rybaření

Pstruzi

Rybářům začala pstruhová sezona, loví se v Čechách i na Moravě

Českým i moravským rybářům dnes začala pstruhová sezona. Lovit mohou ve stovkách pstruhových revírů. Povolení chytání po celou sezonu vyjde minimálně na 1000 Kč, vyplývá z informací rybářských svazů. Možnost lovit v pstruhových vodách mají rybáři do konce listopadu.
Emmanuel Macron

Londýn by podle Macrona měl ohledně rybolovu respektovat mezinárodní pravidla

Londýn by měl ve svém sporu s Paříží ohledně práv k rybolovu respektovat mezinárodní pravidla, řekl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron britskému premiérovi Borisu Johnsonovi. Uvedl také, že nechce přejít k odvetným opatřením, protože by to nepomohlo francouzským rybářům. Šéf britské vlády po jednání uvedl, že pozice jeho země se nemění.
Boris Johnson

Johnson kvůli sporu o rybolov nevyloučil právní kroky vůči Francii

Britský premiér Boris Johnson dnes nevyloučil případné právní kroky vůči Francii v pobrexitovém sporu ohledně práva na rybolov v britských vodách. Řekl to stanici Sky News. Podle BBC Johnson přiznal, že vztahy mezi oběma zeměmi jsou neklidné. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v souvislosti se sporem zpochybnil důvěryhodnost Británie.
Rybáři, ilustrační fotografie

Rybáři nebudou smět lovit v noci ani mimo obec

Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření. Zatímco podle čtvrtečních údajů zveřejněných na webu ministerstva zemědělství bylo možné chodit na ryby i po zákazu vycházení v 21:00, dnes úřad ČTK informoval o novém znění výkladu.
Mořské ryby, ilustrační fotografie

"Je to katastrofa." Skotští rybáři musí kvůli brexitu omezit vývoz do EU, přicházejí o zákazníky

Mnoho skotských rybářů se kvůli nárůstu byrokracie po přechodném období po brexitu rozhodlo zastavit vývoz do zemí Evropské unie. Když byla Británie součástí EU, nebyl problém dodat čerstvě vylovené langusty či hřebenatky už další den do obchodů ve Francii i jinde, to ale už teď nejde. Část rybářů agentuře Reuters řekla, že jejich podnik tyto dodatečné požadavky možná neustojí.
Mořské ryby, ilustrační fotografie

Evropští rybáři se musí vzdát čtvrtiny úlovku v britských vodách

Rybáři členských zemí Evropské unie se budou muset do poloviny roku 2026 vzdát čtvrtiny svých dosavadních úlovků v britských vodách. Vyplývá to z dohody o budoucích vztazích, kterou dnes dojednali zástupci Bruselu a Londýna, informovala agentura AFP. Otázka rybolovných práv byla při rozhovorech jednou z nejvíce sporných.
Ilustrační foto

Belgické rybáře má před dopady brexitu spasit listina z roku 1666

Neústupnost Británie ve vyjednáváních o rybolovných právech s Evropskou unií přiměla belgické úřady hledat pomoc pro své rybáře u anglického krále Karla II. vládnoucího v 17. století. Vláda severní vlámské části země zadala právníkům rozbor listiny z roku 1666 zaručující vlámským rybářům přístup do vod u britských břehů.
Miroslav Toman

Ministr Toman slibuje pomoc rybářům v okolí Bečvy. Řeka je po úniku kyanidu mrtvá

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) slibuje pomoc rybářům v okolí řeky Bečvy po havárii způsobené kyanidem. Využít by mohli vodní nádrže státního podniku Povodí Moravy nebo v postižených revírech vypouštět jiné druhy ryb. Ministerstvo zemědělství (MZe) je podle něj také připraveno zajistit peníze pro částečnou úhradu vzniklých škod.
Moře, ilustrační foto

EU by mohla slevit z požadavků na uspořádání rybolovu po brexitu

Při dalším kole vyjednávání o podobě vzájemných vztahů mezi EU a Británií po brexitu by Evropská unie mohla příští týden slevit ze svých požadavků na rybolov v britských vodách, píše dnes agentura Reuters, která se odvolává na nejmenovaného evropského diplomata. Pokud by se tak stalo, šlo by o první zásadní ústupek EU v debatách s Londýnem po brexitu.
zbraně

"Fraškoidní EU!" Zákaz olůvek a olověné munice od roku 2023? Česko se bouří

Zákaz olověné munice i rybářských olůvek by mohl v Evropské unii platit od roku 2023. Upozornili na to jeho odpůrci z řad rybářů, myslivců a dalších držitelů zbrojních průkazů s odkazem na plán Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Na předkládání připomínek agentura tento týden stanovila lhůtu do půlky letošního prosince.
Jaroslav Kubera na 24. kongresu ODS

Zákaz olověných střel a závaží? Kubera je proti, ostře kritizuje tvrzení agentury EU

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil snahu zabránit zvažovanému unijnímu zákazu střeliva s olovem a olověných rybářských závaží kvůli jejich údajné škodlivosti. Uvedl to dnes při převzetí výzvy proti chystanému zákazu, kterou zorganizovali zástupci držitelů zbrojních průkazů, myslivců a rybářů. Navíc mu věnovali zachovalou olověnou střelu z bitvy u Slavkova jako důkaz, že přírodě neškodí a že se ani za dvě století v zemi nerozpustila.
Ilustrační foto

Češi a ryby? Kapr jasně vede, na talíř ale proniká i tolstolobik či sumec

Spotřeba ryb se loni zvýšila meziročně o 6,3 procenta na 5,4 kg na osobu, uvádí Český statistický úřad. Češi nejen kapry kupují hlavně před Vánoci, loni si ryby koupila v ČR polovina domácností. Kapr je stále nejoblíbenější ryba, uvádí průzkum agentury GfK. Skoro polovina české produkce kaprů se vyváží, uvádí Rybářské sdružení ČR.
Ilustrační foto

Zakáže EU olovo? Zpráva agentury pro chemické látky vystrašila Česko, hlavně myslivce

Myslivci nesouhlasí se zprávou Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), obávají se zákazu používání olova ve střelivu, rybáři v tzv. olůvkách, tedy zátěžích v návnadách na lov ryb. Dnes to uvedli na společné tiskové konferenci zástupci Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) a Českého rybářského svazu. Podle jednatele ČMMJ Miloše Fischera agentura doporučuje přijmout kvůli otravám vodních ptáků Evropské komisi přijmout další opatření, což znamená plošný zákaz prodeje. Pokud by k tomu došlo, chtějí vyzvat českou vládu k odmítnutí takové regulace. Zpráva je podle myslivců manipulativní, v ČR například problematika otrav ptáků olovem prakticky neexistuje.
Moře, ilustrační foto

Konec potyček v Lamanšském průlivu? Britští a francouzští rybáři našli kompromis

Londýn - Britští a francouzští rybáři po několikatýdenních neshodách doprovázených potyčkami uzavřeli v pondělí kompromisní dohodu o lovu hřebenatek v Lamanšském průlivu. Britové přistoupili na to, že mušle oblíbené ve středomořské kuchyni budou u francouzského pobřeží dočasně lovit pouze z menších lodí. Výměnou za to dostanou rozšířená práva na lov v jiných oblastech. Informoval o tom web stanice BBC.

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy