Londýn by podle Macrona měl ohledně rybolovu respektovat mezinárodní pravidla

Londýn by měl ve svém sporu s Paříží ohledně práv k rybolovu respektovat mezinárodní pravidla, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron britskému premiérovi Borisu Johnsonovi. Uvedl také, že nechce přejít k odvetným opatřením, protože by to nepomohlo francouzským rybářům. Šéf britské vlády po jednání uvedl, že pozice jeho země se nemění.

Lídři se setkali na okraj summitu největších světových ekonomik G20 v Římě. Podle francouzské stanice BFM TV šlo o jejich první bilaterální schůzku od jiného sporu okolo zakázky na ponorky.

Macron s Johnson hovořili zejména o snížení napětí v nadcházejících dnech, uvedl Elysejský palác. Paříž podle stejného zdroje příští týden v úterý rozhodne, zda zavede odvetná opatření. "Nechci eskalaci, musíme to brát vážně," uvedl Macron. Johnsonovým spolupracovníkům předal dokument vysvětlující, jak dojít k řešení nynějšího sporu. "Míč je nyní na britské straně," řekl.

"Co se týče ryb, musím vám říct, že (britské) stanovisko se nezměnilo," řekl Johnson po jednání s Macronem. Dodal, že "byl zaražený" z dopisu francouzského premiéra Jeana Castexe, ve kterém "výslovně žádal, aby byla Británie potrestána za to, že odešla z EU".

Castex ve čtvrtek v dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové vylíčil důvody, proč by EU měla zakročit proti Británii kvůli omezeným povolením, které Británie po brexitu vydává francouzským rybářům. EU by podle něho měla dát jasně najevo, že "odejít z ní s sebou nese více škod než v ní zůstat".

Britsko-francouzský spor o rybolov se vystupňoval tento týden, když francouzské úřady zadržely britskou rybářskou loď, která podle nich lovila poblíž ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Londýn v souvislosti s incidentem hovořil o porušení mezinárodního práva. Johnson v sobotu nevyloučil, že proti Francii podnikne jeho vláda případné právní kroky.

Konflikt spustil odchod Británie z Evropské unie. Obě strany se tehdy dohodly, že evropští rybáři mohou nadále lovit v britských teritoriálních vodách, pokud prokážou, že v nich lovili i před brexitem. Podle Francie má ale Spojené království příliš vysoké požadavky na dokumentaci a velkou část žádostí francouzských rybářů zamítá. Britové tvrdí, že vyhověli 98 procentům žádostí z EU, podle francouzské vlády ale chybí asi polovina licencí, na které mají podle Paříže francouzské posádky nárok.

Francie hrozí, že pokud se spor nepodaří vyřešit, zavede od úterka cílená opatření, jako jsou přísnější kontroly britského zboží přicházejícího do Francie nebo uzavření francouzských přístavů pro britské rybářské lodě.

Vzájemným vztahům neprospělo ani zářijové uzavření americko-australsko-britského paktu nazvaného AUKUS, kvůli kterému Francie přišla o obří zakázku na dodávku 12 ponorek australské armádě za 40 miliard dolarů (889 miliard korun).

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron rybaření Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 57 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy