z Ukrajiny, z nichž 80 000 našlo v Litvě útočiště a bezpečí.

Jak se daří ruské menšině v Litvě? Sledujete ji, nebo jí nehrozí žádné výrazné nebezpečí?

Řekněte mi, že tato otázka není z poličky Ruskem vytvořených a propagovaných narativů. V Litvě v současné době žije 15 tisíc držitelů ruských pasů, a pokud vím, tak v Česku žije asi 45 tisíc ruských občanů. Takže v zásadě nevidím důvod, proč by se Rusové v Litvě měli mít hůře než v Česku. 

Pokusy Ruska manipulovat veřejným míněním po etnické linii nebyly úspěšné. To však neznamená, že Rusko nepředstavuje žádné riziko. Musíme být neustále ostražití vůči Putinovým pokusům šířit dezinformace a destabilizovat veřejný pořádek v našich společnostech. Zde se naše země mohou od sebe navzájem hodně naučit.

Jak byste popsal současné vztahy v Pobaltí? Mám na mysli zejména Lotyšsko a Estonsko – lidé mají tendenci vaše tři země spojovat – jsou vztahy opravdu tak vřelé?

Spolupráce v Pobaltí je prostě vynikající. Zvláště teď, když je třeba čelit ruské agresi na Ukrajině. Ale i když pomineme tyto aktuální potřeby, máme rozsáhlou síť politik a institucí, které nás vybízejí ke každodenní spolupráci a vzájemným konzultacím. 

Vezměme si jako příklad pohraniční policii, orgány činné v trestním řízení nebo bankovní sektor. Pro naše společnosti fungují naše tři trhy doslova jako jeden. A právě se nacházíme v proces dokončování velkých strategických infrastrukturních projektů, které změní tvář regionu k nepoznání. 

Připravujeme se například na odpojení od ruských elektrických sítí a synchronizaci našich systémů s evropskými sítěmi. Litva očekává, že tento přechod dokončí již v roce 2024. 

Budujeme také vysokorychlostní železniční spojení mezi Tallinnem a Varšavou, Rail Baltica, které zkrátí dobu jízdy z Vilniusu do Rigy na 2 hodiny a z Vilniusu do Varšavy na pouhé 4 hodiny. I zde v Praze naše tři pobaltská velvyslanectví velmi úzce spolupracují, a to i přes občasné rozpaky, které nám naši místní partneři občas přivádějí neustálým zaměňováním slov „Litva“ a „Lotyšsko“.

Se kterou zemí máte nejhlubší spolupráci napříč západními spojenci?

Záleží na tom, který parametr vezmete v úvahu pro začátek. Například z bezpečnostního hlediska hodně spoléháme na transatlantické partnerství. 

Náš dialog s Německem je v současné době také superintenzivní, protože Německo zvyšuje svou přítomnost na našem území ze současných 400 na více než 4 000 vojáků. 

S Polskem jsme navázali strategické partnerství, které jde napříč všemi dimenzemi naší bilaterální spolupráce. S Polskem a Ukrajinou jsme dokonce vytvořili společný prapor – dávno předtím, než začala válka. 

Nemluvě o naší spolupráci se severskými a pobaltskými zeměmi, která nyní dostane další impuls, protože všech osm zemí bude členy NATO. Úspěch evropského národa dnes závisí na jeho schopnosti navazovat přátelství a budovat spojenectví a Litva v této oblasti rozhodně prokázala úspěch. 

Není třeba dodávat, že si přejeme prohloubit také vztahy s Českou republikou, která je naším stejně smýšlejícím přítelem, klíčovým bezpečnostním spojencem a stále důležitějším obchodním partnerem. 

Související

Tomáš Klvaňa Rozhovor

Trump, Harrisová, Biden a Vance. Klvaňa pro EZ zhodnotil hlavní postavy voleb v USA a poradil, co sledovat

Expert na americkou politiku Tomáš Klvaňa z New York University Prague poskytl serveru EuroZprávy.cz rozhovor o současné situaci ve Spojených státech poté, co z kandidatury na prezidenta odstoupil šéf Bílého domu Joe Biden. „Pochopil tu realitu, že za ním Demokratická strana jednoznačně nestojí. Upřednostnil před kariérou svou stranu a zemi,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz. Podle něj má Kamala Harrisová devadesátiprocentní šanci, že ho na kandidátní listině nahradí. Klvaňa letos v říjnu vypustí na trh knihu Svět podle Trumpa. 

Více souvisejících

rozhovor Laimonas Talat-Kelpša Litva NATO Summit NATO Rusko Ukrajina estonsko lotyšsko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Ústředí FSB

FSB nezvládla ukrajinský vpád do Kurské oblasti. Místo nápravy ukazuje prstem

FSB selhala při hodnocení hrozby ukrajinského vpádu do Kurské oblasti. Místo úspěšné obrany země její ředitel svalil vinu na obce v pohraničí a sdělil, že situace je pod kontrolou. Toto chování ale poukazuje spíše na bezmeznou oddanost Vladimiru Putinovi, který z různých selhání vlastních bezpečnostních složek viní kohokoli, jen ne tyto složky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Konvoj OSN

Izraelská armáda zastavila konvoj OSN v severní části Pásma Gazy

Izraelská armáda oznámila, že v pondělí zastavila konvoj vozidel OSN v severní části Pásma Gazy. Podle izraelských zpravodajských služeb se v konvoji údajně nacházelo několik "podezřelých" Palestinců, které chtěly izraelské jednotky vyslechnout. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Česko zvolilo film nominovaný na Oscara. O cenu budou bojovat Mádlovy Vlny

O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

James Earl Jones (autor: Stuart Crawford)

Zemřel James Earl Jones. Hlas propůjčil Darthu Vaderovi či CNN

Smutná zpráva přišla v pondělí z Hollywoodu. Ve věku 93 let zemřel známý americký filmový, televizní a divadelní herec James Earl Jones, jehož nejvíce proslavil jeho hlas. Namluvil jím postavu Dartha Vadera ve Star Wars. O jeho úmrtí informoval magazín Variety. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Masaryk Racing Days tradičně završil sezonu na Automotodromu Brno Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Formule 1 rozburácela Automotodrom Brno: Adrenalinový víkend na Masaryk Racing Days

Masarykův okruh o víkendu ožil burácením motorů. Diváci si užili nejen vzrušující leteckou show, ale také čtrnáct napínavých závodů různých tříd. Největší pozornost si získal 16letý Max Karhan, který v sérii F4 CEZ vyhrál dva ze tří závodů a blíží se k vedoucímu Oscaru Wurzovi. Adrenalin, rychlost a emoce - to byl Masaryk Racing Days!  

včera

Putin neposkytne rozhovor propuštěnému novináři Gershkovichovi

Ruský prezident Vladimir Putin neposkytne rozhovor Evanu Gershkovichovi, reportérovi amerického deníku Wall Street Journal (WSJ), který byl 1. srpna propuštěn z ruské vazby v rámci rozsáhlé výměny vězňů se Západem. Oznámil to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy