Rybáři věří, že závěrečná zpráva komise k Bečvě přispěje ke změně legislativy

Rybáři věří, že závěrečná zpráva sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečvy přispěje ke změně legislativy. Kritizují, že bezprostředně po havárii odpovědné orgány vzájemně nekoordinovaly své činnosti a nebyl svolán krizový štáb.

Novinářům to dnes v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku řekli předseda tamní místní organizace Českého rybářského svazu a ohlašovatel havárie Stanislav Pernický a předseda Českého rybářského svazu na území Severní Moravy a Slezska Pavel Kocián.

Sněmovní komise závěrečnou zprávu schválila v pátek a požádala předsedu Sněmovny o svolání mimořádné schůze. Komise zprávu uvolní v pondělí po korekturách.

Podle Kociána, který se po havárii účastnil dvou koordinačních schůzek, z nich vyplynula nekompetentnost všech orgánů, které měly havárii řešit. "To je podle mě důležité, aby výstup, jak z parlamentní komise, tak z ostatních kroků, směřoval k tomu, aby se konečně nastavila jednoznačná pravidla pro případ nedejbože podobných událostí. Protože tam ta bezzubost byla otřesná," řekl Kocián. Rybáři byli podle Kociána spolu s hasiči snad jediní, kdo věděl, co je třeba po otravě dělat.

Jeho kolega Pernický je přesvědčen, že poslanci bojují za správné vyšetření havárie na Bečvě a prosazení smysluplných úprav legislativy. Rybáři podle něj spolu s odborníky dávali komisi v této věci i některá doporučení. "Neexistovala žádná koordinace činností v začátcích havárie. Nikdo nevěděl, co má dělat. Nebyl svolán krizový štáb. Koordinace mezi kraji žádná, krizové řízení selhalo, nebo kulhalo. To je totální tragédie. Jsem přesvědčen o tom, že toto by závěrečná zpráva měla řešit," řekl Pernický. Uvedl, že rybáři jako ohlašovatelé havárie byli poprvé vyslechnuti až po 41 dnech.

Místopředseda sněmovní vyšetřovací komise Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes uvedl, že se zpráva v souvislosti s otravou Bečvy zabývá právě kompetentností jednotlivých orgánů a legislativou. "Jsou tam popsány věci, které jsme vnímali velmi kriticky z hlediska inkriminované neděle a dalších dnů. Myslím si, že je potřeba, aby opravdu to neskončilo jen tím, že orgány činné v trestním řízení dovedou řízení k soudu a soud rozhodne o vině a trestu," řekl Jurečka.

Zpráva podle něj obsahuje doporučení pro úpravu legislativy i postupů a komunikace dotčených orgánů. Na místě jsou podle Jurečky úpravy vodního zákona, zákona o ekologické újmě nebo stavebního zákona. Podle člena sněmovní komise Stanislava Blahy (ODS) je třeba znát také pasport všech výpustí do vodních toků.

V pondělí uplyne od otravy Bečvy rok. Rybáři dnes proto do řeky u Hustopečí nad Bečvou symbolicky vypustili 365 ostroretek. V souvislosti s havárií policie letos v červnu obvinila společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku. Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v areálu i čištění odpadních vod, odcházejí z něj kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy.

Ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Právě takzvaným rožnovským kanálem se podle policie, která se opírá i o posudek znalce Jiřího Klicpery, kyanidy do řeky dostaly. Někteří rybáři a vědci to považují za nesmysl. Upozornili, že první ryby začaly v řece hynout až po více než třech kilometrech od vyústění kanálu. Na této trase přitom řeka překonává dva jezy a několik peřejí. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři po havárii přes 40 tun ryb.

Související

Uhynulé ryby v řece Bečvě

Kauza úhynu ryb v Bečvě: Ve vzorcích kalů zjistila inspekce značné množství kyanidů

Ve vzorcích kalů odebraných v týdnu po otravě ryb v řece Bečvě zjistila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve firmě Energoaqua značné množství kyanidů. U vsetínského okresního soudu, který ekologickou havárii ze 20. září 2020 projednává, to dnes při čtyřhodinové výpovědi uvedl bývalý inspektor ČIŽP Vít Špaček. S kolegou odebral den po havárii vzorek také pod výpustí podniku, kudy podle obžaloby jedovaté látky do řeky unikly.

Více souvisejících

úhyn ryb v řece Bečvě rybaření řeky

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy